Боржавській вузькоколійці - 115 років: мрію на відродження "Анці Кушницької" зупинила війна (ФОТО, ВІДЕО)

167
10

Боржавська вузькоколійна залізниця з шириною колії 750 мм, відома за народною назвою "Анця Кушницька", нещодавно відзначила своє 115-річчя.

Ця "мала залізниця" була введена в експлуатацію 23 грудня 1908 року і тоді виконувала суто економічну функцію, нею возили стратегічні вантажі - використовувалась передусім для перевезення деревини з гірських масивів Полонина Боржава і Великий Діл в Закарпатську низовину для подальшого транспортування чи переробки.

У "радянську добу" використовувалася і для пасажирських перевезень, як дуже зручний і дешевий транспорт. Утім уже в сучасний час колись популярна "Анця Кушницька" стала нікому не потрібна - її передали в управління "Укрзалізниці", а збереженням рухомого складу та колії опікувалися більше ентузіасти, які бажали відродити вузькоколійку в якості туристичного продукту. Колії потроху розкрадаються, а вагони у Берегівському депо іржавіють.

Аж поки не стало відомо, що "Укрзалізниця" планує розібрати ділянку Іршава-Приборжавське легендарної Боржавської вузькоколійки. Зокрема Білківська сільська рада опублікувала лист від 24.06.2021 за підписом начальника ВП "Хустської дистанції колії" щодо планів демонтажу частини дільниці.

Саме тоді стало остаточно зрозуміло - Закарпаття може безповоротно та назавжди втратити свою відому туристичну родзинку довжиною 123 кілометра.

І сталося маленьке диво - у липні 2022 року крайові парламентарі нарешті дали згоду взяти на баланс облради Боржавську вузькоколійну залізницю («Анцю Кушницьку») та дитячу залізницю в Ужгороді. За це рішення нині проголосували 53 обласні депутати облради. Відповідно до цього рішення надано згоду на безоплатну передачу із державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області шляхом безоплатного відчуження Боржавської вузькоколійної залізниці, що знаходиться на території Берегівського (Виноградівського) і Хустського (Іршавського) районів із дотриманням наступних умов: забороною відчуження отриманого майна у приватну власність та використання об’єктів комплексу за цільовим призначенням.

Перед сесією, під час зустрічі представників «Укрзалізниці» з керівництвом Закарпатської обласної ради йшлося про можливість відновлення Боржавської вузькоколійки. Виявилося, що найбільша проблема – це відновлення шпал. Тому облрада звернулася до лісгоспів з проханням допомогти з відновленням дерев’яних конструкцій вузькоколійки. Було заплановано, що відновлюватимуть «Анцю Кушницьку» в три етапи: маршрут Берегово – Хмільник, Хмільник – Виноградово, Хмільник – Іршава. При чому не лише як туристичну атракцію, а як повноцінний вантажний та пасажирський транспорт.

Тодішній очільник облради Володимир Чубірко запевняв, що експлуатація Боржавської залізниці коштує приблизно 7 млн грн на рік, і ці гроші реально заробити якщо проєкт запрацює на повну силу.

Згодом почали здійснювати плани по відновленню курсування приміського поїзда сполученням Виноградів-Хмільник, який було припинено у березні 2020 року через пандемію коронавірусу.

Відтак у депо "Берегове Мале" почали відновлювати локомотиви та вагони вузькоколійки. Зокрема, перші старі вагони відреставрували та пофарбували в автентичні кольори.

Розпочалися активні роботи з підготовки рухомого складу, станційних будівель та колійного господарства. В депо Берегово був проведений комісійний об'їзд разом з представниками "Львівської залізниці" та РПЧ-5 Королево.

Стало зрозуміло, що стан вузькоколійки наразі досить плачевний, на жаль, тож роботи досить багато і проект з відродження малої магістралі може затягнутися на декілька місяців, а то і років.

Попередньо планується, що потяг буде курсувати щоденно і виконуватиме три рейси туди-назад. На маршруті курсуватиме оновлений тепловоз ТУ2-034 і два відремонтовані вагони ПВ-40.

Жителі віддалених сіл Закарпатської області знову зможуть швидко і зручно їздити на роботу, на базар, на навчання, у справах до райцентру. Але особливість мандрівки Боржавською вузькоколійкою – це перш за все неймовірні краєвиди, спілкування з пасажирами і не тільки.

Однак стало зрозуміло, що роботи з відновлення "Анці Кушницької" доведеться відкласти - цього разу через повномасштабну війну в Україні.

До речі, війна змусила рятуватися не тільки людей, а і потяги. У депо "Берегово Мале" знайшли прихисток вагони та локомотиви з Антонівської вузькоколійки (Поліський трамвай), які також потребують уваги. Невеликий колектив депо робить дуже багато - ремонтує локомотиви і вагони, доглядає і охороняє територію.

На жаль, розкрадання колії та комунікацій продовжилося. Так у травні 2023 року між селами Шаланки та Великі Ком’яти невідомі вандали почали розбирати залізничний міст, збудований у 1884 році. В кількох місцях на мосту відрізали металеві елементи...

Нині лише на станції Приборжавське можна час від часу покататися на велодрезині та "залізничних" велосипедах, а також познайомитися з міні-моделлю станції з оригінальними макетами станції та рухомого складу. На форумі "Друзі Боржавської вузькоколійки" опублікували фото з депо в Берегові. Вони не надто втішні.

Отже, наразі маємо зберегти хоча те, що нам залишилося у спадок. А у мирний час продовжити розпочате.

На відео - остання туристична подорож Боржавською вузькоколійкою за маршрутом Берегово - Хмільник - Берегово (вересень 2019 року).


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!



Коментарі

П
Петро

Денис Добра ото всьо відновить, ми у нього віримо

Б
Батрин

но нич я скоро до вас прийду та більше ви красти не будете, а вузькоколійку запустимо до самої Кушниці

ДS
до SLOVENSKO

"Ми" - це хто? Ти і твої собутильники Мадяриско, Шоні Майдаун, Студений Звур і Менджул?

Н
Наразі

Анцьо, Оби ти Бог сохтач подержав! На Кушници!

7
73

красти, красти і красти - як навчила радянська влада

К
Кач

Просто нема снігів, та неє потреби сильно поїздом ходити.

П
Петрик

Дуже шкода що така чудова атракція зникає,це наша історія і вона могла би приносити в бюджет громади хороші гроші

Ч
Чали

Катки лежать у траві лем бери та грузи на воза

ТТ
Тупо треба Красти

Все украсть, продать и пропить

S
SLOVENSKO

Ми пак відбудуємо . Ще краще буде .

Читайте також