На прохання Mukachevo.net провідні політологи Закарпаття прокоментували ситуацію з початком роботи облради нового скликання, ймовірні коаліціади та кулуарні домовленості, зокрема щодо обрання нового голови облради і хто ним може стати.
«Золота акція в угорців»
Михайло Шелемба, кандидат політичних наук, викладач кафедри країнознавства УжНУ:
– У Закарпатській обласній раді за результатами виборів сформувались два основні політичні гравці – це «Єдиний Центр» та «Солідарність», які впродовж всієї виборчої компанії та після неї ведуть політичну боротьбу. Після виборів у вигіднішій позиції опинилася партія «Єдиний Центр», яка маючи відносну більшість – 19 депутатів – є політичним фаворитом у формуванні навколо себе коаліції, до якої вже фактично запросила КМКС та ВО «Батьківщина». У такому форматі ми отримаємо більшість у 34 депутати. У такій ситуації на посаду голови обласної ради може претендувати Золтан Ленд’єл, який має досвід у подібній сфері. Але не думаю, що цей варіант буде легко втілити в політичну реальність. Зважаючи на те, що Геннадій Москаль попри гучні заяви залишається головою Закарпатської ОДА, нас чекають подальша політична активність в «Солідарності», яка намагатиметься збудувати навколо себе коаліційну більшість з депутатами партії «Відродження». Також не виключено досягнення ситуативного політичного компромісу «Солідарності» з партією «Єдиний центр». Яка б не була сформована більшість з впевненістю можу сказати, що в ній буде приймати участь КМКС, а також один із заступників буде належати цій політичній силі. Закарпатська обласна рада 7-го скликання у випадку не досягнення політичного компромісу між основними політичними гравцями буде нестабільною та неефективною.
«Президентська Солідарність побратається з екс-регіоналами з Відродження»
Віктор Пащенко, політолог, директор Закарпатського інституту політичних досліджень:
– Зараз ситуація така – фактично відбулося нове перепризначення Москаля. Будемо вважати, що його демонстративна заява і конфлікт з Пацканом, публічне відхилення заяви Президентом з сюжетом по центральному каналу, де Порошенко підкреслив, що він довіряє Москалю, – це перепризначення з метою, щоб Москаль все-таки добився такої конфігурації у облраді, яка влаштовувала б Президента, тобто «Солідарність» відігравала б і ній першу роль. Це важко буде зробити без «Єдиного Центру», в такому випадку «Солідарність» має об’єднуватись з «Відродженням», а це для їхньої репутації досить сумнівний хід. Таке завдання перед Москалем стоїть і Президент дав це зрозуміти, бо іншого мотиву продовження каденції Москаля важко уявити. Але тут є ще одна хитра обставина: на відміну від Верховної Ради, формально оголошувати більшість у обласній раді не обов’язково. Вибори голови облради відбуваються таємно, тобто запросто може те ж «Відродження» голосувати за голову облради без оголошення коаліції. Можливий такий негласний союз. Тому буде серйозна боротьба за голову.
Я думаю, що «Солідарність» пробуватиме на голову когось свого, можливо будуть пропонувати і Москаля. Але тут теж неоднозначна ситуація, бо серед депутатів, що пройшли від «Солідарності», є три групи – люди Пацкана, люди Москаля, і люди Лунченка. Групи Москаля і Лунченка підтримують одне одного, а яку роль гратиме Пацкан не зовсім зрозуміло. Хоча Пацкан не наважиться на конфронтацію з Президентом. Все буде робитись, щоб голову облради обрали саме з цієї політичної сили, а, значить, буде напружена боротьба за угорців.
«Голова облради буде від Єдиного Центру»
Сергій Федака, політолог, професор кафедри історії України УжНУ:
– Найбільш імовірним є об’єднання «Єдиного Центру», угорців і «Батьківщини». Разом у них вийде 34 депутати. Ну і ще до виборів намітилось, хто з ким конфліктуватиме – це «Солідарність» і «Єдиний Центр». Компромісним новий голова облради навряд чи буде геть для всіх. Однак, якщо створиться більшість, ним може стати Золтан Ленд’єл, Ернест Нусер, – хтось від цієї фракції.
Юлія Барабан, Mukachevo.net