Наталка Зотова, власкор ТСН (телеканал «1+1») зустрілася з «губернатором» Закарпаття Олександром Ледидою, аби «почути владу». І спростувати свою нібито неправдиву фразу про те, що "керівництво ОДА вже понад тиждень ігнорує страйкарів".
«Я почула владу. І я скажу, якщо би сюжет писала сьогодні, то знову би використала слово "ігнорує", - зазначає закарпатська журналістка. Тепер мабуть питання інакше – чи почує ця влада народ…
Далі пряма мова.
-Люди мітингують, ситуація напружена і надзвичайна. Що каже влада з цього приводу? Ви підтримуєте їх, чи ні?
-По-перше, треба зрозуміти, що в Закарпатті проживає мільйон 250 тисяч. Сьогодні мітингує тисячу, дві, три. Я поважаю думку всіх мітингуючих. Але також поважаю думку всіх остальних, які сьогодні виходять на роботу, лікують, учать в школах, забезпечують життєдіяльність області. Сьогодні нема проблем в Закарпатті ні з чим. Ні з гарячою водою, ні з теплом. Дороги, перевали прочищаються. Швидкі допомоги працюють, шкільний автобус працює. І це все нормально. Тому, забезпечена життєдіяльність області. Що стосується позиції мітингуючих, то якщо це йде питання про євроінтеграції, то я неодноразово заявляв, що я підтримую прагнення України до європейської інтеграції. І сьогодні, якщо брати по факту, то за три роки стільки прийнято було законів в парламенті з доручень президента, скільки не було зроблено за 22 роки! Це ж факт!
-У тому то й річ, що курс був вказаний, люди сподівалися на це, і в останню мить...
-Можливо є десь помилки, що коли ми принімали законодавчу базу для адаптації до Європи, не зовсім висвітлювали економічну складову: що ми будемо мати? Перше питання, при зоні вільної торгівлі. Європейська інтеграція, підписання асоціації – це зрозуміло. Підписується документ, а що буде після? Ідуть переговори і було чітко сказано, що ми сьогодні не готові підписати на саміті в Вільнюсі. Питання ми допрацюємо, як економічні так і до кінця законодавчу базу, яку ще не зробили. До кінця виконаємо ці зобов’язання, наприклад, що стосуються закону «Про прокуратуру» і тоді вже до весни. Весною ми будемо готові підписати угоду з ЄС. Це перше питання. Друге питання, щодо незаконних дій «беркуту» в столиці нашої України. До мене це вже була дана оцінка президентом України, було дано доручення генеральній прокуратурі. Генпрокуратура створила комісію, яка займається. Буде термін, попросили 6-7 днів для того, щоб оприлюднити конкретно якими діями порушили діюче законодавство і хто до якої відповідальності притягнений. Оце чітко. Що стосується дій студентів, які там били міліцію? Так і це українці, і ті українці. Я не можу стати на бік одних українців проти інших українців. Тому в Закарпатті ніхто сьогодні, ніякі силові структури не протидіють мирним зібранням закарпатців, зокрема, студентів.
-Закарпатський «беркут» був у Києві?
-Щоб ви зрозуміли, щоб чітко на це питання відповісти, це треба його задати начальнику УВМС Закарпаття. В мене була розмова неодноразово і це я заявляв по телебаченню. Якщо демонстрація бути йти в рамках діючого законодавства, не буде порушувати громадський порядок, ніхто нічого протидіяти їм не буде.
-Мітингувальники неодноразово блокували тут ОДА з вимогою, щоб до них вийшов «губернатор», але цього не сталося. Чому?
-Я можу сказати, я в той час находився у Воловці. Це було відкриття майданчика і пекарні. Але я зателефонував і сказав, що в три години я буду на місці, я готовий зустрітися там 10-15 чоловік, представників мітингувальників, громадських організацій, я готовий їх послухати. Виходити там, де всі кричать, ніхто нікого не чує, ну це просто нема сенсу.
-Вони прийшли?
-Так, вони говорили, що будуть, але так ніхто в три години і не прийшов. Я був вже на місці. Я готовий, якщо будуть пропозиції. Але, в той час, в мене також робочий день розписаний. Я не можу з Воловця за п’ять хвилин приїхати, або з урочистих святкувань прокуратури області вийти, тому що хочуть зустрічі. Порядок денний, виділений час, коли я можу зустрітися і поговорити на ті питання проблемні, які вони бачать в Закарпатті.
-Тобто, це все буде не на майдані однозначно?
-Однозначно!
-Чому?
-Ви розумієте, сьогодні це майдан, який нікого не хоче чути, тільки себе. Принімають такі гасла. Ну який може бути імпічмент президенту, коли є закон і Конституція? Президент обраний, а відставку уряду – є порядок. Але відставка уряду не вирішується ні в сільській раді, ні в районній, ні в обласній.
-Є заяви від людей, які вийшли з Партії регіонів. Зокрема, по Берегову. Наскільки це достовірна інформація, чи покидають Партію регіонів люди?
-По Берегову не чув. Були заяви, що ректор УжНУ покидає ПР. Йому в прямому ефірі задали питання. На що він відповів: ”Такі заяви я не робив. Я залишаюся членом ПР”.
-Тобто, на сьогоднішній день ніхто не вийшов з партії?
-Можливо, десь сільській раді хтось вийшов. Але з депутатів обласної ради ніхто не вийшов, з політради ніхто не вийшов. На сьогоднішній день у мене взагалі по Закарпатській області, щоб хтось із членів ПР вийшов, немає. Ну 20 тисяч членів партії. Однозначно, що можливо десь хтось вийшов, але на наступних політрадах ми будемо мати чітку інформацію.
-Я правильно вас розумію, ви проти відставки Уряду, проти імпічменту президента?
-То щодо імпічменту президента є закон і Конституція. Делеговані повноваження голові ОДА в Закарпатській області, я їх виконую. Я дотримуюся закона і Конституції України. Що стосується відставки Уряду, це буде вирішувати президент і більшість у ВР. Ну не може більшість у складі 270 чоловік підпорядковуватися меншості 186 чоловік. Ви розумієте, ми в демократичній державі.
-Ваша особиста думка з приводу дій «беркута»?
-Те, що я побачив по телебаченню (можливо я багато чого не бачив), але однозначно це було неправильно по відношенню до молодих людей.
-Вчора студенти організували живий коридор совісті і небайдужості. Багато чиновників обурилося, мовляв, чого я маю йти цим коридором? Ваша думка яка?
-Я рахую, що це неправильно. Вони цим самим налаштовують людей проти себе. Ми живемо в демократичній державі, то права людини не можуть бути обмежені. Якщо вони йде на роботу6 то ніхто не має права заважати їй йти на роботу, чи вказувати яким шляхом йти на роботу.
-Страйк якимось чином вплинув на ситуації в регіоні?
-В Закарпатті виплачуються пенсії, зарплати, стипендії. Сьогодні стовідсотково всі бюджетні організації забезпечені теплом, світлом і заробітною платою.
-Дякую.
P.S. (Пізнавальною була і бесіда поза камерою. Я намагалася з’ясувати, чому все ж не виходить «губернатор» до студентів. Адже це наше майбутнє. Слід підтримувати громадську позицію цих людей, не можна їх прагнення до кращого життя взяти і проігнорувати, розчавити надію, віру. Але все ж, «губернатор» залишався непохитним: зустріч відбудеться лише в кабінеті і лише з представниками мітингувальників. Щоправда, таки погодився, що маємо нове, зовсім інше, покоління і саме це покоління, рано чи пізно, таки перезавантажить державу).
Наталка Зотова