Ляпаси, стусани, штовхання, позбавлення житла, їжі, одягу, заборона працювати або примушування до праці, правопорушення проти статевої свободи – це ненормально, кажуть психологи та соціальні працівники.
За інформацією поліції за 2023 рік у Закарпатській області було зареєстровано понад 1500 звернень щодо насильства у сім’ї. Близько 90% постраждалих – жінки, інші - діти. В порівнянні з попереднім роком, кількість звернень зросла.
Про проблему
На жаль, в побуті закарпатців ще й досі можна почути вислови «б’є, значіть любить», «сама напросилася», «терпи заради дітей», «не треба провокувати» і т.д. За останній рік кількість звернень до поліції через вчинення домашнього насильства зросла на 27%.Психологи кажуть, частково це пов’язано з війною, адже через стрес, багато людей перебувають у нестабільному психоемоційному стані. До того ж, чоловіки, яким довелося побувати в зоні бойових дій, часто стають більш жорстокими та агресивними. Журналісти Mukachevo.net спробували розібратися що робити, якщо ви потерпаєте від домашнього насильства, куди звертатися, та як допомогти іншим.
Форми насильства: воно буває не лише фізичним
Помилково думати, що насильство це лише фізичне заподіяння шкоди. Часто, люди потерпають від інших форм знущань. Психолог каже, можна виокремити наступні:
Фізичне – насильство, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Психологічне – насильство, що включає словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування.
Економічне – насильство, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.
Сексуальне – насильство, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди.
Куди звертатися, якщо ви потерпаєте від домашнього насильства
102 - поліція
15 47 – урядова «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей
116 123 або
23 45 – лінія підтримки для чоловіків
Всі лінії працюють цілодобово та безкоштовні зі стаціонарних і мобільних телефонів. За цими номерами ви можете отримати консультації юриста або психолога, а також інформацію щодо закладів, до яких можете звернутися по допомогу за місцем проживання.
В місті Мукачеві функціонує «Центр допомоги врятованим» - місце куди можуть звертатися, ті хто постраждав від війни, виїхав з окупованих територій, а також ті, хто постраждав від домашнього насильства. Тут можна отримати комплексну соціально-психологічну підтримку в одному місці (працюють психолог, юрист та соціальний працівник). Розташований центр на площі Духновича. Звертатися сюди по допомогу можна у будні дні з 9 до 17 години. Принципи, за якими працює центр: безумовність, безплатність, конфіденційність та анонімність.
Додатково
Як зазначила, заступниця Мукачівського міського голови Юлія Тайпс, наприкінці 2023 року місто Мукачево вперше за багато років приєдналося до Всеукраїнської мережі міст вільних від насильства та до акцій «16 днів проти насильства» та «8 кроків проти насильства». Щоб привернути увагу населення до актуальності проблеми, було організовано кілька подій, зокрема і благодійний забіг.Також у ЦНАПі розмістили інформаційні таблички, що містять історії постраждалих від насильства людей, номери телефонів організацій, що надають допомогу постраждалим, а також розповідають про шляхи вирішення питань насильства.
Наразі у місті Мукачеві діє центр надання соціальних послуг тим, хто постраждав, а в найближчому майбутньому планують створити денний центр та кризову кімнату для тих, хто постраждав від насильства.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!