Ні пересічні мукачівці, ні влада історії міста, на жаль, не вчать.
У місті над Латорицею міська історія належить до царини краєзнавства. Її, фактично, ніхто не вивчає. Викладачам вузів вона не потрібна, бо за неї докторського звання не отримаєш. А вчителям шкіл для її ґрунтовного вивчення не вистачає ні часу, ні грошей, бо треба спочатку оперативно переорієнтовуватися з однієї навчальної методики на іншу. Як у фільмі «Свадьба в Малинове».
Коли я сказав ужгородським журналістам, що треба вивчати історію як комуністичну, так і націоналістичну, відповідної реакції згоди з їхнього боку не отримав. На жаль, наше суспільство надзвичайно заполітизоване. Тому й подаються під назвою «Історія України» політичні версії, які вірніше назвати «Політологія України».
Так і в Мукачеві. З одного боку, поховання полеглих вояків зроблені за комуністичною ідеологією. Колись Червона Армія і тодішня влада робили в центрах усіх звільнених і завойованих міст. З іншого боку – християнські канони, за якими померлих людей ховають в окремому місці, спеціально для цього відведеному. Чи потрібний у центрі міста пам’ятник святому Мартіну, адже це також своєрідна форма поховання, тільки не тіла, а душі.
Чи враховують у Мукачеві ініціатори перепоховання ці несумісні ідейні протиріччя? Здається, що ні. Кожний гне свою палицю. Запитання: а що було раніше на цьому центральному місті Мукачева? Як розвивалося місто у попередні роки за попередніх влад?
На мою думку, запитань виникне ще більше, а обґрунтованих відповідей знайти швидко не вдасться.
Так, ідея перепоховання останків дуже приваблива, але чи підраховували ініціатори – у скільки гривень і доларів вона обійдеться. Ця ідея виникала ще на початку 1990-х років, але тоді вона не мала ні народної підтримки, ні фінансового обґрунтування. Чи не краще спочатку полагодити міській водопровід і каналізацію, а потім думати, куди дівати вільні залишки коштів. Що планується розмістити на вивільненому центральному місті?
Хто, як не мер, краще знає, як формується останніми роками міський бюджет Мукачева? Чи вистачить у влади коштів, щоби довести до логічного кінця справу з перепохованням? Так, можна позичити грошей у центральної влади, якщо вона погодиться. Про яке тоді самоврядування можна говорити?
Справа викликає значно більше запитань, ніж дає відповідей. Винесення питання на міський референдум тільки його загострить, а не підштовхне до загального вирішення шляхом консенсусу. Воно вимагатиме часу, адже треба вислухати спочатку фахівців різних напрямків, потім обговорити свої враження, і лише тоді думати, що робити в центрі Мукачева.