Федір Шандор: "В Ужгороді туризму нема. Ще нема"

5
12

Незалежно від того, яку посаду він обіймає в цей момент і над яким проектом працює саме сьогодні, Федір Шандор лишається головним експертом у галузі туризму на Закарпатті.

Таке враження, що якби не його незгасна енергія, наш край так і лишився б регіоном, який ще тільки мріє про статус туристичного. Саме Федір, хоч і не завжди в цьому зізнається, є ініціатором створення багатьох фестивалів та кількох оригінальних туристичних маршрутів в області. Ба більше – з його легкої руки в Ужгороді народилися і живуть кілька цікавих "родзинок" і дійств, покликаних допомогти місту набути туристичної привабливості. Що ж – закарпатські фестивалі, розвиток котрих, власне, кілька років тому набув ознак стихійності, вже є брендом, який закликає сюди, в нашу область, в "Українську Європу", туристів з усіх усюдів.

І Закарпаття зміцнює свої позиції як "туристичний регіон". Але от чи є його столиця - Ужгород - туристичним містом? На цю, як виявилося, неоднозначну тему, ми й говоримо з Федором Шандором – із науковцем, туризмознавцем, завідувачем кафедри туризму, а віднедавна проректором УжНУ, та головне – з людиною, більше від якої про місцевий туризм не знає ніхто ані в теорії, ані на практиці… Чи є ця розмова способом пошуку рецепту "приготування" з Ужгорода туристичного міста – вирішувати читачам…

 
– От що таке туризм? І чи є він в Ужгороді?
 
– Власне, туризм – це узагальнення чотирьох складових: транспорт, трансфер, засоби розміщення і харчування, а також додаткові послуги, які стосуються привабливості певного місця, скажімо так – його родзинки…
 
Отже, транспорт. Щодо залізничного, то з Ужгорода йдуть лише кілька поїздів, зменшилася кількість рейсів, які сполучають місто з іншими регіонами України, якщо рахувати, то залишилося тільки чотири повноцінні поїзди. Міжнародне залізничне сполучення в Ужгороді як таке відсутнє – є додаткові вагони. Якщо взяти за основу автобусне сполучення з іншими регіонами України, воно також зменшується, у нас є зв'язок лише із західними регіонами, і то на рівні нашого специфічного сервісу – це маршрутки, автобуси ж неукомплектовані і некомфортабельні. Про повітряне сполучення краще промовчати – воно є одним із найдорожчих у Європі і найдорожчим в Україні, цими літаками майже ніхто не літає, рейсів low-cost у нас нема, аеропорт до них і не готовий…
 
– А автомобільне сполучення – проблемне через проблемні дороги…
 
– Звичайно. Погані дороги, системи знакування, відсутні або недостатні написи іноземною на вказівниках… Наступна складова – це трансфери, тобто доправа туристів від транспортних вузлів до пунктів проживання і харчування. У нас не налагоджена система таксі – вона дуже велика і в той же час біля транспортних вузлів працюють люди, які є "нелегалами", псують імідж міста та області, наживаються на іноземцях, які не вміють з ними спілкуватися. Тобто, з трансферними послугами проблема, також відсутня й така послуга як розміщення карт у транспортних вузлах – вони відсутні, на жодному вокзалі нема повноцінної карти, за якою турист, і тим паче іноземець, зміг би зорієнтуватися…
 
– Наступна складова – це готелі-ресторани…
 
– У нас працює кілька юридичних осіб, все решта оформлено на приватних підприємців. І такі заклади не завжди можна вважати кваліфікованими, якісними моментами у готельно-ресторанній справі. Нема чіткого позиціонування, нема узгодженості дій. І обслуговування має багато недоліків через те, що сервісна структура не заповнена людьми, які мають і професійну освіту, і бажають працювати якісно. Те саме і з додатковими послугами, хоча їх діапазон вже поступово розширюється.
 
– Мова про ті самі "родзинки"?
 
– Так. Цікавинок більшає. Але є проблема, до прикладу, із тим, що можна взяти із собою на згадку про Ужгород. Є те, що асоціюється з містом – речі як той же коньяк, але вони ще недостатньо розрекламовані. Є торт "Ужгород", марка відомого нашого кондитера, і Валентин Штефаньо працює над новими цікавими штуками… "Родзинки"… Є перші серйозні спроби, і їх треба відмітити. Це – фестивалі і акції. Але вони робляться без підтримки міської і обласної влади, безпосередньо конкретними людьми, ентузіастами, що, чесно кажучи, неприпустимо. Хоча б тому, що ентузіаст може відійти від справи в силу суб’єктивних причин, і тоді хороша акція припинить існування. Такі речі мають бути системними. Наразі ж всі такі події і свята - під загрозою, до того ж є політичний фактор, який в туризмі взагалі не повинен мати місця…
 
Якщо ж далі говорити про "родзинки", то в нас є цікаве. Є історичні цікавинки – починаючи від пам'яток культури і архітектури, і до того, що про історичних осіб, пов’язаних з нашим містом, згадуємо через міні-скульптури. Є кілька акцій, так би мовити флеш-мобів, які вже стали традиційними і котрі живуть завдяки ентузіастам і – моментам єдності громади.
 
Саме тому можемо сказати: Ужгород, на відміну від інших міст, має великий потенціал громади. При чому неважливо, хто є чи буде при владі – громада може обійтися без них, що постійно й показує. Звичайно, добре, коли є сприяння, але і без цього громада живе – це метод самоорганізації, і Ужгород вже до цього дійшов…
 
– Але чи означає це, що такі речі, які прикрашають життя міста і є цікавими туристично, й повинні розвиватися самі по собі? Виходить, непотрібно стратегії?..
 
– Стратегія, у тому числі й туристичного розвитку міста, мала бути розроблена давно (незалежній Україні вже більше 20-ти років!). І насправді не так важливо, яку форму вона б мала – нехай неідеальна, недороблена, до кінця недописана, але стратегія просто повинна бути! Хоч якась орієнтовна, котра потім коригуватиметься і доповнюватиметься! Але стратегія має бути підтримана бюджетом! Що таке бюджет? Це планова річ, видатки мають передбачатися хоча б на рік, і заходи – виконуватись. Повинен бути окремий рахунок на пріоритетні напрямки: якщо соціальна сфера – то на соціальні заходи, якщо промисловість – то промисловість, якщо туризм – то туристичний рахунок! Бо здебільшого всі кошти з'їдаються соціальними моментами: зарплати бюджетникам, енергоносії, утримання міста. І тоді який сенс туристичним фірмам платити туристичний податок, якщо він іде на "проїдання", а не на розвиток туризму? 
 
– Гаразд, якщо говорити про стратегію, то що має стати основою "промо" міста? Що є козирями Ужгорода, які наразі не використані?
 
– Не використані можливості шкіл, освітніх закладів – вони дуже вдало самоорганізовуються, і у них є величезний потенціал до створення подій. Але він рідко залучається. Якщо ж це залучається, то це одразу видно…
 
– Наприклад?

– Це помітно, коли, скажімо, школа чи кафедра вишу організовують якусь подію, яка одразу "вистрілює", наприклад, спортивну. В УжНУ є кілька кафедр, які можуть самоорганізуватися і зробити якийсь чемпіонат або акцію. Школи можуть зробити виставку – тих же писанок або новорічних іграшок…
 
– …І яскравим прикладом є Парад Миколайчиків, який почався саме зі шкіл. До речі, це дійство – одна із найцікавіших "родзинок" міста взимку. Що ж до інших "козирів" Ужгорода, окрім традицій святкування новорічно-різдвяних свят – скажімо, відомо, що місто володіє багатьма джерелами: і термальними, і мінеральними. Але вони використовуються, скажімо м’яко, не надто активно…
 
– Так, майже не використовуються. Для цього треба значні фінансові вкладення. 
 
– Але точно можемо похвалитися дечим іще, окрім, звісно, знаменитої сакури, навколо цвітіння якої в Ужгороді усе ж таки починають творитися дійства. Які бренди спрацьовують? Скажи як науковець!
 
– Спрацьовує бренд липової алеї, але ще недостатньо – над ним треба працювати. Бренди архітектури періоду Чехословацької республіки, періоду Угорської держави…
 
– Гастрономія? Ужгородська кава?..
 
– Гастрономія спрацьовує сама по собі, рухається, так би мовити, паралельно. А от ужгородська кава – неспозиціонована. Ця "фішка" просувається хаотично. Але будемо сподіватися, що колись "вибухне" і хтось у нашій великій кількості кав’ярень яскраво самопроявиться в цій атракції. 
 
– А поки що кавову "фішку" від нас перетягує Львів. Хоч всім і відомо, що "у Львові є кав'ярні, а в Ужгороді – кава", але саме кава там уже брендована, є й гасло: "на каву до Львова!". Зате у нас є вино!
 
– Так! З фестивалями вина, які довгий час "прокручувались", нарешті стався вибух, бо вдало спрацювали всі механізми: бізнес, влада і наука спрацювали разом і - спрацювали вдало. Ми маємо зараз два дійства – "Закарпатське божоле" і "Сонячний напій", і вони з часом переростуть й інші винні фестивалі Закарпаття, якщо вже не переросли…
 
– Ми часто говоримо: "Ужгород – туристичне місто!". Звісно, це поки що тільки мрія. Але і необхідність. Адже крім потенціалу туристичного, місто навряд має інші напрямки розвитку, бо Ужгород точно не є промисловим чи, скажімо, інноваційним центром (хіба ще володіє статусом міста молоді, освіти і, в якійсь мірі, науки). Використовувати для розвитку Ужгород може хіба своє географічне розташування, близькість до кордонів (тут іще й логістика) та історично-культурні аспекти. Що слід зробити, аби "зіграв" цей потенціал Ужгорода як туристичного осередку?
 
– Треба об'єднатися – громаді з владою і з наукою та запропонувати бізнесу цей шлях розвитку. Бо бізнес буде розвиватися лише "методом тика": "що пішло – то робимо", "що не йде – то не робимо". Але така господарська діяльність як туризм – вона не може одразу "піти": треба пройти етап становлення, інформаційного забезпечення і так далі.
 
– Тобто, Ужгород має сам себе створити як туристичне місто.
 
– Так. Якщо ж уже так говорити, то і в Парижі не дуже є на що дивитися, якби не було відомих письменників, міських "легенд" і –  міфодизайну. Зі Львовом те саме: так, він багатий "наповненістю" архітектури, але ж на 400 років молодший, ніж наше місто, яким за століття "пройшло" кілька стилів архітектури, утворивши неповторну ужгородську еклектику. На жаль, ужгородці не люблять своє місто по-справжньому – лише багато про нього говорять. 
 
– Але ж точно є те, що можна зробити вже сьогодні, і – "малою кров'ю", доки про справжню стратегію розвитку міста доводиться лише говорити! І – вже втілювати свій власний міф про Ужгород як "туристичне місто"…
 
– Коли нічого не робиться системно, активізовується громада. В Ужгороді так і сталося. Кожного місяця є свята, фестивалі й акції. Згадаймо хоча б велосипедний рух – він активізувався без підтримки. Ті ж Парад наречених чи Парад Миколаїв зародилися і проходять на ентузіазмі. Таких прикладів багато.
 
– Але хоча б маленькі кроки, які б зробили цей процес більш системним… Наприклад, якісний путівник Ужгородом…
 
– Ужгород має путівник, але… немає коштів, аби його надрукувати. Вийшло те, що вийшло, а на якісний продукт – як завжди… Утім, ужгородці зробили карту в пасажі… До того ж Ужгород – єдине місто, де є путівник для сліпих мовою Брайля.
 
Загалом же в Ужгороді є місця, куди можна піти і здивуватися – можна вибрати момент, вибрати період. Це сакури весною – те, що "вибухає" саме собою. Новорічно-різдвяні свята. Є різні речі в різні періоди року і є групи, які до цього щось роблять. Є специфічні спортивні змагання (як міжнародні чемпіонати з петанку, які на території СНД проводяться лише в Ужгороді), є культурні події, вони живуть своїм життям. Також з Ужгородом пов’язані такі люди, що аж не віриться, що вони тут були – ми чомусь були зациклені лише на регіональних лідерах, але зараз піднімаються історії про видатних постатей Європи і їх зв'язок з нашим містом. Тут жив Чонтварі – це всесвітньо відомий художник…
 
– …Про Ігнатія Рошковича не так давно почали згадувати. До речі, Ужгород – ще й мистецьке місто!
 
– Так, ми маємо власну Підкарпатську школу живопису. А щодо Рошковича – взагалі ганьба, що про нього забули. Ференц Ліст бував в Ужгороді, Соломон Лівшиц – відомий шахіст, Марк Ведреш – знаменитий скульптор – народився в Ужгороді… Той самий Швейк – ми згадали, що у Гашека йдеться про Ужгород… Ми починаємо згадувати ці моменти, викопувати, і ужгородці дивуються, що це все – наше. Я думаю, що це лише початок "викопування". Дивно, що деякі ужгородці "ховають" цю інформацію, не бажають розповідати і воліють потягти це з собою в могилу. Неправильно, це треба піднімати. 
 
– Знову вертаємося до того, що Ужгород має сам себе створити. Зараз доволі активізувався громадських рух за збереження міста… Водночас є конфлікт між туристичною привабливістю і господарськими питаннями – наприклад, є квітучі сакури і стара архітектура й водночас – сміття і яскраві вивіски на історичних фасадах…
 
– Якщо сказати, що в нас можна і треба хоч із чого "робити цукерку", то це правда. Іншого виходу в нас нема. Водночас – усе, що створюється в новий час, важко приживається. До прикладу, був рух проти маленьких пам’ятників на перилах. Це наслідок браку знань про те, що є в Європі. У Вроцлаві чомусь не воюють проти знаменитих гномиків, яких там є вже двісті штук, навпаки – це стало фішкою для міста. А згадаймо проблему Барселони: місто засноване карфагенянцями, потім там були римляни… Але ніхто не їде в Барселону дивитися на старе місто – всі їдуть побачити твори Гауді! А уявіть, що йому говорили при житті… Але тепер Барселона має лозунг "місто Гауді", й іншого в неї нема. 
 
– А якщо ми подивимося на Ужгород трошки ідеалізований, ніби з висоти пташиного польоту, не звертаючи увагу на розбиті тротуари й таке інше, які гасла могли б бути для нього?
 
– "Зелене місто в центрі Європи". "Місто…". Ух! Проблема! В тому то й справа, щоби сформулювати… "Місто для всіх". Знаєш, це гасло народиться, народиться саме, мусить народитися. Багато міст мало спершу незрозумілі гасла, які потім "вибухали": "Канзас – місто фонтанів", "Касабланка – місто сонця". Знайдеться. "Ужгород – місто сакур". Так, але сакури – це японське…
 
– Місто сакур в центрі Європи… Слід шукати варіанти. Торік я ініціювала підняття теми бренду (і, відповідно, гасла) для міста. Шкода, що в усіх цих господарський перипетіях і проблемах, які є, ця справа призупинилася. Якщо відверто, не відчула, що це комусь потрібно. Насправді ж до цього колись дійдемо – Ужгороду потрібне зрозуміле позиціонування, і воно має бути у рамках цілісної стратегії розвитку… Так ось, одне з того, що сформулювала, було "Місто зустрічей" – адже тут зустрічаються кордони, шляхи, нації, культури, та навіть кухні… Звісно, передовсім люди. Як перехрестя…
 
– Meeting point, точка зустрічі.
 
– Так, як місце зустрічей, але Місто зустрічей… Гаразд. Ти кажеш, що Ужгород щороку приймає від 300 до 600 тисяч туристів, не маючи з цього прибутку. І цілком спроможний приймати мільйон гостей. Водночас, резюмуючи, можемо сказати – Ужгород лише має стати туристичним містом. Як не прикро, в Ужгороді туризму нема… 
 
– Так. В Ужгороді туризму, якщо його розглядати серйозно і системно, нема. Але давай пом'якшимо – скажемо так: ще нема… Треба працювати. 
 
 
 
 
P.S. Коли матеріал був уже готовий, стало відомо, що оригінальну літню атракцію – Ужгородську регату – перенесли через похолодання та дощ. Тож принагідно бажаємо Федору Шандору, який носить почесне звання Адмірала Закарпатського флоту, завжди сприятливої погоди та за жодних обставин не втрачати ентузіазму і натхнення.

Коментарі

ЯВ
Яковенко Валерій Федотович

Науковий, Паломницький, Соціальний туризм потребують СИСТЕМНИХ ПРОЕКТНИХ РІШЕНЬ." Предприятие , Церковь и Школа имеют ДВЕ (2) ИПОСТАСИ- СРЕДСТВО КОММУНИКАЦИИ и деньги, и если деньги в перечисленных СОЦИАЛЬНЫХ ИНСТИТУТАХ(СИ) ставятся на ПЕРВОЕ(1) место то СИ разрушаются... НОРБЕРТ ВИНЕР "Информация, Язык и Общество"

1
12

Шандору респект. Толковий чоловік - учіться !

Ц
цулщ-для123

помиляєтеся, шановний. Шандор - кон"юнктурщик. Подивіться його вислови різних років - вони рпямо протилежні. як треба, так і скаже. А остання херня про те, що тунель на кордоні - це фортифікаційна споруда з 2ї світової - це позор для нього як історика. Чи він соціолог? чи полівттехїнолог? чи турист? чи ..... кількість спортила якість

Ц
цулщ-критикаму

Федя зробив багато, щоб спортити імідж Закарпаття та Ужгорода. Якщо ти вигадуєш міфи, піариш територію, де турист розчарується, повівшись на твої брєдні, то підсумок ще гірший для краю. Перше правило туризму - реклама повинна ВІДПОВІДАТИ реальному стану, бо незадоволений розкаже сотні, а в епоху Інтернету - тисячі людей. І ще - аргументи типу "а ви що зробили" пасують лише для биків типу Ванька Во(ло)шина, на якого Фєдя і паше.

1
123

Ідеальних людей нема. Федя гуманітарій. Однак чому ніхто інший "не сплагіатив" стільки для сфери туризму, як він. Критикувати легше всього. Читаючи коментарі помічаю, що люди мало ознайомлені з тим, що туризм - це явище комплексне. І виділяти тільки ввічливість - інше нам не треба - не можна. Як фахівець з туризму (особисто не знайомий з Шандором), повністю його підтримую. Побільше б нам таких Шандорів у туризм...

К
критикам

Не помиляється той, хто нічого не робить. Хто зробив для туристичної привабливості Ужгорода і Закарпаття більше, ніж Шандор? А ви й далі сидіть за компом і строчіть анонімні коментарі.

В
Витьок

Я говорил про наш туризм. На самом деле, туризм - это НОРМАЛЬНОЕ, ЧЕЛОВЕЧЕСКОЕ отношение к своим клиентам со стороны так называемых "надавачів туристичних послуг", которое у нас практически отсутствует, как таковое. Бывал я в местах, где ни транспорта, ни трансфера не было - зато ко мне относились, как к ЧЕЛОВЕКУ, а не как к дойной корове, из которой нужно по-быстрому вытрести побольше бабла... И получил огромное удовольствие. Вот чему нужно учить студентов, а не забивать голову разной мишурой!

Б
Баранінці

Міфотурист. Він сам ще нічого не придумав. Багато ідей тупо вкрав.

Ж
Жіночка

А в нього жінка є? Чи він голубий? Бо я його ні з ким крім Тамари Готри ще не бачила.

В
Витьок

Туризм - це транспорт, трансфер... И тут Федю понесло... На самом деле, Туризм - это транспорт, трансфер, трёп и трепанация мозга. Что там еще? Да вроде всё.

В
Валентин

Федір- Фігаро. Він усюди тусується, він знавець і експерт з усіх можливих питань. То коментує вибори, то на ТБ головний історик про євреїв Закарпаття, лінію Арпада. А про туризм тріпається день і ніч. На фестивалях заробляє шалені бабки. Краще би Феді нарешті взятися за навчання, підготовку студентів-туристів, а то один-два з них, маючи диплом ,працюють у турсфері, а всі інші поголовно зайняті не по спеціальності, або сидять без діла. Шандору треба перестати стільки світитися. Він став звичайним вискочокою.Федя, займися також собою, бо в телеінтерв"ю десятки русизмів, мова куца.Насправді ти дилетант туризму.ПРОФАН.

Ц
цуко

Шандор це сама непрофесійність, а його тексти - просто компіляція. Це пародія на експерта

Читайте також