«АSА International»
Відбувся конкурс на утилізацію сміття, у якому взяли участь три фірми. Пріоритетами конкурсу були сучасність підходу до вивезення й утилізації твердих побутових відходів, поетапне будівництво за європейськими нормами нової карти (чаші) полігона ТПВ, забезпечення спеціалізованою технікою за кошти фірми-інвестора та схемами утилізації, а також довгостроковий план інвестування всіх пунктів програми, передбаченої на найближчі 25 років.
Переможцем стала фірма «АSА International», яка має понад 90 підприємств з утилізації сміття в Центральній та Східній Європі. Які перспективи з’явилися в Ужгорода та прилеглих до нього сіл щодо збору, транспортування, у т. ч. роздільного сміття, його сортування та компостування, створення нової карти (чаші) полігона твердих побутових відходів, що повністю виключає в подальшому його горіння, забруднення середовища тощо, розповіли гості прес-центру ГО «Нове Закарпаття» — заступник міського голови Володимир Химинець та директор дочірньої фірми «АSА Україна» Олександр Рєпін.
Програма передбачає створення нового полігона ТПВ площею 15 тис. кв. м за євростандартами з газовідвідними трубами, пресуванням сміття спеціальною технікою — компактором (сміття ущільнюватимуть у 15 разів). На сортувальній лінії вручну відбиратимуть сміття, що є придатним для вторинної переробки. Утрамбовану органіку ховатимуть під товщею грунту. Вся наявна вода через гідроспоруди використовується на те, щоб гниття утрамбованих відходів зробити більш інтенсивним. Через три роки процесу гниття можна використовувати утворений газ (за 30 % вмісту метану), спалювати його, отримуючи електричну енергію. У Європі це робиться на більшості полігонів твердих побутових відходів. За умови сортування сміття й тієї його кількості, яку на сьогодні продукує Ужгород разом із прилеглими селами, експлуатувати такий полігон (чашу) можна до 15 років. При цьому підняття пагорба може становити до 25 м, на сьогодні він має 9 м заввишки. Таким чином, використовуючи технології ущільнення сміття та його переробки, вже закриті площі полігона можна буде «добудовувати» вгору. Крім того, при в’їзді на територію в 1,5 га є можливість відкрити — як центральну базу — логістичний центр та станцію з сортування ТПВ.
Протягом найближчої п’ятирічки планується пройти два етапи: збудувати новий сучасний полігон з інфраструктурою, звести парк спеціалізованої техніки та контейнерів. Інвестиція складає до 5 млн. євро.