Зворушливий фільм-розповідь про легендарного доктора Ліннера презентували у Берегові (ФОТО)

59
1

У суботу, 2 грудня, в Берегові, у відкритому залі-атріумі Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ відбулася конференція з нагоди 130-річчя з дня народження видатного та легендарного хірурга Бертолона Ліннера.

Крім цього відбулася презентація фільму із спогадами про людину з великої букви, якого досі згадують із вдячністю колишні пацієнти та з величезною повагою колеги та друзі.

Організували такий вечір пам'яті спільними зусиллями, зокрема, за участі Берегівської спілки християнської інтелігенції та рідних знаного лікаря. Деякі з них приїхали з Угорщини, Бельгії та навіть Канади.

У цей вечір зі сцени лунали розповіді очевидців та розвідки з життя Бертолона Ліннера, який нині є прикладом для багатьох людей, і не тільки медиків. Адже Берті-бачі був не лише талановитим хірургом, а й вправним виноробом та простою людиною з відкритим та щирим серцем. Своїми спогадами поділилися з присутніми лікар з угорського міста Мішкольц Микола Дужей, лікар-травматолог Карой Нодь, багато інших людей, яким життя подарувало шанс вчитися і перемати знання від доктора Ліннера.

Про життя талановитого медика на конференції розповідали священик римо-католицької церкви о.Янош Молнар, викладач історії Берегівської угорської гімназії ім. Габора Бетлена Клавдія Недбал, вчитель Маріанна Сас, доцент інституту Маргіт Кейс та голова Спілки християнської інтелігенції Елеонора Якоб.

Берегівський винороб Шандор Якоб розповів також про інше захоплення Бертолона Ліннера - а саме про виноградарство та виноробство, яке приносило лікарю втіху від повсякденної важкої роботи. Ліннер і тут досяг неабияких висот - йому вдалося вивести кілька сортів винограду, що які нещодавно дивом вдалося розшукати в Угорщині і привезти знову на Берегівщину. Тепер ці саджанці знаходяться під дбайливим наглядом виноробів з Берегівського ордену імені Святого Венцела. І можливо вже наступного року вдасться скуштувати вино "від Ліннера".

Утім найбільшим подарунком була власне презентація фільму про доктора Ліннера, який відзняли Ріта та Саболч Бунда. Слід одразу зазначити, що у подружжя нема відповідної режисерської освіти та практики, вони просто творчі люди. Однак результат перевершив всі сподівання. Адже у фільмі не лише зафіксовано спогади очевидців, друзів та колег відомого хірурга, а й душевно відображено сценки з життя Бертолона Ліннера, за участі акторів Берегівського угорського драматичного театру. Чимало глядачів ледь стримували сльози під час перегляду…

— Ми довго і на початку безуспішно шукали актора, який міг би зобразити на екрані головного героя стрічки. Але марно... Ніхто з молодих акторів театру не підходив для цієї ролі. Допоміг випадок. Моя дружина Ріта, автор та режисер стрічки, постійно мала при собі портрет Берті-бачі, і наполегливо шукала схожу людину. І кілька наших знайомих сказали, що це просто вилитий Іштван Фабіан з Виноградова. Тоді ми поїхали до Виноградова. Пан Іштван - колишній автомеханік, нині на пенсії, дійсно виявився дуже схожим на доктора Ліннера. На початку він навідріз відмовився зніматися у фільмі. Але згодом його вдалося таки переконати. І все вийшло як ми планували. Щоправда пан Іштван дещо комплексував на початку. Однак це хвилювання не завадило йому дуже гарно зіграти людину про яку знає не лише Берегово, а й майже все Закарпаття, - розповів для Mukachevo.net Саболч Бунда.

У стрічці, таким чином, взяли участь не лише професійні актори, а й звичайні люди, в тому числі діти із звичайних, часом малозабезпечених сімей, для яких ця прем'єра стала неабияким святом.

Ще одним учасником фільму став правнук доктора Ліннера - Бертолон Товт, який тепер також опановує професію лікаря. І йому є на кого рівнятися, із кого брати приклад. Молодому студенту від Якоба Шандора дістався пам'ятний подарунок - Біблія. Це символічно, адже його прадід був дуже побожною людиною і перед кожною важливою операцією обов'язково заходив до церкви, аби помолитися і попросити сил, натхнення та допомоги від Господа. У вічність Бартолон Ліннер відійшов під час вранішньої молитви...

Під час конференції головному лікарю Берегівської ЦРЛ Івану Малешу вручили стенд, де йдеться про життя та професійну діяльність колишнього головного лікаря, хірурга Берталона Ліннера. Подібний подарували й представникам місцевої римо-католицької громади.

А почесну медаль імені Ліннера, яку виготовив на замовлення скульптор Ендре Гіді-молодший, вручили завідувачу травматологічним відділенням райлікарні Петру Мільо. Чимало людей, пацієнтів і колег відгукуються про нього як про продовжувача справ доктора Ліннера.

Вечір спогадів завершився - учасники поклали вінки на фасад будинку по вулиці Шевченка, де колись жив легендарний хірург разом з сім'єю. А також живі квіти - до бронзового погруддя Бертолона Ліннера, встановленого на території лікарні. Там колись заклали й капсулу з відомим латинським висловом, який супроводжував хірурга все життя: "Я зробив все, що міг. Хто може, нехай зробить краще" (Feci quod potui, faciant meliora potentes.).

Фільм про доктора Ліннера планують перекласти українською (нині він вийшов лише угорською мовою). У планах подружжя Бунда й надалі знімати розповіді про людей нашого краю. Про тих, хто наполегливо щодня працює та залишає по собі слід, гідний наслідування.

Коментарі

А
архиерей

Треба було Меллови з медаллю подарити ще й свисток.

Читайте також