
Для туристів відкрили дзвіницю римо-католицького костелу.
У Берегові нещодавно з’явилася унікальна можливість - побачити місто з висоти пташиного польоту, а саме піднятися на дзвіницю римо-католицького собору, звідки відкриваються чудові види на всі чотири боки. В принципі така атракція є цікавою не лише для туристів - мало хто з корінних місцевих мешканців може похвалитися, що колись хоча б раз був на цьому оглядовому майданчику, куди раніше дозволялося ступати лише церковним служкам.
Таким чином закарпатське Берегово, несподівано відкривши у себе ще одну родзинку, стало ще біль цікавим привітнішим. Разючі позитивні зміни, що нині відбуваються у римо-католицькому храмі пов’язують з приходом молодого настоятеля, священика Антала Міхельса.
Варто зазначити, що католицький костел Воздвиження Святого Хреста у Берегові вважається однією з найстаріших кам’яних будівель Закарпаття. Цілком ймовірна дата його першого зведення - 1100 рік (її висічено на одному з віконних прорізів). Щоправда з тих пір неодноразово був повністю знищений, в тому числі татарами і навіть поляками, як це сталося у 1657 році, коли війська князя Любомирського вторглися на землі сучасного Закарпаття, сіючи жах та смерть. Костел регулярно спалювали - а він все-одно вперто відроджувався. Востаннє - в 1839 році, коли будівельні роботи, за кошти графа Шонборна тривали сім років.
Керівник реконструкції - архітектор Альбін Тишлер надав храму готичних форм. Тоді ж із зруйнованого польськими рейтарами храму в Мужієві до Берегова перенесли портал, що нині знаходиться між ризницею та святилищем. Також на одній зі стін з’явився сонячний годинник у вигляді дуги із римськими числами. А у 1899 році - орган, створений фірмою братів Рігерів з Будапешту.
Довгий час храм був практично лише релігійною спорудою, де час від часу збиралася на служіння паства. Нині він стає справжнім культурним центром міста. Неподалік, на пустирі нещодавно відкрито Хресну дорогу з лавицями, дитячий майданчик, відновлюється будівля, де у майбутньому розміститься церковна школа, виставкові зали тощо.
Цікаво, що священик Антал Міхельс, який став ініціатором таких змін, до прийняття сану працював поваром в багатьох готелях Будапешту. Йому довелося пригощати своїми стравами Яноша Кадара, Маргарет Тетчер та шведського прем’єра Улафа Пальме. Але згодом поступив до семінарії в Естергомі, а після закінчення був направлений на Закарпаття, в Мукачево, потім у Берегово.
Старовинний костел отець Антал хотів би зробити більш відкритим для всіх людей, і не лише для прихожан. І це йому вже вдалося здійснити.
Щодо відкриття церковної дзвіниці та оглядового майданчику (найвищого у місті) для всіх охочих, то це взагалі безпрецедентна акція для Закарпаття, де церковні споруди досі вважаються сакральними і напівзакритими спорудами. Хоча у більшості міст Європи дзвіниці є відкритими (наприклад, довелося відвідати подібну у хорватському місті Трогір, побратима Ужгорода) – за символічну плату.
Щоправда у Берегові вихід до дзвіниці ще мають реконструювати і привести до ладу, особливо старі дерев’яні ступені – тому подібні акції відбулися наразі як пробні. Однак, сподіваємося, що вже незабаром кожен бажаючий зможе побачити старовинний Берегсас з дуже привабливого ракурсу. І залишить кілька гривень у якості пожертвування – адже костел терміново потребує чергового ремонту.
Олександр Ворошилов, фото автора, Мукачево.net