Деякі закарпатці мають "запалення хитрощів"

38
1

Практично кожен третій українець бодай раз у житті «хворів» фіктивно. Відомий спосіб не працювати – це отримати «липовий» лікарняний бюлетень.

У народі це називають «запаленням хитрощів». Подейкують, в Україні є чимало фірм, які опікуються підробкою лікарняних. Звісно, такий спосіб – злочинний, і може настати кримінальна відповідальність. Утім, існують і простіші способи одержання лікарняних, і вони не підпадають під дію Кримінального кодексу України. Скажімо, можна просто домовитися із лікарем за певну грошову винагороду і він майже законно оформить вам декілька днів позачергової відпустки.

Не знаю, під який кодекс кримінальний або «кодекс честі» підпадають дії того, хто, образно кажучи, «не вилазить» з лікарняного. Але якщо брати до уваги лікарняні листки, які він приносив за місцем роботи, то можна вирішити, що людина тяжко хвора.

Так, головний мисливствознавець ДП « Великобичківське ЛМГ» Вадим Васильович Пукман хворів більше 200 днів за останні 13 місяців. Якщо проаналізувати кількість лікарняних листків і географію їх видачі, постає логічне питання про об 'єктивність і законність видачі таких бюлетенів. Тільки раз цей чоловік лікувався у стаціонарі, а решта 12 лікарняних листків свідчать, що хворий надавав перевагу амбулаторному способу лікування. Більше того, Вадим Васильович отримував лікарняні листи поза межами постійного місця проживання.

Чи то місцевим лікарям не довіряв, чи була якась інша причина – це невідомо, але за рік цей хворий змінив декілька лікувальних закладів Закарпатської області.

Керівництво ДП « Великобичківське ЛМГ» занепокоїлося довгою відсутністю свого працівника, який не був на роботі більше року.Чоловік надав 13 листків непрацездатності, які викликали деякі сумніви щодо свого походження. Якщо людина хвора і не може працювати, то чому вона в такому вкрай тяжкому стані подорожує лікувальними закладами області. Склалося враження, що пан Пукман навмисне міняв лікарняні заклади, бо продовжувати лікарняні листки на одному місці не хотіли або вже боялися.

Наприклад, у Рахівській районній лікарні Вадим Васильович отримав аж 6 листків непрацездатності. Основний діагноз хвороби  героя нашого розслідування звичайно залишиться таємницею, бо це інформація конфіденційна, але до слова скажу, що Пукман одну хворобу виліковував, а другу миттю підхоплював. Цікаво, чому читаючи попередні  записи в амбулаторній картці хворого Вадима Пукмана, лікарі не дивувалися, що людина так довго хворіє і його не скеровують на медико-соціальну експертну комісію. Або лікарі були некваліфіковані або ними керувало щось інше. До прикладу, коли дослідити історію хвороби, то стане ясно, що людині щоразу стає дедалі гірше і гірше: він уже і працювати не може, а інвалідності не має дотепер.

Ситуація склалася вкрай незрозуміла, тому члени профкому колективу  вирішили звернутися до народного депутата України Василя Петьовки з проханням надати допомогу щодо організації перевірки законності видачі листків тимчасової непрацездатності головному мисливствознавцю ДП «Великобичківське ЛМГ» Вадимові Васильовичу Пукману.

Народний обранець звернувся із депутатським зверненням до Генеральної прокуратури України з проханням щодо проведення повної та об 'єктивної перевірки обставин і фактів довготривалої хвороби, а також дала належну правову оцінку діям працівників закладів охорони здоров’я, які  допускали порушення вимог чинного законодавства та встановлених правил при видачі листків непрацездатності Пукманові Вадиму Васильовичу.

З ініціативи Генеральної Прокуратури України звернення було переадресоване до Міністерства охорони здоров’я України  та Фонду соціального страхування з тимчасової  втрати працездатності. У  Генеральній  прокуратурі України повідомили , що хід перевірки взяли під особистий контроль. Згодом надійшли результати цієї інспекції.

Чи  хотіла спеціально створена комісія насправді розібратися у цій справі та справді покарати  винних? 
Ці запитання можна поставити як представникам Міністерства охорони  здоров’я України, так і представникам Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності.

Отже з цього приводу створили компетентну комісію у складі представників відділу експертизи тимчасової втрати працездатності та якості медичних послуг виконавчої дирекції Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відділу організації лікувально – профілактичної роботи управління охорони здоровя Закарпатської ОДА, а також був присутній головний спеціаліст з управління охорони здоров’я Закарпатської ОДА. Члени поважної комісії уважно вивчили кожний лікарняний лист і перевірили медичну карту «хворого» Вадима Пукмана. Як не прикро, але констатували, що практично всі бюлетені оформлено з порушеннями вимог, встановлених нормативно-правовими актами.

Для прикладу:

Практично в кожному листку тимчасової непрацездатності порушені вимоги Інструкції № 532:
– не вказано місце знаходження медичного закладу та печатка « Для довідок та листків непрацездатності», підприємства, установи, організації, ініціали хворого вказані зі скороченням;
– не вказане прізвище, ім’я по-батькові голови ЛКК;
– не підкреслено висновок «Продовжує хворіти» та не зазначено номера нового листка непрацездатності.

Усі члени вищевказаної комісії зазначають, що неодноразово  фіксували грубе порушення: зазвичай встановлений діагноз не підтвержувався свіжими додатковими методами обстеження. А саме, бракувало даних лабораторних і рентгенологічних обстежень, а лікарі брали до уваги попередні записи в амбулаторній карті хворого. Але, напевно, найцікавіший листок непрацездатності, який фіксує тривалість хвороби Вадима Пукмана впродовж 25 днів, виданий в Ужгородській міській поліклініці. Перевірити обґрунтованість видачі цього лікарняного листка неможливо, бо ж амбулаторної карточки хворого нема. Дива та й годі, але факт видачі листка непрацездатності зафіксовано в «Журналі реєстрації листків непрацездатності» форма – 036\0 за номером 1547, тобто лікарняний є, а запису, на основі чого ж саме його оформили, немає. Поважна комісія спокійно фіксує чисельні порушення усіх інструкцій і при цьому не пише жодного слова щодо винуватців, які їх допускали. Я розумію, якби невміло оформлювали лікарняний лист десь у провінційній амбулаторії, а то не дотримуються усіх інструкцій у Рахівській районній лікарні, в Тячівській, в Ужгородській міській поліклініці.

То це що професійне невігластво чи медичні працівники сподівалися, що завжди все сходило з рук і тепер усе обійдеться?

Напевно, досить жити колишніми мірками, треба вже відповідати за свої вчинки. Якщо людина раз переступила межу дозволеного, вона і надалі це робитиме. Чомусь усі вважають, що притягнути до кримінальної відповідальності медиків практично неможливо, то може руйнуватимемо ці стереотипи?

– Я думаю , що такі порушення допускають лікарі , бо не знають, як правильно оформляти листки непрацездатності, – зазначив один із членів комісії, заступник начальника відділу експертизи тимчасової непрациздатності та якості медичних послуг виконавчої дирекції Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Євген Михайлович Юрик. – А що ж до лікарняного, який виданий в Ужгородській поліклініці, то там справді немає амбулаторної карточки. Тому важко підтвердити правомірність видачі лікарняного. І там треба буде відшкодовувати виплату за тим лікарняним.

Євген Михайлович приїхав у ДП « Великобичківське ЛМГ», щоб пояснити працівникам господарства, як розрізнити правильність заповнення листка непрацездатності.

Однак багато бухгалтерів і керівники підприємств часто не мають чіткого уявлення про те, як має виглядати справжній листок непрацездатності. Бо ж у разі виявлення підробки ФСС не тільки не відшкодує компанії витрати на виплату допомог, але  й  може накласти на неї штраф. Тому  до ДП « Великобичківське ЛМГ» привезли зразки та інструкції, які  згодом стануть  у пригоді, а поки склалося враження,  що хочуть зробити крайніми в цій ситуації саме працівників господарства.

Інспектор із ФСС наголосив, що доведеться обов’язково відшкодовувати кошти Фонду соціального страхування із тимчасової непрацездатності за всі недійсні лікарняні. То чому винним хочуть зробити державне підприємство, яке і так постраждало в цій ситуації? Може відшкодує ці кошти хворий, який приніс фіктивний лікарняний або лікарі, які свідомо оформляли липовий бюлетень?
Хочеться, щоб винних у цій афері виявили і покарали. А всі інші лікарі, перш ніж виписати черговий липовий бюлетень, подумали, а чи варто це робити? Адже все таємне, рано чи пізно стає відоме всім.

А поки  поважна комісія порадила  Вадиму Васильовичу Пукману, враховуючи тривале перебування на листку непрацездатності внаслідок хвороби скерувати його на медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) для вирішення про встановлення інвалідності на час лікування та раціонального працевлаштування. Отже якщо людина така хвора, то вона повинна піти на групу інвалідності та на легшу роботу.

Ну а  про  покарання, лікарів, що не вміють оформляти листки непрацездатності та видали, по суті, фіктивний лікарняний  у рішенні комісії немає жодного слова. Де зникла амбулаторна карточка пана Вадима Пукмана і чи була вона насправді, – також жодного слова. Отже, є всі підстави думати про те, що без елементів корупції та хабарництва з боку працівників медичних закладів тут не обійшлось. І  хто відповідатиме за порушення вимог чинного законодавства та встановлених правил при видачі листків непрацездатності, також наразі невідомо.

А поки Головний мисливствознавець ДП « Великобичківське ЛМГ» Вадим Васильович Пукман знову майже три місяці не з'являвся на своєму робочому місці. Вже більше року паралізоване ведення мисливського господарства та нема контролю за дотриманням правил полювання у ДП « Великобичківське ЛМГ, бо призначити нового головного мисливствознавця керівництво не може.

ісце перебування  Вадима  Васильовича Пукмана невідоме й досі. На дзвінки  та листи від адміністрації господарства не відповідає. Напевне, треба подати в міжнародний розшук, щоби відшукали зниклого. Пропав цінний працівник: а що, як з ним щось трапилося або, можливо, він знову десь лікується, а про це ніхто нічого не знає…

Тому в  цьому випадку надто розчаровує бездіяльність  правоохоронних органів, які, згідно з вимогами Закону, покликані, в першу чергу, захищати інтереси держави та забезпечувати належний контроль за станом дотримання вимог чинного законодавства у цій сфері. А тут скрізь суцільна кругова порука. Я прикрию тебе, а завтра ти допоможеш мені. Ось так і живемо – повна бездіяльність і жодної реакції. То, може, вже досить мовчати і тихо знову платити за черговий «липовий» лікарняний? Кожен мусить розпочати боротьбу з хабарниками з себе.

Не давай хабара і не дай це зробити іншому. Це повинно бути нормою нашого життя.

Ірина Пугач, ГО «Україна без корупції»

Коментарі

Л
Лимон

Засновник ГО"Україна без корупції"міжгірський шахрай і слуга Януковича Рябець,прислав служницю Іру,би віддячити землякам за лікування своїх родичів,які не захотіли працювати по інструкціях баби Параски.Вже час запитати Рябця як він заробив свій стартовий капітал і який вміст в ньому хабарів з конституційного суду,коли буде відповідати за скоєні злочини?!

Читайте також