Міністерство освіти і науки запровадило нову систему оцінювання зовнішнього незалежного тестування - за принципом складності завдань залежно від предметів. Про це на прес-конференції заявив директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук, повідомляють "Українські новини".
"З 2015 року ми вводимо нову систему оцінювання результатів зовнішнього тестування за принципом "здав" чи "не здав", - сказав він. При цьому Лікарчук зазначив, що після проведення зовнішнього тестування за кожним із предметів експертна група буде визначати мінімально необхідну кількість завдань тесту, які абітурієнту необхідно виконати для зарахування зовнішнього оцінювання.
Мінімально необхідна кількість завдань буде залежати від індивідуальної складності тесту за кожним із предметів. Після визначення мінімальної кількості завдань тим абітурієнтам, які його виконали, і будуть виставлятися оцінки за шкалою від 100 до 200 балів.
Таким чином, скасовано систему, коли для всіх предметів мінімальний бал за зовнішнім оцінюванням становив 124. Тепер ті, хто в підсумку буде мати результат "не здав", не будуть отримувати балів взагалі. На думку Лікарчука, така система дозволить враховувати індивідуальну складність кожного з тестів.
За інформацією "Укрінформ", Лікарчук також повідомив, що в 2015 році випускників та абітурієнтів чекають п'ять суттєвих новацій:
1) тестування і випускні іспити будуть здавати всі випускники, незалежно від того, чи збираються вони вступати до ВНЗ;
2) вводяться тільки два результати тестування: здав або не здав; рейтингова шкала від 100 до 200 балів формується за результатами тих, хто пройшов тест;
3) для математики, української мови та літератури вводиться дворівневе тестування - менш складний тест для всіх абітурієнтів і складніший для тих, хто вступає на профільну спеціальність;
4) сертифікати ЗНО не можна буде використовувати в наступні роки, а також не можна подавати документи із сертифікатами попередніх років;
5) скасовано тестування з всесвітньої історії та літератури.
Орієнтовно ЗНО-2015 пройде в період з квітня по липень. Зі слів директора УЦОЯО, про дату проведення тестувань, буде оголошено не раніше січня. Програми ЗНО вже затверджено МОН та оприлюднено на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.
Нагадаємо, що нещодавно було опубліковано «Відкритий лист випускників закарпатських шкіл до регіональної влади».
У зверненні до обласної влади йдеться, що на Закарпатті ситуація із результатами ЗНО є однією з найгірших в країні. Так, за результатами із таких предметів як українська мова та література, історія України, російська мова закарпатські випускники показали найгірші результати. Загалом, кожен сьомий випускник не зміг здати ЗНО.
Представники департаменту освіти, науки, молоді та спорту ОДА повідомили, що відповідальність за такий стан справ на керівниках навчальних закладах. Так, на Ужгородщині 85% учнів шкіл при комплексній перевірці не підтвердили виставлених оцінок. Більше того, розходження інколи становила 8-10 балів. Нерідкими були випадки й коли учні, що отримали «золоті» медалі, не змогли в ході тестування отримати мінімальних 124 бали. Найгірша ситуація з результати тестування на Тячівщині та Рахівщині. Проблема з українською мовою та літературою - в школах, де навчання здійснюється на мовах національних меншин.
"Так, із математики, української мови, історії України, біології, хімії, німецької мови у випускників закарпатських шкіл найвищий відсоток абітурієнтів, які не набрали 124 бали. Та і з усіх інших предметів показники закарпатців гірші за загальнодержавні. Тобто, Закарпаття має загалом «лідерство» в Україні за кількістю випускників, які провалили ЗНО", - каже Володимир Мерцин, керівник видавничого проекту «Закарпаття автентичне».
Чи вплинуть зміни у ЗНО-2015 на результати тестів у закарпатських школярів сказати важко. Однак те, що влада чимскоріше повинна звернути на цю проблему свою увагу - факт.