За словами психолога велику увагу під час пандемії потрібно приділяти дітям, які там само відчувають тривогу.
Мабуть, кожен з нас в час коли звідусіль говорять про коронавірус, відчуває тривогу. Як побороти свої страхи та адекватно реагувати на ситуацію,а відтак і зберегти психічне здоров'я в умовах стресу, розповіла Mukachevo.net психолог та арт-терапевт Юлія Яро.
— Страх перед невідомим - абсолютно природна реакція організму на ситуацію, яку ми не можемо контролювати і яка не відомо як завершиться. Так працює інстинкт самозбереження. Інстинкт, завдяки якому наші предки виживали у часи мамонтів і завдяки якому людство дожило до наших днів. Тому якщо ви відчуваєте у цей непростий період карантину тривогу, страх і навіть паніку - не думайте, що з вами щось не так. Це нормально.
Інше питання в тому, як сильно людина проживає ці стани. Це залежить від індивідуальних особливостей організму та психіки, а ще - прожитого досвіду.
Так ось, якщо ви відчуваєте напади паніки, знижується апетит, є порушення зі сном, головний біль, стрибає тиск, то таким методом ваш організм посилає вам сигнал SOS про те, що не справляється. В такому випадку раджу звернутись до спеціаліста психолога чи психотерапевта. Тим більше що зараз є така можливість в онлайн форматі. Багато фахівців навіть пропонують знижки на свою роботу.
А для тих хто відчуває фонову тривогу та легке занепокоєння, психолог має кілька дієвих порад.
- Влаштуйте собі відпочинок від соцмереж і новин. Відключайтесь від віртуального світу, який зараз кишить інформацією про короновірус і, на жаль, не завжди достовірною. Повірте, ви і так жодним чином не повпливаєте на ситуацію за час інфо-детоксу, а от ваша психіка скаже вам спасибі за такий відпочинок. Займіться побутовими справами, трудотерапія, фізичні вправи - наші союзники в цей час.
- Говоріть! Обговорюйте свої страхи і тривоги з рідними. Коли ми говоримо про свої почуття, ми їх умовно розділяємо навпіл. Це, до речі, дуже добре працює з дітьми, які так само переживають тривогу зараз, не менше за дорослих. Намалюйте чи виліпіть з пластиліну дитячий страх, детально розпитайте про що він, придумайте разом казку, в якій супергерой переможе цей страх. Це буде корисно не тільки дітям, але й батькам.
- Напишіть план дій. Часто страх повязаний з тим, що ми не маємо контролю над ситуацією і наша уява малює різні жахливі сценарії, де від людини нічого не залежить. Тому пропишіть на листку найстрашніші для вас ситуації і що ви будете в них робити. Наприклад, якщо захворієте ви, чи ваша близька людина, чи заборонять тотально всім виходити з дому. Продумайте покроково свої дії.
Нестабільна нервова система впливає на весь організм. Тож, щоб бути здоровими, в першу чергу турбуйтесь про свій психо-емоційний стан.