Яке звернення до Києва насправді ухвалила Закарпатська обласна рада щодо статусу області

33
34

За інформацією Mukachevo.net, «сепаратистський» проект звернення Закарпатської облради вніс Олександр Ледида, але зрештою депутати ухвалили інший варіант, внісши правки у останній момент.

Вчора на засіданні обласної ради було прийняте звернення до Президента, Верховної ради та Кабміну, яке викликало неоднозначну реакцію вже не тільки закарпатців, а й столичних журналістів, посадовців і навіть міжнародних інституцій.

Мова йде про звернення щодо внесення змін до Конституції з метою надання широких адміністративних і фінансових повноважень органам місцевого самоврядування, тобто Закарпатській області. Звернення було ухвалено 49 депутатами з 64.

Важливо наголосити, що це звернення було ухвалено в пакеті з 3-а іншими, господарськими, які стосувалися зокрема відновлення роботи митного пункту «Тячів», який закрила ДФС, а також питання земельних відносин. Тобто в пакеті рішень було 4 звернення до центральних органів влади.

Первинний проект звернення щодо змін до Конституції про статус Закарпаття був внесений на засіданні Президії облради лідер місцевого Опозиційного блоку Олександр Ледида, який також у часи Януковича був губернатором краю.

Ось текст цього зверхня, який ще вчора висів на сайті облради, як проект ухваленого рішення:



 

 

ПРОЕКТ

ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Третя сесія VIІ скликання
Р І Ш Е Н Н Я

2016 м. Ужгород №
Про Звернення Закарпатської обласної ради щодо
внесення змін до Конституції України та надання
широких адміністративних і фінансових повноважень
органам місцевого самоврядування

Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в
Україні» обласна рада в и р і ш и л а:

1. Звернутися до Президента України Порошенка П. О., Голови Верховної Ради України Гройсмана В. Б., Прем’єр-міністра України Яценюка А. П. (текст Звернення додається).
2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника голови обласної державної адміністрації та профільні постійні комісії обласної ради з питань: бюджету; агропромислового комплексу, розвитку села, адміністративно-територіального та земельного устрою.

Голова ради М. Рівіс

Президенту України
Порошенку П. О.
Голові Верховної Ради України
Гройсману В. Б.
Прем’єр-міністру України
Яценюку А. П.
ЗВЕРНЕННЯ

На двадцять п’ятому році існування сучасної Української держави знову стали актуальними питання, пов’язані з проголошенням та документально-організаційним закріпленням незалежності, а також з формуванням та нормативним забезпеченням державного устрою.

Невиконаними залишилися вимоги результатів загальнообласного референдуму 1 грудня 1991 р., чим проігноровано волю 546 450 виборців Закарпатської області, або 78,6%, які віддали свої голоси «за» проголошення Закарпатської області України спеціальною самоврядною територією, як суб’єкта в складі незалежної України.

Результатом недолугої політики тодішнього керівництва держави стало повне спустошення та розкрадання Закарпаття. Сьогодні, на жаль, українське суспільство переживає «дежавю»: промисловість буквально «лежить», народ катастрофічно зубожів, економіка уже на межі дефолту, ідеали Майдану цинічно знехтувані!

Остання можливість врятувати ситуацію в Україні – негайно надати реальну, а не декларативну, повну фінансову та адміністративну незалежність органам місцевого самоврядування. Саме ця вимога була однією з базових умов надання Президенту України та Уряду кредиту довіри українського народу під час Революції Гідності!

В цьому полягає суть державних реформ, спрямованих на передачу всього спектру повноважень на місцевий рівень управління, що є запорукою найбільш раціонального та ефективного використання потенціалу наявних ресурсів в інтересах територіальних громад.

Свого часу Закарпатська обласна рада 24 січня 1992 р. своїм рішенням затвердила і прийняла звернення до Верховної Ради України «Про внесення змін і доповнень до Конституції України», у якому в порядку законодавчої ініціативи звернулась до Верховної Ради України щодо внесення змін та доповнень до Конституції України. Зокрема, ч. 1 ст. 77 пропонувалося доповнити словами: «В Україні є спеціальна самоврядна адміністративна територія Закарпаття». Також пропонувалося доповнити Конституцію України ст. 75-2: «Спеціальна самоврядна адміністративна територія Закарпаття є складовою частиною України і самостійно вирішує питання, віднесені до її відання».

Депутати Закарпатської обласної ради VІІ скликання уже в 2016 році знову звертаються до центральних органів влади з вимогою нарешті виконати рішення представницького органу закарпатської громади від 24 січня 1992 р., внісши відповідні зміни до Основного Закону України та вжити негайних заходів з передачі відповідних повноважень щодо від центральних органів виконавчої влади до сфери місцевого управління.



 

У цьому проекті звернення і справді очевидні сепаратистські формулювання. Вони виділені редакцією «жирним».
Зокрема, громадський діяч, експерт Інституту Політичної Освіти Олександр Солонтай досить гостро відреагував на цей документ, зазначивши, що разом з іншими представниками громади подаватиме до суду за відвертий сепаратизм обласної ради.

Втім, як зазначив у спеціальному коментарі кореспонденту Mukachevo.net депутат Закарпатської облради від фракції «Батьківщина» Андрій Шекета, насправді звернень було кілька, і в ухваленому нема нічого про те, аби узаконити в Конституції статус Закарпаття як спеціалізованої самоврядної території, за що мовляв закарпатці проголосували свого часу на референдумі.

– Варіантів проектів рішень було кілька і між ними є різниця. В одному говорилось, що рада просить визнати референдум 1991 року про окрему самоврядну територію Закарпаття. В іншому тексті проекту, опублікованому  на сайті облради, також згадується про референдум, бо він справді був в нашій історії і закарпатці говорили про передачу частини повноважень на місця, що нині влада називає децентралізацією. Це звернення справді має привернути увагу Києва про передачу влади на місця і 25 років тому ми вже говорили про це. Проблема в тому, що голова ради не зачитав фінальний документ і не всі зрозуміли за що проголосували. Всі почали говорити про сепаратизм, бо у ЗМІ потрапив той перший варіант проекту, – зазначив депутат.

Ось власне текст звернення, який власне і був ухвалений. Редакція виділила в ньому «жирним», що насправді вимагається у центральної влади:



 

ПРОЕКТ

ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Третя сесія VIІ скликання
Р І Ш Е Н Н Я

2016 м. Ужгород №

Про Звернення Закарпатської обласної ради щодо
внесення змін до Конституції України та законів України
з метою надання широких адміністративних і
фінансових повноважень органам
місцевого самоврядування

Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в
Україні» обласна рада в и р і ш и л а:

1. Звернутися до Президента України Порошенка П. О., Голови Верховної Ради України Гройсмана В. Б., Прем’єр-міністра України Яценюка А. П. (текст Звернення додається).
2. Направити звернення народним депутатам України – вихідцям із Закарпатської області з метою підтримки ними відповідної законодавчої ініціативи.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника голови обласної державної адміністрації та профільні постійні комісії обласної ради з питань: бюджету; агропромислового комплексу, розвитку села, адміністративно-територіального та земельного устрою.

Голова ради М. Рівіс

Президенту України
Порошенку П. О.

Голові Верховної Ради України
Гройсману В. Б.

Прем’єр-міністру України
Яценюку А. П.
ЗВЕРНЕННЯ

На двадцять п’ятому році існування сучасної Української держави питання, пов’язані із формуванням та належним нормативним забезпеченням державного устрою зберігають свою гостроту.

Крім іншого це стосується і результатів Закарпатського обласного референдуму 1 грудня 1991 року на якому 546 450 виборців Закарпатської області, або 78,6%, віддали свої голоси «за» проголошення Закарпатської області України спеціальною самоврядною територією, як суб’єкта в складі незалежної України. Ще 24 січня 1992 року Закарпатська обласна рада своїм рішенням затвердила і прийняла звернення до Верховної Ради України «Про внесення змін і доповнень до Конституції України», у якому в порядку законодавчої ініціативи звернулась до Верховної Ради України щодо внесення змін та доповнень до Конституції України. Зокрема, ч. 1 ст. 77 пропонувалося доповнити словами: «В Україні є спеціальна самоврядна адміністративна територія Закарпаття». Також пропонувалося доповнити Конституцію України ст. 75-2: «Спеціальна самоврядна адміністративна територія Закарпаття є складовою частиною України і самостійно вирішує питання, віднесені до її відання».

Сьогодні громада краю продовжує сподіватися на внесення якісних, глибинних та системних змін до Основного Закону України та інших законів, які мають сприяти досягненню визначеної у чинній Конституції України мети, пов’язаної, зокрема, з прагненням розвивати і зміцнювати незалежну, демократичну, соціальну та правову державу.

Стратегією сталого розвитку «Україна – 2020», яка схвалена Указом Президента України від 12 січня 2015 року №5, передбачено реалізацію конституційної реформи, у тому числі в частині децентралізації.

Як зазначено у Стратегії, метою політики у сфері децентралізації є відхід від централізованої моделі управління в державі, забезпечення спроможності місцевого самоврядування та побудова ефективної системи територіальної організації влади в Україні, реалізація у повній мірі положень Європейської хартії місцевого самоврядування, принципів субсидіарності, повсюдності і фінансової самодостатності місцевого самоврядування.

З огляду на зазначене, Закарпатська обласна рада просить невідкладно внести зміни до Конституції України та законів України з метою відходу від централізованої моделі управління, забезпечення спроможності та широких повноважень місцевого самоврядування, побудови ефективної системи територіальної організації влади в Україні, реалізації у повній мірі положень Європейської хартії місцевого самоврядування, принципів субсидіарності, повсюдності, фінансової та матеріальної самодостатності місцевого самоврядування.



 

– Справа в тому, що ми як облрада не маємо впливу на ряд питань – земельні питання з розділу полонин приймають в Києві, експеримент з митницею в нас так і не стартував, хоча ми неодноразово просили Київ, поїзди, що їздять на Закарпатті, підпорядковуються Львівській залізниці, керівники великих підприємств частину рішень узгоджують у Львові, а не Ужгороді. Ми часто звертались по окремих питаннях, на які ніхто не звертав увагу в столиці. Наприклад, разом з цим зверненням було і звернення до Насірова, яке стосується митного посту у Тячеві, але його ніхто не побачив, хоча мова йде про 600 підприємств. А коли риторика пішла трохи іншою, то почали говорити про сепаратизм. Але ж у всіх варіантах проекту говориться про Закарпаття у складі України, про принцип субсидіарності і децентралізацію. Дане рішення підтримали представники всіх партій, всі розуміли, що треба звернути увагу центру на ці проблеми області, – додав Андрій Шекета.

Плутанина вийшла через те, що в певний момент на сайті облради "висіло" обидва проекти звернення, і не зрозуміло було, яке саме ухвалили. Інше питання, яке саме з двох проектів звернення було роздане депутатам для ознайомлення.

Водночас, виникає питання, чому досі нема ніяких офіційних роз'яснень та коментарів від голови обласної ради, керівництва області, аби вкотре знову не воскрешати міф про сепаратизм на Закарпатті?

Юлія Барабан, Mukachevo.net

Коментарі

ДМ
Діду Михайле

Ти дибіл кончений

9
980

Такі клоуни і зрадники, як слов"янофоб Солонтай, не відчувають ніяких емоцій щодо злиднів українців. Подібним до цього "хероя" мізки промивають спонсори-сороси.

1
100

дід Михайло правий на всі 100! слава провідникам Хабаду! дякуєме за підтримку.

Ч
Човлент

911 ставить все з ніг на голову. Хіба регіонали з Путіним організували майдаун? Ні. Його організували і профінансували америкоси. В результаті маємо нинішній бардак. На превеликий жаль в Україні не знайшлося здоровиз сил, які б "зачистили" учасників держперевороту.

9
911

Не на разі піднімати такі питання. Та й ще з подачі екс-регіоналів, що призвели до двох революцій і війни, а зараз мають завдання розчленувати Україну на догоду не лише Путіну, а й антиукраїнству всередині країни

ДМ
дід Михайло

Битва за планету Земля вступает в решающую фазу этой осенью 18 августа 2015 Автор: Бенджамин Фулфор http://antimatrix.org/Convert/Books/Benjamin_Fulford/Benjamin_Fulford_Reports_Ru.html#battle_for_the_planet_earth_entering_a_decisive_phase_2015_08_18

ДМ
дід Михайло

О том как вас "имеют" за "лохов" И именно "Хабад мафия" и является реальными головорезами и руководителями и "вдохновителями" всех войн и революций, включая развал СССР и недавний СиоНацистский кровавый переворот и захват Украины для того, чтобы превратить ее в "Третью" или "Великую Хазарию", как и завещал их главный говорило - мошиах (фальшивый "мессия") Менахем Мендел Шнеерсон, которого даже сам Путин и американский конгресс наградили золотыми медалями и орденами, типа "За защиту Родины" или "Во имя невероятных заслуг по построению мира в этом мире". "Президентом станет тот, на кого укажет пальцем Ротшильд"! Просто и элегантно... http://antimatrix.org/Convert/Books/Benjamin_Fulford/Benjamin_Fulford_Reports_Ru.html#introductory_comment_2015_10_27

P
pionear

до 10.04.2016 15:31. А ті кто такой? давай до свіданія...

У
Ужгородцю

Нашто робити такий довгий вступ. Кажи нараз, ож винуватий Путін і Росія. Майже вони організували і профінансували єврогеймайдаун, а відтак і нинішню руїну?

У
Ужгородець

Сепаратист москаль, бандит блюк і риг конюх ледида організували це рішення щоб відволікти увагу до злодія порошенка

Ч
Човлент

Солонтай - майданутий клоун, що залежить від заокеанських грантів.

Й
ййй

Може все-таки не на півдороги, а на півдрозі?

2
231

Дюсійові. респект тобі чоловіче!

Ф
Файта

Щось перепутали у Києві.То Нідерланди проти України проголосували. Не знаємо ,що голандців спонукало на таке.В Києві ж нема корупції і не було. Причому туй Закарпаття і сапаратізм ?Хай Київ розбереться з голандцями як так ся стало.

2
231

дюсийови 07.04.2016 09:10. репост тобі чоловіче !

Г
Гарадичі

Што русинові добре - майданутому смерть.

В
вфвфц

Фігню якусь пишете. Де тут прояви сепаратизму?

Д8
до 88

Ще зігани нацику звихнувшийся. Припозіруй собі стовп,на якому вісіти будеш.

8
88

Дюсі ти явний ідіот!

В
Вася

Все правильно! Чому лише окремі райони Донбасу та Луганщини мають право на особливості місцевого самоврядування. Запроваджуйте такі "особливості" в усіх регіонах. Чи то лише зброєю можливо, демократично ніяк?

ДМ
дід Михайло

сПРАВЖНІ СЕПАРАТИСТИ - НАША ЖИДІВСЬКА ВЛАДА!.. ТРОХИ ІСТОРІЇ: В Польші була створена таємна влада Хазарії. Россійські царі та царський двір - були членами жидомасонських лож. Свого часу Богдан Хмельницький вигнав жидів з території Русі. Ці потвори, тримаючи польську шляхту в боргових зобовязаннях, заставляли воювати з русами. По змові з россійськими жидомасонами, Русь стали називати Малоросія, але "рос..", для жидів як кістка в горлі, тому, пізніше, стали називати Окрайна, Україна. Так що ніякої України і української нації не існує - є РУСЬ і РУСЬКИЙ НАРОД, в якого є свій прапор-не жидівський синьожовтий і свій ГЕРБ-що є СИМВОЛОМ СЛАВЯНО-АРІЙСЬКОЇ РАСИ, а не жидівська тамга-тризуб. Лише знання історії може обєднати розєднаний жидами народ

Д-
Дюсийови - респект

Маю на увазі коментар у 9: 10, а не Дюсі 8:48

Д-
Дюсийови - респект

файно сказав

ШВ
Шукаємо винних...

Ми не зможемо продовжити ратифікацію угоди з Україною – прем'єр Нідерландів (Уніан)

Ф
фатів

До 07.04.2016 09:10 Кідь ти марга та іди у свою окраїну в чим скорше. Бо дуже скоро такоє смітя буде ся грузити гет.

Д
дюсийови

Йо-йой як страшно! Дикі мадярські тай словацькі орды тото вам не не форпост цивілізаціі - Украіна! Фрас го знає што бы они туй чинили? Видав бы убкрадовали наруд, учинили бы ціну на комуналку двычі май велику ги зарплата, рубали бы безбожно хащу, дерибанили зимлі, наунаджили бы нам туй корупцию у судах, поліциі, пркуратурі, у вшиткых адміністраціях і канторах котрі лем сут, не признавали бы русинув за народ тай за людий! Ей ніт, сякого нам туй не треба! Най Бог заварує! Ліпше мы дале будеме у вільнуй циивилізовануй Украйині! Слава націі - смерть ворогам!

A
ATEC

IDIOTY!!! u Kyivi... prijnyaly by nazvu "vilyna samovrjadna zona" pislya referendumu 91 roku, ale bez javnih povnovazheny. i usi sydili by tyho. A tak jak vidverto zabyly, ot i majete... U demokratiju lyshe todi mozhna hraty, jakscho hraty po pravilam!!!

Д
Дюсі

Після такого мадяри з словаками почали би тянути руки сюди,щоб відірвати собі ласий шматочок Закарпаття)

N
NotNameless

мда... (ліквідувати) експерт інституту політичної освіти май много знає про Закарпаття і нашу чилядь=) P.S улыбнуло:)))

НТ
не треба "ярликів"

Сепаратизм (від лат.окремий)- рух за територіальне відокремлення частини держави з метою створення нового державного утворення або надання певній частині держави автономії за національними, релігійними чи мовними ознаками.

О
Оросвейг

Все то бавки політиків. Нич з того не буде. Айбо референдум реально був. І на нього реально Київ забив. То треба було якось пояснити, а не тупо ігноріровати.

Ф
фатів

Посміявимся смачно ))) а ну де хоче боти Закарпаття та народ закарпатцький ))) они ся сього і боять ))) а то уже дуже скоро буде )))

ДP
До ProRock

Не треба видавати бажання чи дурість декількох за волевиявлення народу. Народ - це далеко не ледида, не опоблок, не москаль і не бпп. І від імені народу говорити не треба.

P
ProRock

Волевиявлення народу це сепаратизм? за три години нірдного коментаря?

Читайте також