На Закарпатті переплелись угорські, словацькі, швабські та румунські кулінарні традиції, тому однакових 12 страв на Святий вечір тут не знайдеш – у кожному районі і селі страви на святковому столі відрізняються.
25 грудня увесь католицький світ, а також більшість протестантів і православних церков святкують Різдво Христове. А напередодні багато закарпатських сімей зберуться за традиційним столом на Святий вечір. Mukachevo.net зібрав пісні страви, які найчастіше готують у цей день.
Варто відмітити, що багато сімей не готують саме 12 страв, бо не так важливо що саме є у цей вечір на столі, і чи там є саме 12 страв, найважливіше на Святвечір – це зібратись сім’єю за смачною вечерею. Зі страв готують венігрет, запікають рибу, ліплять вареники з капустою чи вишнями, кнедлики з капустою, «підбивану пасулю». У кожної сім’ї свої звичаї. Далі читайте список страв, які найчастіше готують закарпатці у цей день.
Бобальки
Ця страва фактично заміняє на святковому столі традиційну для центральної України кутю. Це маленькі дріжджові пиріжки, які смажаться на олії і потім поливають їх медом, посипають горіхами та маком. А у деяких районах Закарпаття їх подають із грибним соусом.
500 г борошна, 250 г води, 25 г дріжджів, 80 г цукру, щіпка солі.
Змішати цукор та дріжджі з теплою водою. Додати сіль і замісити борошном. Тісто покласти в тепле місце на 1,5-2 години. Потім ще раз вимісити, сформувати довгі «ковбаски», порізати і сформувати кульки. Далі їх можна смажити в олії, запікати чи відварювати.
Готові бобальки полити розігрітим медом і посипати горіхами і маком.
Картопляні крученики з грибною підливою
Картоплю відварити, зробити пюре, додати сіль, перець, трохи борошна. З готової суміші зробити колечки, підсмажити їх на пательні.
Окремо готуємо підливу з грибів: попередньо замочені і відварені білі гриби підсмажити з цибулею, на окремій пательні підсмажити до золотистого кольору борошно. Борошно розведіть теплою водою або відваром з грибів, щоб не було комочків. Додайте туди гриби з цибулею і приправте сіллю, перцем та лавровим листом.
Пісні голубці з грибами
Закарпатські голубці відрізняються своїм розміром – вони дуже маленькі, величиною з мізинний палець. Часто вони бувають гострі – цю традицію наші господині запозичили від угорських сусідів.
1 капустина, 1 склянка сушених грибів, 100-200 г шампіньйонів, півтора склянки рису, середня цибулина, олія, сіль, перець.
Голівку капусти відварити 5-10 хв, розібрати на окремі листки, зрізати товсту серединку.
Попередньо замочені сухі гриби відварити. Цибулю потушкувати з шампіньйонами і все разом перемолоти. Промитий рис залишити на 15-20 хвилин у теплій воді, потім процідити і перемішати з грибним фаршем. Голубці завернути, залити гарячим підсоленим відваром з грибів, і на маленькому вогні тушкувати.
Смажений короп
Без риби пісна Свята вечеря на Закарпатті не обходиться. Варіантів приготування безліч – від оселедця і салату «шуба», до фаршированої, запеченої і заливної риби. Але дуже часто подають саме смажений короп.
Рибу миють, ріжуть на шматочки. Солять, перчать. Обвалюють у муці, яку попередньо перемішують з червоним солодким перцем (паприкою) і обсмажують в олії.
Грибна поливка
Запашна юшка з білих закарпатських грибочків займає особливе місце у переліку пісних страв.
Для різдвяної поливки сухі білі гриби вимочити, залити водою, додати заморожених білих грибів, і варити близько 1 години на повільному вогні з коренем петрушки, моркви і цибулі. Коли поливка майже готова, додати обсмаженої в олії паприки, сіль, перець, лавровий лист, зелень. До столу подавати з відвареною локшиною.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!