З фактично однаковими за змістом, але дещо відмінними за тональністю повідомленнями виступили у середу, 7 лютого, заступники міністрів МЗС 2-х сусідніх країн Василь Боднар та Левенте Модьор.
Український урядовець – з доволі обережним і стриманим коментарем, а угорська сторона – з розлогою позицією, яка має підкреслено оптимістичне забарвлення.
– З обережним оптимізмом можна сказати, що тривалі переговори з угорською стороною завершилися узгодженням ключових позицій: про шляхи врегулювання "мовного питання", започаткування спільного прикордонного контролю, розвиток прикордонної інфраструктури.Крок по кроку до нормальності, – прокоментував Василь Боднар у своєму Twitter після зустрічі з угорським колегою.
З обережним оптимізмом можна сказати, що тривалі переговори з угорською стороною завершилися узгодженням ключових позицій: про шляхи врегулювання "мовного питання", започаткування спільного прикордонного контролю, розвиток прикордонної інфраструктури.Крок по кроку до нормальності pic.twitter.com/EZlNxbgFqi
— Vasyl Bodnar (@VasylBodnar) February 7, 2018
– Є реальний шанс нормалізації угорсько-українських відносин, – з таким заголовком було опубліковано повідомлення на офіційному сайті угорського уряду після переговорів в Ужгороді.
– Було зроблено ваговий крок вперед у напрямку нормалізації українсько-угорських відносин та відновлення дружньої співпраці між двома країнами, – зауважив після зустрічі з українським колегою заступник міністра МЗС Угорщини Левенте Модьор.
В угорському урядовому релізі йдеться про те, що переговори в Ужгороді тривали близько 3 годин. У них, до речі, взяли участь окрім заступників міністрів також заступник державного секретаря Міністерства зовнішньої економіки Угорщини Жолт Чутора, Посол Угорщини в Україні Ерно Кешкень, Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бугайла, Посол України в Угорщині Любов Непоп.
У повідомленні угорського уряду також йдеться, що заступник міністра МЗС Угорщини зазначив в Ужгороді, що офіційний Будапешт прагне залишити непорозуміння, які виникли за останні час, позаду:
– Ми не хотіли робити міжнародну справу з проблеми з освітнього закону в Україні; обставини продиктували, що Угорщина змушена була втратитися у ситуацію, бо положення нового закону про освіту ігнорує думку нацменшини та порушує попередні зобов’язання включно з міжнародними домовленостями в рамках ЄС та НАТО. Тепер я бачу серйозний шанс залишити позаду цей складний період та продовжити надзвичайно перспективну співпрацю, яку ми підтримували з Україною, відколи вона здобула незалежність, – зауважив Левенте Модьор.
Як і його український колега Василь Боднар, він зауважив, що серед перспективних напрямків співпраці є побудова автомагістралей, очевидно мається на увазі окружна довкола Берегова та траса Мукачево – Берегово, як продовження транспортного коридору М3 через КПП «Лужанка».
А також залізничне сполучення, очевидно, насамперед, запуск інтерсіті Мукачево – Будапешт, про що так багато йшлося протягом усього 2017-го року.
Крім того сторони обговорили відкриття нових пунктів пропуску. Очевидно, в першу чергу, КПП «Велика Паладь – Надьгодош», що на Виноградівщині, де також планується спільний митний та прикордонний контроль.