Охоронці природи з Товариства захисту кажанів запланували в рамках транскордонного проекту BAT4MAN прибирання горищ церков на сході Словаччини.
Дворічний міжнародний проект із захисту кажанів відбувається одночасно в Угорщині, Румунії та Україні, зокрема на Закарпатті.
У Словаччині метою проєкту є не лише нанесення на карту стану репродуктивних колоній кажанів, особливо у сакральних спорудах Пряшівського та Кошицького регіонів, а й очищення території від посліду кажанів, т.зв. гуано.
Відбору храмів передував літній моніторинг. «У серпні минулого року наш колега проводив моніторинг кажанів. Після огляду однієї з церков він знайшов на горищі послід і виявив, що через отвір у кам’яному склепінні він потрапляє прямо всередину церкви, на кафедру священика», – розповіла Деніса Лоббова, президент Товариства захисту кажанів у Словаччині.
Деніса займається дослідженнями та охороною кажанів понад дванадцять років.
«На горищах багатьох церков живуть кажани, і послід потрібно прибрати. Ми вже знаємо, де в Словаччині зустрічаються колонії кажанів, регулярно відвідуємо ці місця і перевіряємо стан забруднення. А прибираємо взимку», – розповіла природозахисниця.
Вона також зазначила, що значну роль у виборі місця прибирання зіграло негативне ставлення жителів прикордонних регіонів до кажанів через упередження та забобони.
Гуано, послід кажанів, вважається найефективнішим природним органічним добривом у світі. Він містить у 33 рази більше азоту, ніж звичайний гній тварин, і багатий багатьма мінералами.
Існує гуано також багате фосфором і калієм, які слід додавати у період цвітіння рослин.
Ще однією важливою перевагою продукту, що його потрібно небагато, а тому практично неможливо «спалити» рослину або пошкодити її коріння.
Гуано широко використовувався серед корінних жителів Латинської Америки за століття до завоювання Іспанії. В основному як добриво, призначене для збільшення врожайності. Лише на початку XIX століття західні фермери “відкрили” гуано. На цей момент попит на цей специфічний товар щороку зростає.
Окремо слід сказати і про кажанів. Наприклад, в Україні кількість кажанів за останні 40 років зменшилася більш ніж у 100 разів. Кажани — найчутливіша до змін довкілля група тварин, показники видового багатства і чисельності якої свідчать про ступінь збереженості чи забрудненості будь-якої ділянки суходолу.
Кажани у першу чергу гинуть від пестицидів, їх часто виганяють із горищ та печер, де вони люблять селитися. У той же час користь від кажанів – неймовірна: за одну добу одна їхня колонія може знищити до 130 кілограмів шкідливих комах, а також зупинити навалу більшості шкідників сільського господарства.
Всі види кажанів нашої фауни занесений до Червоної книги України; також всі види європейських кажанів охороняються Бернською конвенцією.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!