На сучасному етапі розвитку суспільства, вчитель відіграє чи не одну з ключових ролей у формуванні майбутнього громадянина, патріота, українця.
У зв'язку з цим, Мукачево.net вирішило дізнатись у самого вчителя як він бачить сучасну освіту, що потрібно реформувати та як правильно виховувати молоду особистість.
- Інна Юріївна, коли Ви визначили для себе, що хочете стати вчителем? І чому?
- Про цю професію я мріяла ще з самої школи. В останніх класах при закінченні середньої школи я чітко визначилась, що хочу стати педагогом. Я дуже люблю дітей. Це й стало вирішальним фактором у виборі мною майбутньої професії. Тим паче, вже тоді я знала, що хочу стати лише вчителем математики. Тому, без жодних сумнівів, одразу подала документи для вступу на математичний факультет. І ніколи про це не жалію.
- Як давно працюєте? Який у Вас педагогічний досвід?
- Вчителем математики я працюю вже більше 16 років. Спочатку, після закінчення університету, я вчила дітей математики у своїй рідній, загальноосвітній школі № 10 нашого міста. Потім мені запропонували перейти на повне навантаження до ЗОШ № 16, де працюю й по сьогоднішній день.
- Поділіться з нами, будь-ласка, секретом Вашої педагогічної майстерності.
- Тут нема жодних секретів. В основному – це любов до дітей, любов до свого предмету та того, чим ти займаєшся. І звісно, володіння своїм предметом, кваліфікованість.
- Що Ви намагаєтесь передати дітям на своїх уроках?
- В першу чергу – привити любов до свого предмету, показати його «красу». Кажуть, що математика «суха наука», але я намагаюсь переконати дітей, що це не так. Викладаючи математику, я хочу зацікавити дітей, показати важливість та користь від вивчення предмету.
- З таким великим педагогічним стажем, у Вас повинні бути свого роду «послідовники». Чи спілкуєтесь Ви з кимось зі своїх випускників?
- Так, звичайно. Два роки тому, у мене був дуже хороший клас випускників. Після закінчення нашої школи, одна з дівчаток вирішила піти навчатись на математичний факультет. Мені було дуже приємно. До слова, вона вже не перша.
- На Ваш погляд, що таке «сучасний вчитель»? Яким він повинен бути?
- Я вважаю, що сучасний вчитель повинен бути комунікабельним, легко знаходити спільну мову з дітьми та своїми колегами. По-друге, сучасний вчитель – висококваліфікований вчитель, професіонал свого предмету. По-третє, сучасний вчитель – педагог, який вміє прощати і мати почуття гумору, любити і поважати своїх учнів.
- До слова, яку роль відіграє школа у сучасному суспільстві?
- Школа завжди відігравала ключову роль у формуванні суспільства, особливо на сучасному його етапі. Теперішня школа повинна вчити дитину пристосовуватись до потреб та умов суспільства, які є дуже – дуже не простими.
- Взаємовідносини «школа – сім’я – школа », чи впливає одне на інше?
- Без сумніву. Виховання дитини починається з сім’ї, продовжується у школі і закінчується суспільством. Сім’я допомагає школі соціалізувати дитину, а школа виховувати сім’янина. Тісна співпраця батьків та педагога – важливий елемент сучасної системи освіти. Я, як вчитель, намагаюсь завжди це пам’ятати.
- Як Ви вважаєте, чи міняються діти? Кому як не Вам це знати.
- Однозначно. Це я може ствердити без жодних сумнівів. Сучасні діти відрізняються навіть від тих, які закінчували школу вже два-три роки тому. Це одразу помітно.
- Чим?
- Гіперактивністю.
- Як з нею боротися?
- Коли сваритися, коли пом’якшити…Я так завжди говорю і на батьківських зборах, що з дітьми працюю методом «батога і пряника». Інакше не виходить ефективно співпрацювати з дітьми.
- На Вашу думку, у яких випадках вчитель повинен бути строгий з дітьми, а в яких – поблажливий?
- Якщо справа у навчанні – то тут однозначно, що вчитель повинен бути строгий, цілеспрямований. Коли справа торкається взаємовідносин у колективі, то вчитель повинен зайняти місце того чи іншого учня, правильно підійти до ситуації і мирним шляхом розв’язати конфлікт. Тут важлива поблажливість. Взагалі, для сучасних дітей вчитель повинен бути другом, порадником.
- Ми знаємо, що у вас є багато професійних досягнень. Поділіться.
- У мене є багато призерів другого та третього етапів всеукраїнських олімпіад з математики, тобто міського та обласного рівнів. Навіть цього року, один з моїх учнів зайняв перше місце другого етапу олімпіади, а ще одна дівчинка – третє місце конкурсу. Попередні роки, разом зі своїми вихованцями, ми займали перші місця обласної олімпіади з математики.
- Ніколи не думали про підвищення, призначення на керівну посаду?
- Чесно, ні. Мені дуже подобається моя робота, мій предмет, мої учні…Я просто не відчуваю себе на іншому місці. Мені це не потрібно.
- Чи впливають суспільно – політичні події в Україні на освітній процес?
- Я дуже сподіваюсь, що після останніх подій в країні, до влади повинні прийти висококваліфіковані спеціалісти, особливо в освітній сфері. Зміни в державі несуть зміни й у свідомості посадовців.
- Що потрібно реформувати в українській освіті?
- Це, в першу чергу, введення європейських стандартів освіти, проведення реформ. Але, звісно, дуже багато позитивного є й у нашій освітній системі. Не все потрібно знищити, просто треба ефективно синтезувати. Я вважаю, що потрібно поширювати демократію не лише у країні в цілому, а й у кожній школі окремо – більше свободи дітям. І, звісно, потрібно переглянути навчальні програми для дітей, бо вони занадто складні.
- Напередодні свята 8-го Березня, що очікуєте в подарунок від близьких?
- Любові, поваги та взаємопорозуміння…А від своїх учнів лиш те, щоб у майбутньому вони стали гідними людьми.
Мукачево.net