Жителі Тур'я-Реметівської громади не проти встановлення ВЕС, але не на полонині Руна, бо це принесе значну шкоду довкіллю.
Про це пише політичний експерт Юрій Дзямулич у себе у Телеграм каналі.
"Написано багато статей та аналітики щодо шкоди природі гігантських вітряків у високогір'ї Карпат, тому повторювати ці тези немає змісту. Але дуже часто у коментарях і розмовах відбувається спекуляція, що закарпатці проти чистої зеленої енергетики, яка виробляється вітровими електростанціями (ВЕС). Мовляв, вся Європа у вітряках, а закарпатці проти прогресивних методів виробництва електрики.
Це не так. Всі, з ким я розмовляв на цю тему, не є противниками встановлення вітрових турбін у нашій області, вони лише наголошують на шкідливості такої ідеї на високогір'ях.
От, наприклад, поблизу Закарпаття вже багато років функціонують вітряки біля Старого Самбора - вони встановлені на горбах поза населеними пунктом і працюють ефективно. Не високо в горах, а на відносній низовині. Їм вистачає вітру, щоб виробляти електрику і продавати її за зеленим тарифом. Ще одним важливий аспект, ці вітряки розмістили на деградованих землях, де раніше були газові родовища, тобто вже непридатні для інших потреб", - йдеться у повідомленні.
За словами пана Юрія, загалом в області є багато територій, які можуть бути потенційними місцями для вітряків.
"Так само, спілкуючись із жителями Тур'я-Реметівської громади, вияснив, що вони за встановлення ВЕС, але не на полонині Руна, бо це принесе значну шкоду довкіллю. Натомість у тій же громаді є безліч території навколо, де можна і потрібно встановлювати такі агрегати. І вони за, бо це принесе додаткові надходження до бюджету.
Так само є багато території навколо Перечинської громади, де віднедавна якраз і базується виробництво вітряків, - там теж є місця для встановлення потужностей генерації. І таких місць на Закарпатті безліч - впевнений, що якщо виміряти мапу вітрових потоків, то можливо вони будуть ефективніші, доступніші логістично та привабливіші економічно, ніж високі гори. І відповідно, до мапи вітрів уже підібрати ділянки з найменшою шкодою для довкілля.
Але, чомусь, інвестор сфокусувався саме на вершинах гір, у сподівання, що там сильніший вітер і генерація буде ефективною. Та експерти наголошують, що зимові вітри та хуртовини можуть пораз виводити з ладу вітряки через обледеніння і тоді турбіни простоюватимуть", - каже Юрій Дзямулич.
6 лютого 2024 року у Тур'я-Реметівській громаді проходитимуть слухання про дозвіл на розміщення 30 вітротурбін на полонині Руна, після цього депутати мають голосувати за надання такого дозволу.
"Щось мені підказує, що депутати таки проголосують, бо є політична домовленість зверху, щоб це питання пройшло. А депутатів, які не хочуть голосувати не братимуть до уваги, бо їх меншість.
Тому потрібно доносити до людей, які приймають рішення, що така ініціатива матиме згубний вплив на розвиток області, зокрема на мешканців сіл громади та туристичного потенціалу зокрема. А вітряки на нижчих горах і рівнинах навпаки нададуть естетичної привабливості регіону, не принесуть шкоди природі і дозволять ефективно використати землі, які не придатні для сільськогосподарських потреб", - додає політичний експерт.
Раніше Mukachevo.net писало про те, що на думку експертів Закарпаття не стане енергонезалежним при будівництві вітропарків.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!