Чикош-Горонда – найменше село Закарпаття (ФОТО)

312
13

Про село Чикош-Горонда на Берегівщині «Вікіпедія» повідомляє скупо – «Засноване в 1900 році, населення 80 чоловік, площа - 2,8 км».

Інтернет-проект «Все координаты Закарпатья» додає, що це найменше село в нашій області. Розташована Чикош-Горонда в трьох кілометрах в бік від траси Берегово-Мукачево, між селами Яноші та Гать, серед полів осушеного Чорного Мочара.

Бажаючи дізнатись, а чи немає в селі чогось незвичного, забутого чи невисвітленого, я зробив туди велопрогулянку – і не пошкодував.

Треба зазначити, що в минулому це село було значно населенішим і жвавим. Назва походить від угорського «чикош» - кінський пастух. Засноване було на межі 19 та 20 століть як хутір, разом із іншим – Нярош-Горонда, нині зниклим. Обидва  хутори відносилися до господарства Шонборнів, тут проживали селяни, які займалися землеробством та тваринництвом. Працювали й сезонні робочі з гірських сіл, випасаючи кількасот голів великої рогатої худоби. В 1900 році  на двох хуторах проживало 357 русинів. В 1928 році сімя Шонборнів продала свої угіддя Акціонерному Товариству «Латорца». В радянський час в сусідньому селі Гать, до сільради якого відноситься й Чикош-Горонда, був влаштований племінний завод «Закарпатський». Тут масово розводили коней, корів, свиней та овець. В скруту перших років української незалежності господарство повністю занепало, і не відродилося й понині. Цієї весни на навколишні поля вперше за багато років на літній випас вигнали півтори сотні корів сірої угорської породи, разом із телятами. 

Однак сьогодні слово «Чикош» асоціюється не з тваринництвом та пасовищами, а з психлікарнею. З 2001 року в корпуси, що до того належали військовій частині, почали переселяти пацієнтів Берегівської обласної психіатричної лікарні. В колишньому військовому містечку, відремонтованому частково за державні гроші, частково коштом   голландських благодійників та французької гуманітарної місії „Опіка без кордонів”, нині перебуває кількасот душевно хворих. Є навіть окремий корпус для  дітей з розладами психіки, з облаштованим дитячим майданчиком. Вочевидь, в спокійній обстановці лісу, між деревами якого розкидані корпуси, пацієнтам значно затишніше, аніж в старих корпусах психлікарні в Берегові, що біля гучної автотраси.

До відділення психлікарні веде дорога, яка відгалужується від шляху до Чикошу-Горонди. Зустрінений по дорозі мешканець з місцевих, дізнавшись, що цікавлюсь тутешніми потенційно видатними  місцями, влаштовує мені екскурсію, на яку я зовсім не розраховував. Про колишню військову частину в тутешніх лісах нині мало що відомо. І не дивно – вона була засекреченою, а ті, хто ніс в ній службу, звалися «глухонімими» - тобто, зобов´язаними тримати військову таємницю. Тільки після розвалу СРСР стало видно те, що роками ховали під маскировкою та режимом секретності. Під Чикошем тримали бойові ракети (чи то протиповітряної оборони, чи стратегічні – наразі дізнатися важко), в прихованих під земляними насипами бункерах. Після спішного розформування з них були «з м´ясом» вирвані та здані на металобрухт броньовані двері, винесене все, що можна було. Тим не менш показане місцевим сталкером вражає – під спалахом фотоапарату стає видним приховане нутро залізобетонного сховища, біля якого щойно проходив і міг і не помітити в хащі, сприйнявши за продовгуватий пагорб. 

Таких сховищ (вочевидь, для ракет) в лісі за психлікарнею кілька, є ще низка невеликих бомбосховищ, зруйновані гаражі та інші рештки військової інфраструктури. Чи існують якісь плани (і в кого?) на цю спадщину радянської військової машини – невідомо. Шкода, аби такі об´єкти зникли нанівець. В сусідньому селі Гут схожі бункери (в них стояли ракетні тягачі, можливо, саме для «чикоських» ракет) нині використовуються мукачівськими бізнесменами під склади для яблук з їхнього ж нового, за інтенсивною технологією, саду. Вочевидь, можна б дати раду і цьому дуже нерухомому майну...

Найменше село Закарпаття також виявилось здатним здивувати. Перед  поїздкою я не знайшов в інтернеті нічого про чикоську архітектуру, хоч і чув про якуйсь старовинну садибу, що була в селі. За словами місцевих, садиба дійсно була, аж до 1990-х років, там містилась контора племінної станції, однак після занепаду приміщення розібрали на цеглу, так, що й сліду не залишилось. Зате в селі знайшлася інша цікава споруда – будинок для селян, зведений, скоріш за все, за чехословацької доби. Це одноповерхова будівля з п´яти з´єднаних між собою в формі драбини будиночків, кожен на дві родини – цікавий взірець «соціального житла» першої половини 20-го століття. В ній мало б жити десять родин, але сьогодні кілька приміщень пустує. 

Людям немає чого робити в селі, де лишилась хіба одна невелика ферма з вівцями. Тут відсутній навіть магазин – хіба що кілька разів на тиждень завозять хліб, за рештою треба їхати в Гать чи Берегово. Половина Будинку села зайнята мисливським клубом – вочевидь, полювати в цій місцевості є на кого, на закинутих полях природа швидко взяла своє, і в кольоровій осінній рослинності вирує дике життя. Посеред галявини красується стародавня, також принаймні чехословацького періоду, водонапірна башта. Вона відремонтована і в прийнятному стані – нею подається вода тим самим, згаданим на початку статті, угорським коровам. 

Від решти сільської інфраструктури лишилося небагато, наприклад, старовинний сарай – такий би охоче фотографували якісь японські туристи. 

Поспілкувавшись з місцевими бабцями – колишніми робітницями племстанції, про минуле та теперішнє життя, вирішую подивитись на залишки  зниклої «Нярошки», тобто села Нярош-Горонда. Та від нього не лишилось практично нічого – хіба кілька ферм, в які небезпечно й заглядати -  заваляться. 

Отож, можна повертатись додому – вражень від подорожі до найменшого закарпатського села виявилось більш, ніж досить...

Коментарі

С
Світлана

А я і жила в Чікошці з дня народження, і вчилася в тій школі також до 3 класу, і баба моя з дідом там поховані, і мама з сестрою живе... і служила я в тій частині, що звалася РТБ більше 10 років... і сльози навертаються, бо моя душа там назавжди. Все памятаю і ніколи не забуду. Дякую автору за спогади, за фото особливо і те і інше, бо це моя молодість. А землякам моїм - величезний привіт.

Н
ностальгія

Дякую автору. Насправді Чікош-Горонда моя мала батьківщина. Провела там все дитинство, приїжджаючи на канікули до бабусі. Бабусі вже нажаль немає, але залишилися ніжні й незабутні спогади. Ще раз рякую автору і чекаю на продовження.

С
світлана

я жила 15 років на чікошці. так ми її називали і в ті часи,а це 70 роки на Нярашці ще жида одна сім"я. А моя мама ходила в школу на Нярашці, на Чікошці теж була школа. Будівля школи добре збереглася я там закінчила 3 класи. Навіть не віриться, що в такому густонаселеному краї є таке місце.Дякую за статтю, було приемно згадати і побачити....

А
автор

До МКЧВ: Щодо Чорного Мочара, то я мав не увазі всю ту болотисту місцевість, яка була на місті "білої плями" на карті в 19-му початку 20-го століття. Його поступово осушили, лишилися якісь рештки. Відродження Мочара є мрією низки екологів, але то нереально. Не за нашого життя, принаймні. Щодо компанії, то вилазки Берегівщиною я роблю спорадично, під настрій. Минулого тижня був, і сьогодні теж. Тож, продовження мають бути.

МД
мкчв до автора

А яка ситуація зараз із чорним мочаром? Два роки тому назад ледве знайшов і пробував до нього добратися але камяниста дорога сильно заросла. До того вечоріло і я не ризикнув далі їхати. Ще одне файне місце є в Закарпатті - красива "лагуна" на Великоберезнянщині про яку дужа мало людей знають. Було б непогано на цьому сайті створити спеціальну колонку на цю тематику. Чекаємо наступні статті. До речі залюбки склав би компанію в таких дослідженнях краю.

А
автор

Кароліні - такої природи навкруги повно. Наприклад, одна з доріг від Чікоша до зниклої Нярошки - взагалі казка, зарості шипшини, фазани порхають, якісь орли парять... І це мене дуже радує - спостерігати, як швидко природа бере своє. Пора відмовлятись від світогляду, згідно якому все навкруги має бути розоране, вичищене, забудоване. Природі слід повернути принаймні половину відібраного. Дати відновитись Чорному Мочару, насамперед. Для того слід переосмислити установку на постійне розмноження та експансію. Але то вже складна еколого-філософська тема, що веде в бік від любетельского краєзнавства...

К
Кароліна

Невже ще така, можна сказати, дика природа залишилась в нашому краї недалеко від цивілізації? Так справді заворожує колишня військова ракетна база із бункерами, це страшно.Але природа в своєму первинному вигляді чудова і романтична-справді можна проїхатися машиною,це ж недалеко і подивитися,де ще рука бізнесменів не досягла своєї мети. Дуже цікавий матеріал опублікували автори.Приємно.

М
мкчв

Хороша стаття, і задоволенням прочитав, навіть розмірковую туди заїхати, якщо буду їхати в сторону Берегова. Пропогую ще як "найменше село" розглянути Кінлодь та Вінкове біля нього. Там взагалі пару хатинок, але фактами не володію. До речі є ще одне село-рекордсмен в Закарпатті, це Руська Мокра, де випадає найбільша кількість опадів в Україні.

Z
zz

На Мукачево.нет є чудова функція - виділяєш слово з помилкою, жмеш ctrl+enter і *барабанная дробь* через кілька хвилин редакція виправляє 8-) а стаття класна, дякую, читатиму Вас з таким же задовленням як статті Олександра Поповича

А
автор

dyr"у - розумію, що питання спірне. Є по області якісь присілки, де по одній-дві хати, але вони не є юридичо окремими селами, як Чикош-Горонда, яка рахується окремим населеним пунктом Берегівського району. Якщо знаєте менші - буду радий дізнатися. Зауваження щодо "маскіровки" - приймається :)

D
dyr

Стаття хороша, кромі деяких фактів. У області є села з меншою кількістю селян і, навіть, хат. Слідуюче - у мові немає слова "маскировка", і небуло. Є маскування, під маскуванням. Або замасковано(е).

AA
Almashy Andrey

Це дійсно красиві місця.Природа вражає своєю красою.Прикро звісно за військові будівлі,які там.... і за наші війська.Стаття хорорша.

Д
Дмитрий

Познавательно!..

Читайте також