Як підприємці У Оноківцях розмовляли із «Закарпаттяобленерго» (ФОТО, ВІДЕО)

42
6

Даний конфлікт розпочався вже давно.

За словами підприємців, ще у лютому 2012 після приватизації підприємства, зросли не лише тарифи за електроенергію та послуги за підключення, але і психологічний тиск. Мова йде передовсім про відключення без попередження, внаслідок чого у людей псується техніка, продукти, простоює обладнання.

Але про все по порядку.

У останні дні конфлікт між підприємцями та «Закарпаттяобленерго» перейшов у досить таки активну фазу.

Розпочалося все з того, що 10 квітня за участі ініціативної групи підприємців Ужгорода, а також представників громадськості від ГО «Сила народного контролю»  відбулася прес-конференція, на якій вони розповіли про проблеми, з котрими стикаються у процесі співпраці із енергетичною компанією.

Претензій було чимало, але зупинитися вирішили на основних двох:

1. Авансові платежі  згідно  договору слід платити аж за 2 місяці вперед. І це при 100% оплаті за спожиті енергоносії.  А відключають людей, враховуючи віртуальну заборгованість, котра до того ж вираховується за заявленою максимальною потужністю.

2. Незрозуміла та завищена плата за підключення та техдокументацію.

Представників ПАТ«Закарпаттяобленерго» на прес-конференції чомусь не було, хоча підприємець та депутат Ярослав Шафар, учасник ініціативної групи повідомив, що особисто запрошував їх прийти.

Втім, уже 14 квітня «Закарпаттяобленерго» влаштувало власну прес-конференцію, на котру з’явився і вищезгаданий пан Шафар. Він повторив вимоги підприємців та наголосив, що попри роз’яснення компанії запланований мітинг відмінено не буде.

У відповідь Артем Мартинюк, перший заступник генерального директора та директор з енергозбуту ПАТ «Закарпаттяобленерго», зазначив, що підприємство готове спілкуватися із людьми, зокрема й цивілізовано сісти за стіл переговорів.

Сьогодні ж, 15 квітня, з 10 ранку під стінами головного офісу компанії, що у Оноківцях стали збиратися люди. Спершу там було близько 30 людей, переважно підприємців з різних куточків  області. Присутніми були, зокрема і Ярослав Шафар та Олександр Суханов, котрі першими виступили від імені підприємців, а також Іван Белецький та Іван Данацький від ГО «Сила народного контролю».

До присутніх вийшов Артем Мартинюк і вони продовжили обговорення спірних питань.   Саме у цей момент з боку доги на Ужгород під обленерго підійшла група з близько 100 осіб, одягнута в одинакові кепки з написом «Самодопомога Закарпаття».

Як виявилося, це громадська організація, котра має власні сторінки у соцмережах на навіть окремий однойменний сайт. На останньому зазначено, що в Ужгороді розпочала свою діяльність громадська організація Самодопомога. Вона створена за ініціативи соціально активних громадян, для вирішення ряду проблем, та направлена на урегулювання та рішення проблем громадян, по відношенню до яких місцеві органи влади, комунальні служби та інші підприємства не виконують своїх прямих обов'язків, або вчиняють неправомірні та незаконні дії. Також ця організація допоможе людям краще зрозуміти механізм роботи місцевих адміністрацій, буде консультувати кожного охочого самостійно вирішити свої певні соціальні проблеми, та допомагати на шляху формування соціального інституту самоврядування.

Отож, люди з символікою Самодопомоги тримали у руках таблички з написами на кшталт «Ви Вбиваєте малий бізнес!», «Зупинити енергетичний рекет!» тощо.

Після цього розпочалося, так би мовити офіційне повторне обговорення проблем, однак, у же у формі діалогу.

Першими виступили представники підприємців та громадськості, котрі знову оголосили свої претензії. Розібратися з ними будо дещо важко, але ми постаралися виділити основні тези. Отож, йшлося про наступне:

1. Повна  відміна авансових платежів. Щоправда тут виникло непорозуміння. Підприємці стверджують, що платять 100, 150 та 200 відсотків авансу. У той же час компанія запевняє, що типовий договір передбачає виключно 100 відсоткову передоплату. 

2. Зниження тарифів на техумови. Підприємці кажуть, що до приватизації підприємства вони були значно нижчими. У компанії ж кажуть, що тарифи визначаються державним регулятором НКРЕ і їх розмір визначений компенсаторним механізмом, тобто для населення тарифи знижені, а для підприємців підвищені. Знизити ж тарифи може лише держава і то за рахунок простого населення.   

3. Належність акцій ПАТ «Закарпаттобенерго» росіянам. Люди виступили проти того, щоб стратегічний об’єкт належав сусідній державі, яка до того ж от-от розпочне офіційну війну з Україною. Разом з тим 14 квітня Артем Мартинюк заперечив подібну інформацію, зазначивши, що акції належать українським компаніям. 

4. Звинувачення у монополізмі. Як зазначила від імені  громади та підприємців юрист пані Марія, єдиною формою типового договору та небажанням змінювати  чи коригувати його умови підприємство фактично зловживає своїм монополістичним становищем. Представники «Закарпаттяобленерго», однак, весь час посилаються на Правила користування електроенергією та інші нормативно-правові акти НКРЕ, які повністю  регулюють їх діяльність.  Люди, однак, зауважили, що більшість цих актів було прийнято у період 2012-2014 років, коли при владі ще перебував Янукович. Більше того, на адресу компанію пролунали звинувачення у тому, що вона підкупила НКРЕ, аби та прийняла вигідні компанії «правила гри», де підприємець по суті безправний.

5. Часті відключення без попередження. Підприємці скаржаться, що особливо останнім часом почастішали відключення їх без попередження, навіть у разі мізерної недоплати. Більше того, у часи економічної кризи платити 200% авансу для багатьох практично неможливо. Разом з тим при відключені без попередження псуються продукти, техніка, паралізується робота підприємства. Збитки ж бізнесменам ніхто не компенсує. «Закарпаттяобленерго» подібні звинувачення заперечило, зазначивши, що відключення без попередження можливе лише у певних випадках, передбачених Правилами.

6. Націоналізація компанії. Не надто активно, але з натовпу звучали і подібні заклики. Людей турбує питання, у чиїх же руках знаходиться підприємство, а також те, що цей стратегічний об’єкт не належить громаді. Як варіант раніше звучала пропозиція передати частину акції компанії у комунальну власність.  Це питання керівництво ПАТ «Закарпаттяобленерго» не коментувало.

Артем Мартинюк спробував відповісти на всі ці скарги, однак говорити йому було складно.

Після всіх обговорень  слово взяв підприємець Ярослав Шафар, котрий  зачитав звернення, у якому йдеться про те, що підприємці звертатимуться до губернатора Закарпаття, антимонопольного комітету, , Кабміну, , Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, прем’єр-міністра та НКРЕ з вимогою змінити правила гри.  Далі від імені громадськості виступила юрист, яка зазначила, що  підприємству висунуть додаткові вимоги, котрі надішлють в тому числі і  до антимонопольного комітету. Йдеться про зловживання компанією своїм монопольним становищем. Крім того підприємці звернуться до НКРЕ, та навіть до люстраційного комітету України, щоб ті перевірили сам склад НКРЕ.

Підприємці також одноголосно висловилися за те, щоб тимчасово не допускати перевірки обленерго на підприємства. А Олександр Суханов навіть додав, що у випадку продовження практики самовільного відключення буде створена бригада осіб, які заново підключатимуть підприємства.

Зрештою, Артем Мартинюк  заступник гендиректора "Закарпаттяобленерго"  зазначив, що готовий сісти з підприємцями за стіл, обговорити їх вимоги та надіслати їх до НКРЕ. І тут трапилася дивна річ.

Представник громади Іван Белецький сказав у відповідь, що компанії дають тиждень на винесення вимог та прийняття певних дій. Інакше, через тиждень, люди блокуватимуть обленерго. Одразу після цього група Самодопомоги дружньо розвернулася і пішла геть.

Під будівлею, однак, залишилася група ужгородських підприємців, котрі пристали на пропозицію пана Мартинюка створити ініціативну групу.

Разом вони перейшли до актової зали для обговорення питання у більш спокійній обстановці. Там люди продовжили обговорення тих же питань та пообіцяли зібрати підписи всіх протестуючих ужгородських підприємців під своєю вимогою.

Ковалівська Наталія для Мукачево.net
Фото  Миколи Романовського

Коментарі

Н
нс

як скінчився діалог в Мукачеві?

С
споживач

Обленерго надає неякісні послуги за які здирає з споживачів три шкіри, а керівництво живе багатше американських міліонерів

В
варяг

Надо блокировать банки,цена на долар растет!

В
варяг

Хаос!кто спонсор у желтых флажков!Сразу видно кто то захотел забрать предриятие!

1
111

Йсе ай. За Ковачом довгий хвіст. А куча його пуцошів опсталося робити в обленерго. Йсе люстрація. Нигда тих регіоналів ся не збудемо.

9
9+1

Правильно! Най Ковач верне шо накрав буде 2 роки всым безплатна електрика!

Читайте також