Жителі Виноградівщини стали менше займатись худобою

10
0

На даному етапі у Виноградівському районі Закарпаття склалася така ситуація, що населення стало менше займатися розведенням свійських тварин. Це зумовлено і ввезенням м’ясо-молочної продукції з за кордону і низькою активністю селян. Про це та інше наша розмова із головним спеціалістом управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Андрієм Ісаком.

 

— Андрію Юлійовичу, у якому стані знаходиться тваринницька галузь у дворогосподарствах району?
 
— У кризовому. Останніми роками зростає кількість дворогосподарств у сільській місцевості Виноградівщини, які не тримають свійських тварин. Таких, за даними   управління, у районі налічується 13859 тисяч, або кожне п’яте дворогосподарство. Сьогодні 65 відсотків усіх селянських господарств не мають великої рогатої худоби, 30% не розводять птицю, а лише 84% розводять свиней. Щодо інших сільськогосподарських тварин: кролів, індиків, гусей, індокачки, кіз, овець, то вони у сучасному селі вже майже екзотичні. За підрахунками, у районі на 117 тисяч населення є 890 коней, близько 3000 кіз, або 1 коза на 26 чоловік, така ж кількість і овець, а кролів можна побачити лише у одному з 25 дворів.
 
У порівнянні з 2001 роком кількість по дворогосподарствах району поголів’я ВРХ, свиней, кіз, овець, різної птиці та інших свійських тварин скоротилося на 20 – 25 %.
 
— Назвіть основні причини такого спаду.
 
— Причиною такої невтішної статистики перш за все є здорожчання кормової бази, велика затратність на утримання живності. Розпаювання земель теж не тішить. Обробіток грунту, збирання врожаю, здійснення транспортних робіт вимагають у сільгоспвиробника великих затрат. Через це багато паїв пустують. Де колись на пасовиськах паслась худоба, зараз кустарники та бур’яни, непридатні для випасу. Наступна причина – відсутність у районі м’ясо-молочного переробного заводу (комбінату). Немає куди здати м’ясо, молоко. Вирощена м’ясо-молочна продукція на сьогодні сільгоспвиробниками реалізується на стаціонарних або стихійних ринках. У більшості дворогосподарств, де проживають молоді сім’ї, господарі неохоче займаються розведенням свійських тварин. Наступна причина — зменшення утримання тварин, це і відсутність маточного поголів’я усіх видів тварин, дороговизна медичних препаратів для тварин та ряд інших.
 
— У яких селах району населення приділяє найбільше увагу цій галузі?
 
— За статистичними даними, найбільшу чисельність великої рогатої худоби, птиці утримують у селах Великі Ком’яти, Олешник, Велика Копаня, Підвиноградів. Свиней — у затисянських населених пунктах: Пийтерфолві, Неветленфолу, Великій Паладі та інших.
 
— Чи є шляхи вирішення даної проблеми?
 
— Безумовно що є. Першочерговими заходами у подоланні цієї кризи має бути державна підтримка у розвиток підсобних господарств населення. Забезпечення кормовою базою за доступними цінами. Слід посилити увагу до розвитку скороспілих галузей, зокрема, свинарства, птахівництва. Забезпечення прийому залишкової м’ясо-молочної продукції від населення для її подальшої переробки за вигідними цінами реалізаторів.
 
Примітка: до статистичних даних не включені: м. Виноградів, селища Вилок, Королево.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також