Як закарпатцям не замерзнути цієї зими?

16
5

Досвід Кракова, Відня та Мукачево

«За оцінками Міненерговугілля і Нафтогазу, ситуація з проходженням в Україні опалювального сезону буде складною», - заявив днями віце-прем'єр-міністр України – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Володимир Гройсман.

Експерти галузі б’ють на сполох: для України виникає проблема стабільного проходження опалювального сезону 2014/2015 рр.  та забезпечення наступної зими транзиту природного газу до країн Європи.

«Нам цього року не варто розраховувати на великі обсяги реверсного газу з боку країн ЄС, оскільки Україна не включена в європейський газовий баланс», – каже  незалежний експерт Валентин Землянський.

Таким чином, триваючі вже кілька років безрезультатні переговори з Росією про зменшення необґрунтовано високої ціни на імпортований в Україну природний газ диктують життєву необхідність скорочення споживання газу Україною, та його заміщення місцевими відновлювальними альтернативними видами палива.

Рівнятися на Краків та Відень

«Не дивлячись на те, що ми сьогодні нібито не відчуваємо якихось змін у газопостачанні, крім того, що ціна різко виросла вже, цей опалювальний сезон може виявитися дуже складним, – говорить  перший заступник мукачівського міського голови Ернест Нусер. – Можна багато говорити про реверси з Європи, зі Словаччини, Угорщини, але це тільки рівень переговорів, і реально розраховувати на те, що ми будемо забезпечені газом з європейської сторони, напевно не приходиться. Ми бачимо, що російська сторона діє в цих питаннях дуже різко і я би радив мешканцям нашої області, всім установам, організаціям не тільки думати, а вже й приступати й реалізовувати заходи по зменшенню залежності від газопостачання».

…Польське місто Краків на весь світ відоме не лише своїми архітектурними пам'ятками. Історично так склалося, що стародавня столиця Польщі ніколи не була підсаджена на газову голку, тому будинки опалюють вугіллям. Як наслідок, тут ніколи не буває чистого снігу, зате все у порядку з економікою. Краків не єдине місто, де не підвели до котелень газ. Житлове господарство австрійського Відня на 75% також використовує для комунальних потреб тверде паливо. За рахунок деревини та її відходів на 42% забезпечує свій енергобаланс і Швеція. «Одне з австрійських міст Гюсінг, чисельністю 65 тисяч населення, знаходиться недалеко від австрійського кордону, - розповідає Ернест Нусер. –  Воно повністю себе забезпечує енергоресурсами. Місто виробляє як теплову, так і електричну енергію для потреб населення та промисловості виключно за рахунок відновлювальних джерел енергії: відходів деревини, вітрових та сонячних установок. Таким чином, Гюсінг має замкнутий цикл енергозабезпечення і не залежить від газу та зовнішніх мереж електропостачання».

У Мукачеві виготовлятимуть котли на дровах

«Ми зараз проектуємо резервну котельню для мукачівської міської лікарні, – продовжує розмову Ернест Ернестович. – Паралельно готуємо інвестиційний проект для збірки і виготовлення у Мукачеві котлів, які будуть працювати на твердому паливі. Найкращими для цього енергоносіями є відходи деревини, зокрема пелети. На Закарпатті сьогодні діють близько 50 великих і малих підприємств, які виробляють пелети. Є підприємства, які виготовляють паливні брикети. Сьогодні, на жаль, у нас більшість цих ресурсів вивозиться на експорт. А ми можемо це все використати тут з найбільшим ефектом! Тому що, та вартість, за якою нині експортується продукція деревини, є досить низькою, у порівнянні з ринковою вартістю на Заході». Пелети дуже зручні у експлуатації. Їх можна використовувати для опалення індивідуального будинку, для малих, середніх і навіть великих котелень. Сьогодні це так звана «вища ліга» у порівнянні з іншими видами відходів деревини і найбільш затребуваний у Європі паливний матеріал. 

Експерти відзначають: закарпатці можуть сповна користатися лісовими ресурсами без шкоди для екології, адже вони є відновлювальні. Кожен рік ми маємо приріст у наших карпатських лісах.

Кожна сім’я заощаджуватиме 40% за тепло

Мешканець села Дравці, що на Ужгородщині, Іван Павлович, майже 5 років опалював свій двоповерховий будинок за допомогою газового котла. Цього року  свої заощадження спрямував на купівлю твердопаливного. «Я просто відчув, що не зможу цієї зими забезпечити свою сім’ю теплом, – каже селянин. – З року в рік тарифи на газ дорожчають. Минула зима мені коштувала майже 3 тисячі гривень. Скільки заплатив би цього року, одному Богу відомо». Одночасно з придбанням котла, що працює на відходах деревини, Іван Павлович привіз ще машину дров: «Сусіду минулої зими цього сповна вистачило, щоб обігріти хату. За дрова я заплатив 1200 гривень».

«Якщо програма заміни газу на відходи деревини на Закарпатті почне працювати, то це забезпечить і створення нових робочих місць для виробників, і чистоту в наших лісах, які просто завалені деревами і гілками, особливо в горах, – каже Ернест Нусер. – Для прикладу, в Мукачеві сотні кубометрів сухих дерев, гілок, що обрізаються комунальними службами, можуть повністю забезпечити котельню Водоканалу, яка працює на твердому паливі. У нас в місті є гарні приклади, коли потужні промислові підприємства просто відійшли від газу – «Фішер» і «Еномеблі». Це деревообробні підприємства, які з власних відходів опалюються і беруть енергію для свого виробництва. У побуті це зробити ще простіше. Подивіться, сьогодні сім’я, що проживає у маленькій квартирі, витрачає щорічно на газ близько 2 тисяч гривень. Сьогодні газ подорожчав на 40 %. Перехід на тверде паливо вже б у цьому році заощадив для кожної родини принаймні ці 40%». 


Віктор Балога: Держава повинна поступово відмовитись від газу у комунальному господарстві

Лідер Єдиного Центру, народний депутат України Віктор Балога переконаний, що філософія підняття владою ціни на газ для населення не повинна лише заключатися в тому, щоб люди платили більше. Населення має відмовлятися від газу та перехотити на дешеві  альтернативні джерела енергії. А це означає, що профільне міністерство повинне залучити громадські організації, місцеве самоврядування до розробки комплексної програми. 

Народний депутат ввважає, що якщо уряд візьме під цю програму кредит ЄБРР і, в залежності від доходу, профінансує від 20 до 50 відсотків перехід кожної сім'ї на альтернативні джерела енергії то успіх гарантовано.

«Відмова від газу в комунальному господарстві - це не фантастика. Це те, що реально зробити в перспективі одного року. Економія для країни буде більше, ніж відчутною - на рівні 9 мільярдів кубів газу щороку», - наголосив Віктор Балога.


Які працюють твердопаливні котли?

Твердопаливні котли є пристроями обігріву та, якщо передбачено конструкцією, подачі гарячої води. Вони працюють на дровах, деревних брикетах, гранулах, вугіллі, коксі, агровідходах тощо. Деякі котли можуть поєднувати всі перераховані види палива (комбіновані). З технологічної точки зору, твердопаливні котли розділяють на котли прямого спалювання та піролізні, що відрізняються способом перетворення палива в корисну теплову енергію.

У котлах прямого спалювання відбувається природний та майже неконтрольований процес горіння обраного палива. Виділене тепло нагріває теплообмінник, що знаходиться зверху, і теплоносій, що проходить через нього. В цих котлах, як правило, встановлений датчик, що відстежує температуру котельної води. Цей датчик механічно за допомогою звичайного сталевого ланцюжка сполучений з повітряною заслінкою. У випадках коли температура в котлі стає вище заданої, заслінка автоматично прикривається і процес горіння сповільняється. Коли температура знижується, то заслінка трохи відкривається. У покращених моделях твердопаливних котлів встановлений вентилятор наддування, електронні датчики температури і пульт управління.

Недоліком таких котлів є невисокий ККД, відповідно велика витрата палива і, як наслідок, необхідність частої його закладки – приблизно раз на 4-8 годин. Вартість цих котлів невисока.

Окремим різновидом котлів з прямим спалюванням палива є так звані твердопаливні котли тривалого горіння або тліючого типу. Їх відрізняє вертикальна, як правило циліндрична форма, і велика висота у 1,5-2 метри. Принцип роботи цих твердопаливних котлів дуже простий – паливо горить (тліє) зверху вниз як свічка, тобто, на відміну від класичних котлів, де партія палива підпалюється відразу, паливо в котлах тривалого горіння згорає пошарово, що дозволяє максимально відтягнути момент повторної закладки палива, навіть до 30-36 годин. Теплообмінником у котлів тривалого горіння є сам корпус. Він має подвійні стінки, простір між якими заповнений водою (теплоносієм). Зовнішні стінки додатково тепло-ізолюють, щоб зменшити втрати тепла і зробити зовнішню поверхню не надто гарячою.

Піролізні котли працюють за принципом газифікованого спалювання деревини. Всередині котла знаходяться дві камери. У верхню камеру завантажують паливо і підпалюють його. Потім, в умовах нестачі кисню, відбувається нагрів палива до високої температури близько 450-600 С, завдяки чому утворюється горючий піроліз ний газ. Під дією штучної тяги газ надходить у нижню камеру, змішується з повітрям і згорає при температурі 800-1200 С, утворюючи набагато більшу кількість теплової енергії, ніж у випадку прямого спалювання палива. Піролізні котли мають високий ККД – 80-95% і тривалий час горіння – від 6-12 годин до доби і більше. За рахунок повного спалювання деревини, при роботі піролізного котла утворюється мінімальна кількість сажі та золи. Проте більшість таких котлів необхідно підключати до електромережі, що приводить до додаткових витрат на електроенергію: автоматика та вентилятори піроліз них котлів споживають 50-200 Вт. Вони не є вигідними та ефективними, якщо їх потужність перевищує 50 Вт.

Крім того, твердопаливні котли можна розділити на одно- та двопоточні, відповідно з однією та двома камерами для спалювання палива. Найчастіше зустрічаються однопоточні. Переважно у них чавунна або залізна топка. У чавунних котлів є вагомий недолік – відсутність контуру нагрівача, який дозволяє нагрівати воду. Тому їх використовують переважно для опалення, а не для гарячого водопостачання. Проте, такі котли мають дуже тривалий термін роботи – близько 50 років.

Двопоточні пристрої опалення переважно роблять зі сталі. Суть їх конструкції у тому, що є окремі камери для твердого палива та для газу чи рідини. При переході з одного палива на інший не потрібно переналагодження устаткування, крім того, камери працюють незалежно одна від одної, з’єднуючись лише димоходом. У двопоточних пристроях обов’язково повинен бути другий контур – теплообмінник для гарячої води або вбудований бойлер, що робить їх придатними для гарячого теплопостачання. Строк їх служби – до 30 років.

Перелік виробників котлів із доставкою на Закарпаття:

  • Котли KD-TURBO с.Довге (Іршавщина), тел.:0988504535
  • МП «Клевер» смт.Кольчино (Мукачівщина), тел.:0957079030
  • «Крігер» (Житомир) тел.: 0412 481 532
  • «Волинь Кальвіс» тел..: (03352) 5-21-98, 5-02-31
  • «Ройек-Львів» тел.: 0322 971 858
  • ATON (Київ) тел.: +380 44 499 6060
  • «Південтеплоенергомонтаж» (Київ) тел..: +38 (044) 499-65-20
  • «Домазех Україна» (Одеса) тел.: 048 743 1042
  • «Бриг» (Миколаївщина) тел.: 05161 54887


Йосип Іванчо

Коментарі

ДГ
ДА ГАЗА СВОЕГО 10%

1

В
ваня

Ключове слово тут Поступово...поступово перевести котельні на деревину, поступово людям відмовлятись від газового отоплення..Шкода що дякуючи нашим бидло дипломатам і націоналістам у нас на поступово залишилось 3 місяці

ТУ
Так у нас на Україні добувають достатньо газу.:))

Стесняюсь спросить. 5 лет оппозиция которая теперь власть говорила что у нас своего газа достаточно для нужд населения. Или уже не достаточно ка только они стали властью? Зимой рогули будут скакать и орать свои дебильные кричалки, может так и не замёрзнут.

АБ
А БЕЗ ГАЗУ ХЕРОВО?

1

П
Правда

10% ти дибіл? Де і коли бандит працював на народ і державу? Ти мабуть весь цей час на Луні жив.

Читайте також