Експерти-криміналісти з Іршави працюють без права на помилку (ФОТО)

26
1

У сучасному світі неможливо уявити розкриття будь-якого злочину без експерта-криміналіста.

Він у складі слідчо-оперативної групи одним із перших потрапляє на місце події, проводить огляд, виконує необхідні дослідження, від яких у подальшому залежить результат розслідування, пише Віта Горзов, Іршавський РВ УМВС.

Про роботу експертів-криміналістів, їхні основні завдання розповідає та ділиться своїм багаторічним досвідом підполковник міліції у відставці ВасильСимчера з Іршави, який віддав 31 рік службі в органах внутрішніх справ, із них 14 років пропрацював експертом-криміналістом.

- Як ви стали експертом-криміналістом?

-Після служби в армії за направленням райкому комсомолу пішов працювати у міліцію. До того я вже закінчив біологічний факультет Ужгородського національного університету.

Спершу працював на посаді інспектора дитячої кімнати, а потім був її керівником.  В цей час в Іршавському райвідділі міліції посади експерта-криміналіста не було, при необхідності його запрошували з інших райвідділів. Керівництво, врахувавши мою  освіту, запропонувало мені виконувати обов′язки експерта і направило на навчання до Калузької вищої школи експертів-криміналістів.

Мені доводилось працювати із неповнолітніми злочинцями і в той же час виїжджати на місця події та займатись дослідженнями. Із обладнання мав тільки фотоапарат «Зеніт» та криміналістичну валізу. Тільки у 1989 році я започаткував експертно-криміналістичну лабораторію, де вже мав мікроскопи та інші технічні засоби криміналістичного призначення. Інколи доводилось при скоєнні резонансних злочинів цілу ніч працювати, так як на ранок потрібні були фотографії чи результати дослідження відбитків  пальців. Виготовлення фотографій займало дуже багато часу: проявляв плівку, просушував її, за допомогою збільшувача переводив на фотопапір, а вже далі друкував та знову сушив вже готовий фотознімок.

- Коли експерт потрапляє на місце скоєння злочину, що найважливіше для нього?

-Головне, щоб до приходу експерта-криміналіста на місце події ніхто з сторонніх осіб не заходив і не порушував там обстановку. Адже злочинець, який там був, міг залишити після себе сліди пальців рук, сліди взуття, сліди злому вікон, дверей чи будь-який біоматеріал, який може допомогти у розкритті злочину. Важливу роль грає вивчення  обстановки на місці скоєння ДТП, особливо коли з місця скоєння злочину втікає водій. На дорозі залишаються сліди протекторів коліс, лако-фарбове покриття, кусочки скла – це все речові докази, які у подальшому служать доказовою базою і допомагають у розкритті злочинів. Пригадую, як у селі Гребля на Іршавщинібуло скоєно наїзд зі смертельним наслідком на чоловіка. При огляді тіла потерпілого я виявив сліди протектора шин. Саме за висновком дослідження працівники міліції встановили, що наїзд скоїв місцевий тракторист.

- Чи багато злочинів було розкрито за вашою допомогою експерта-криміналіста?

--Дуже багато. Добре пам′ятаю крадіжку з школи у селі Сільце, де крадій викрадене сховав вдома на горищі у пшениці. Тоді допомогли сліди пальців рук, які він залишив на місці скоєння крадіжки. Крадія також викрили відбитки пальців рук у ресторані «Боржава», де він викрав винно-горілчані вироби та гроші. Хоч злодій і втік аж у Дніпропетровську область, та працівники міліції дістали його й там.

Саме за допомогою слідів пальців рук вдалось затримати й злодія, який на території Іршавського району скоїв аж 42 крадіжки. Тривалий час нам не вдавалось його вирахувати, адже він проживав у Рахівському районі, а крав у сусідніх Виноградівському, Хустському та Іршавському. Тоді мені довелосьоб′їздити райони, де скоювались аналогічні злочини. Переглядаючидактилокартотеку Рахівського району, я виявив злочинця, який скоював крадіжки на території ряду районів.

Низка крадіжок із церков також була розкрита за допомогою криміналістичних досліджень. Злочинці із Виноградівського району займались крадіжками церковної утварі у багатьох селах нашого району, вони крали Біблії, хрести з позолотою, старовинні ікони, позолочені чаші. При огляді місця подій, мною було виявлено та вилучено сліди пальців рук та взуття, завдяки чому і було встановлено особи злочинців.

- А як щодо розкриття вбивств, яка участь у їх розкритті експертів-криміналістів?

--Без участі експерта жодний тяжкий злочин не розкривається. Щоб доказати вбивцеві, що саме він скоїв злочин, потрібно мати сильну доказову базу. До прикладу, після  вбивства самотньої жінки в селі Арданово мені довелось  під лупою оглянути весь будинок, щоб знайти хоч якусь зачіпку. При огляді я знайшов слід взуття явно не жіночого, який був залишений злочинцем на підлозі в одній з кімнат. Після цього працівники міліції встановили, що  злочинець спершу вбив жінку, а далі забрав гроші, які шукав майже по всьому будинку. Таких розкритих побутових вбивств на моєму рахунку багато.

- Як вам працювалось, і що скажете про теперішню роботу експерта?

--Я мав 4 допуски до проведення експертиз: це огляд місця події,дактилоскопіювання, трасологія і холодна зброя. Ці дослідження проводив сам в експертно-криміналістичній лабораторії, яка була у райвідділі. Коли була необхідна допомога у складних злочинах, то доводилось звертатись до науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС області, працівники якого виїжджали у будь-який район і надавали допомогу. Тоді матеріально-технічна база була низькою, а зараз експерти мають сучасне обладнання, про яке я міг тільки мріяти.

- За період роботи чи підготували ви собі надійну зміну?

--Звісно, що готував багатьох працівників, адже робота експерта-криміналіста досить  клопітка і відповідальна, вимагає спостережливості, аналітичних здібностей, терплячості та добрих знань. Експерт не має права на помилку.

Нині в Іршавському райвідділі міліції експертом-криміналістом працює вже більше 8 років майор міліції Михайло Половка. Після виходу на заслужений відпочинок, я ще працював  близько двох років по договору, але й тепер, при потребі, надаю посильну допомогу колегам.

Коментарі

О
ооо

шоб ви здохли пидери

Читайте також