Нижня палата румунського парламенту у вівторок прийняла законопроект, який оголошує національними героями та мучениками румунської нації Міхая Вітеазула (1558-1601), ватажка Валахії та трьох лідерів Трансильванського селянського повстання 1784 року - Хорії, Клошки та Кришана. В Угорщині цей законопроект сприйняли як антиугорський.
Як твердять румунські історики Міхай Вітеазул став героєм і мучеником румунського народу бо він у мужній боротьбі об'єднав "Велику Румунію" - Валахію, Молдавію та Трансільванію. Тим часом угорські історики вважають інакше. Вони підкреслюють, що, Міхай Вітеазул був лідером трьох країн всього протягом двох місяців і не зміг створити жодних інституцій. Тож це був скоріш тимчасовий союз, а не об'єднання. Також наголошують, що робив це за підтримки імператора Священної Римської імперії, короля Угорщини Рудольфа ІІ Габсбурга. А потім вирішив не віддавати завойовані землі.
Інший законопроект оголсив лідерів селянського повстання 1784 року народними героями та мучениками, і встановлює 2 червня днем їхньої пам'яті. Угорські історики вважають, що це повстання стало першим етнічним конфліктом між народами Трансільванії, під час якого румунські селяни вбили майже 4 тисячі угорців - дворян, громадян та кріпаків. Крім того було практично знищено 140 населених пунктів. При цьому вбивали всіх, хто не був православної віри. Повстання завершилося поразкою, а влада Габсбургів привселюдно стратила його керівників.
Результат повстання був руйнівним для угорських громад Південної Трансільванії, оскільки вони втратили більшість у багатьох містах і селах. Таким чином, для більшості угорців, які проживають у Трансільванії, прізвища селянських ватажків досі є жахливим нагадуванням про антиугорські погроми, вчинені наприкінці 18-го століття.
Нагадаємо, що раніше Палата депутатів Румунії у травні прийняла законопроект, який постановив зробити 4 червня, річницю Тріанонського мирного договору, національним святом у Румунії. Договір розділив 2/3 колишніх угорських територій і перетворив понад 3 мільйони угорців на громадян сусідніх країн.
Офіційні Румунія та Угорщина конфліктують давно і практично з будь-якого приводу.
Наприклад, у 2016 році країни почали "війну" через здобний кюртешкалач.
Читайте також: Обізвав антиугорським політиком: Сійярто відкрито "наїхав" на президента Румунії
На ілюстрації: страта керівників повстання в Румунії колесуванням - засудженому до колесування залізним ломом або колесом ламали всі великі кістки тіла, потім його прив'язували до великого колеса, і встановлювали колесо на жердину.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!