Йдеться про колишню літню мисливську резиденцію, палац графа Шонборна, де в радянський час розмістився радгосп-завод "Берегівській" - один із відомих символів Берегова.
У чиїх руках він нині перебуває і чому на територію історичної будівлі не пускають ні бергівчан, ні туристів - спробують розібратися представники активу Громадського Форуму Берегівщини.
Унікальний палац з гарною вежею було збудовано наприкінці ХІХ ст., він мав розкішне внутрішнє оздоблення, величезний винний погріб та дендропарк навколо резиденції. В 1913 році тут було відкрите угорське державне винне господарство, в 1920 р. за чехословацької влади палац став власністю республіканської спілки виноробів, а в радянський час (1954 р.) тут було створено Берегівський винзавод, що випускав вина, відзначені багатьма преміями на міжнародних конкурсах.
Натомість вже з десяток років до будівлі палацу Шонборна потрапити не вдається нікому. Як і з'ясувати, що відбувається всередині - а тому числі що сталося із великою колекцією марочних вин, переможців конкурсів. На жаль, незворотні зміни відбуваються і з дендропарком, за якими доглядали працівники виназаводу, які привозили саджанці з усього світу.
Будівля знаходиться під охороною з собаками. Хто тут власник і чому заборонено прохід до будівлі - не повідомляють.
Натомість, як стало відомо, під кінець минулого року було видано розпорядження Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2013 року № 952-р (за підписом М.Азарова) "Про приватизацію цілісного майнового комплексу державного підприємства “Радгосп-завод “Берегівський”.
У розпорядженні йдеться, що дозволяється "приватизувати цілісний майновий комплекс державного підприємства “Радгосп-завод “Берегівський”, переданого в оренду сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю “Берегівське” (ідентифікаційний код юридичної особи 32058947), шляхом продажу акцій публічного акціонерного товариства, що утворене на базі майна зазначеного підприємства та орендаря".
Згідно документів керує підприємством Юрій Балега. На його адресу кілька тижнів було направлено офційний запит від голови соціально-екологічної громадської організації „Чистий Берег” Олега Супрененка з проханням надати вичерпну інформацію про причини, через які пам’ятка архітектури «Колишня резиденція графа Шонборна» на даний час є закритою для відвідування мешканцями міста та його гостями, та повідомити про бачення шляхів вирішення цієї проблеми.
Основним аргументом є те, що головний корпус радгосп-заводу «Берегівський», розташований за адресою м. Берегово, вул. Томаша Мігая, 22, є пам’яткою архітектури місцевого значення, відомою як колишня резиденція графа Шонборна (кінець 19-го століття). За своїм зовнішнім виглядом ця споруда є однією з найгарніших будівель міста, і по праву є його символом на рівні із іншими видатними архітектурними пам’ятками. Однак протягом багатьох років вхід до будівлі є абсолютно закритим як для мешканців міста, так і для його численних гостей. Так само закритим є й дендропарк перед колишньою резиденцією.
"Таким чином, мешканці Берегова та туристи позбавлені можливості подивитись на одну з найцінніших пам’яток архітектури міста. А незалежні експерти, зокрема, й фахівці з охорони історичних пам’яток, позбавлені можливості оцінки стану пам’ятки, її зовнішнього оздоблення та внутрішнього інтер’єру", - йдеться у заяві.
Однак офіційної відповіді берегівський активіст так і не дочекався. Відповідно, представники громади (міській депутати, представники ГО "БерегМайдан", Берегівської Самооборони, Дорожнього контролю Закарпаття, мешканці Берегова) вирішили навідатися до будівлі резиденції графа Шенборна з пікетом. Про дату та час акції буде повідомлено додатково.
Вимога наразі єдина: почути обгрунтовану відповідь від керівництва "прихватизованого" за часів останніх днів влади Януковича державного підприємства - що заважає їм зробити вільний доступ до історичної будівлі, як того вимагає закон України. А також з'ясувати на яких підставах і за скільки можна було викупити для власних цілей унікальну пам'ятку архітектури?
За перебігом подій слідкуватимуть і кореспонденти Мукачево.net.
Як виглядала будівля резиденції палацу графа Шенборна на листівках 1920-30-х років та сьогодні - на фото.