Досі не затриманий не тільки екс-президент, а і його найближче оточення, яке відповідало за «чорну касу» влади, розподіл посад та прийняття рішення. Мова йде про Клюєва, Захарченка, Арбузова, Пшонку. Ми спробували розшукати їх за відкритою інформацією.
25 лютого Генпрокуратура України оголосила Віктору Януковичу, Андрію Клюєву, Віктору Пшонці, Віталію Захарченку, Олександру Якименку та Станіславу Шуляку про підозру у вмисному вбивстві.
У ГПУ інформують, що 25 лютого 2014 року Головне слідче управління Генеральної прокуратури відкрило кримінальне провадження "за фактами організації вчинення умисних вбивств під час проведення масових заходів на Майдані Незалежності у Києві в період з листопада 2013 по лютий 2014 року". Провадження ведеться за ч. 2 ст. 115 КК України (Умисне вбивство) і карається позбавленням волі від 10 до 15 років або довічним позбавленням волі.
В рамках розпочатого провадження співробітники ГПУ обшукали приміщеннях Адміністрації президента, РНБО, Нацбанку та колишню резиденцію Януковича у Межигір’ї.
Однак на даний час досі невідомо де ховаються від відповідальності державні злочинці. Офіційної інформації про це обмаль. Виникає логічне питання: а чи взагалі їх шукають?
АНДРІЙ КЛЮЄВ ТА ІНШІ
Станом на 24 лютого вже колишнього голови Адміністрації президента Андрія Клюєва не було на робочому місці на вулиці Банковій.
За словами в.о. міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова, Янукович втік ще у п’ятницю 21 лютого саме у супроводі Андрія Клюєва – на вертольотах з Києва в Харків. Звідти вони нібито відлетіли до Донецьку, а потім пізно ввечері 22-го лютого у кортежі відправилися до Криму.
У вівторок 25 лютого Андрій Клюєв «віртуально» передав заяву через журналістів.
У ній він наголосив, що добровільно написав заяву про відставку і зустрівся з Віктором Януковичем у Криму виключно для того, щоб особисто передати свою заяву. Так само він заявив, що останнім часом був фактично відсторонений від прийняття будь-яких рішень і абсолютно нічого не знав про підготовку силового сценарію розгону Майдану.
Надалі ще цікавіше – того ж дня з’явилося повідомлення про те, що Андрій Клюєв перебуває у Києві у лікарні з вогнепальним пораненням. Таку інформацію підтвердив його прес-секретар Артем Петренко. А одне з інформагентств подало слова власного джерела – нібито на будинок Андрія Клюєва було скоєно два напади – 23-го і 24 лютого. При чому у другий раз у нападі брали участь більш ніж 20 озброєних людей.
Народний депутат Нестор Шуфрич також підтвердив, що екс-голова Адміністрації президента Андрій Клюєв перебуває в Україні і зараз переживає один з найважчих етапів у житті.
«По-людськи можна зрозуміти емоційний стан Андрія Петровича. Як людина порядна, він глибоко переживає все те, що сталося в країні. Зараз йому необхідний час, щоб отямитися, оцінити всю складність ситуації», - заявив Шуфрич. За словами нардепа-регіонала, Андрій Клюєв найближчим часом зробить відповідну заяву. При цьому Шуфрич висловив упевненість, що Клюєв не мав стосунку до всіх тих безчинств, які призвели до трагічних наслідків у країні…
В якій саме лікарні Києва переховуються Клюєв – досі нікому невідомо. Але вже 26 лютого Клюєв заявив, що готовий співпрацювати з новою владою та закликав Європу захистити його від переслідувань.
Крім того, на початок тижня не було на робочому місці першого заступника глави адміністрації президента Андрія Портнова, а його прийомна закрита. Так само як і заступника глави адміністрації Юрія Чмиря.
Згодом Портнов повідомив, що змушений був виїхати за кордон через замах на його життя. Однак де саме нині перебуває не повідомив.
За інформацією колишнього народного депутата Сергія Власенка, Андрій Портнов та народний депутат фракції Партії регіонів Валерій Писаренко перебувають в Росії. Зокрема заселилися в готель «Петро Перший» в Москві. «Джерелу я довіряю», - зазначив він і опублікував відповідне фото зазначених осіб.
Колишній перший віце-спікер Ради Ігор Калєтнік, за інформацією Авакова, також виїхав до Росії.
"У Сімферополі прикордонна служба затримала колишнього першого спікера Калєтніка і після певного розгляду відпустила його на рейс в Російську Федерацію, він - народний депутат, має недоторканність", – повідомив Аваков.
ВІКТОР ПШОНКА
Публічно досі не повідомлялося про місце перебування голови СБУ Олександра Якименка, екс-генпрокурора Віктора Пшонки, в.о. міністра юстиції Олени Лукаш та ряду депутатів від Партії регіонів.
Хоча відомо, що Віктор Пшонка та екс-глава Міністерства доходів і зборів Олександр Клименко намагалися покинути Україну. Утім були зупинені співробітниками Держприкордонслужби. Про це повідомив помічник голови прикордонного відомства Сергій Астахов.
"Пшонка і Клименко намагалися покинути територію України через пункт пропуску в донецькому аеропорту, однак до того часу прикордонники отримали наказ від нового керівництва МВС не пускати цих громадян за кордон", – сказав Астахов.
При цьому затримати Пшонку та Клименко прикордонники не змогли, оскільки їх охорона здійснила опір прикордонного наряду, із застосуванням вогнепальної зброї.
А у ніч на неділю, 23 лютого, Віктора Пшонку бачили в одному з ресторанів на околицях Донецька. Про це повідомили відвідувачі закладу.
Очевидці, які забажали залишитись невідомими, розповіли, що близько 10-ї години вечора до закладу під’їхало кілька машин представницького класу. Серед пасажирів нібито був і Віктор Пшонка. Він відправився до ресторану, згодом адміністрація повідомила, що заклад зачиняється на спецобслуговування. VIP-відвідувачі пробули у ресторані приблизно годину, а потім поїхали в невідомому напрямку.
До речі, саме колишній генпрокурор Віктор Пшонка можливо просив у Віктора Януковича ввести надзвичайний стан в Україні. Такі документи, знайдені в особистих архівах Пшонки, оприлюднив журналіст Мустафа Найєм. Згідно з ними Пшонка мотивував введення режиму НС тим, що з моменту початку масових акцій протесту в Україні зросла кількість повідомлень про порушення закону, фактів блокування транспортних комунікацій, існувала загроза життю українців і конституційному ладу.
Однак нинішнє місце перебування як Віктора Януковича, так і Віктора Пшонки залишається невідомим.
Щодо в.о. міністра доходів і зборів Олександра Клименка, то 24 лютого прес-служба відомства повідомила, що він перебуває у відпустці, його функції в даний час виконує заступник міністра - керівник апарату Міндоходів Віктор Левицький.
ВІТАЛІЙ ЗАХАРЧЕНКО
Екс-міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко також намагався залишити територію України. Але українські прикордонники не випустили його за межі країни. "Він приїхав у Донецький аеропорт, намагався на чартері вилетіти за кордон", – розповів помічник голови Держприкордонслужби Сергій Астахов.
Згідно з інформацією, Захарченко не зміг виїхати за кордон, оскільки у нього не було необхідних документів. На інших пунктах пропуску через держкордон його не помітили.
У ЗМІ поширювалася інформація, що Віталій Захарченко та бізнесмен Сергій Курченко перебувають в Білорусі. Втім, згодом цю інформацію спростували. Про це лідеру "УДАРу" Віталію Кличку повідомив особисто президент Білорусі Олександр Лукашенко, повідомляє прес-служба партії.
"Я сьогодні телефонував президенту Лукашенку з тим, аби Білорусь передала Україні Захарченка і Курченка, які, за повідомленнями ЗМІ, перебувають в цій країні. Президент запевнив, що цих осіб не було і немає на території Білорусі",- сказав Кличко.
Також він зазначив, що "сьогодні треба по гарячих слідах знайти і повернути всіх державних злочинців, які повинні і будуть відповідати за те, що зробили проти людей і країни".
Деякі ЗМІ повідомляють також про втечу і сина екс-президента Олександра Януковича та колишнього в.о. прем'єр-міністра Сергій Арбузов.
В.о. міністра оборони Павло Лебедєв, за повідомленнями ЗМІ, вилетів до Криму, не передавши нікому виконання обов'язків глави Міноборони. Згодом він підтвердив, що перебуває у Севастополі "у зв'язку з сімейними обставинами".
Крім цього, повідомляли і про втечу з України мера Харкова Геннадія Кернеса і голову ОДА Михайла Добкіна в Росію. Вони були присутніми на з'їзд депутатів південно-східних областей України і Криму, що відбувся у Харкові 22 лютого. Увечері того ж дня інформацію, що Добкін і Кернес залишили територію України, це підтвердили в Державній прикордонній службі. Однак, вже 23 лютого, коли Верховна Рада ухвалила рішення про призначення спікера Олександра Турчинова в.о. президента України, прес-служби Харківської ОДА і міськради повідомили, що їхні шефи повертаються в Україну.
Отже, Кернес та Добкін вже повернулися до Харкова і за їх словами нібито готові співпрацювати з новою владою. Зокрема Кернес заявив, що ці два дні перебував у двох країнах – Росії та Швейцарії. В Росії, за його словами, з жодними політиками не зустрічався, а в Женеві у нього була ділова зустріч з друзями. Прес-служба ОДА повідомила, що Михайло Добкін є чинним главою Харківської області і не писатиме заяву про звільнення з займаної посади.
Іван Романчук, для Мукачево.net