Ексклюзивне інтерв’ю головного лікаря для Mukachevo.net.
18 лютого цього року в Мукачівській ЦРЛ представили нового головного лікаря. Вже тоді в місті та районі всі розуміли, що сферу очікують серйозні зміни. Так і сталося.
Але ще більше змін – попереду. В цьому переконаний і Юрій Головчак, який керує Мукачівською ЦРЛ вже 4 місяць.
Мова йде, насамперед, про підготовку ґрунту для запровадження страхової медицини, покращення умов лікування, розширення обсягів дороговартісних оперативних втручань за рахунок бюджету та інше.
Про усе це ми поговорили з Юрієм Головчаком напередодні дня медика, який в Україні відзначають у третю неділю червня.
– Зміни у Мукачівській ЦРЛ стартували ще до вашого призначення, і тривають досі. Розкажіть про них детальніше?
– У Мукачівській ЦРЛ проходять зміни щодо реорганізації, реструктуризації та оптимізації структурних підрозділів та штату.
На виконання Рішення сесії Мукачівської міської ради від 15 січня 2015 року №1310 прийнято рішення затвердити штатну чисельність ЦРЛ у кількості 1232 штатних одиниць.
В умовах недостатнього фінансування закладів охорони здоров'я керуючись Постановою КМ України від 17.09.1996 року №1138 (Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в закладах охорони здоров'я та вищих медичних навчальних закладах освіти) міська рада вирішила провести реорганізацію реструктуризацію та оптимізацію окремих структурних підрозділів лікарні, зобов'язати головного лікаря перевести на госпрозрахунок структурні підрозділи. Мова йде про Клінічну лабораторію, Бактеріологічну лабораторію, Фізіотерапевтичну службу, рентгенологічну службу, ендоскопічну службу, УЗД діагностику, функціональну діагностику.
Таким чином 185,0 ставок медичних працівників було переведено на госпрозрахунок. Було скорочено не зайняті посадові ставки та скорочений ліжковий фонд лікарні з 740 до 635.
– Розкажіть детальніше про платні послуги?
– На виконання рішення виконкому Мукачівської міської ради від 30.03.2015 №82 в Мукачівській ЦРЛ були затвердженні калькуляції по вартості надання медичних платних послуг: вартість лабораторних досліджень, бактеріологічних досліджень, молекулярногенетичних досліджень методом ПЛР, вартість функціональної діагностики, ендоскопічної діагностики, дистанційної літотрипсії, комп'ютерної томографії, рентгенологічної діагностики, ультразвукових досліджень, електорнейроміографії, гіпербаричної оксигінації (киснева барокамера), алергологічної діагностики, фізіотерапевтичних процедур, лікувальної фізкультури, патологоанатомічного дослідження біопсійсного матеріалу та послуги моргу.
Рішенням №81 від 30.03.2015 року затвердженні тарифи по наданню платних послуг по зубопротезуванню та стоматології Мукчаівської ЦРЛ.
– Днями народний депутат Віктор Балога звернувся до мера міста із закликом переглянути вартість платних послуг…
– Так, на підставі багаточисельних звернення громадян міста та району до народного депутата та головного лікаря Мукачівської ЦРЛ з приводу цін на медичні послуги, міським головою дано мені доручення переглянути калькуляцію на певні види платних послуг. Йдеться про зменшення або взагалі відміну.
Адміністрацією Мукачівської ЦРЛ визначена категорія людей, яка обстежується безкоштовно: ветерани ВВВ, інваліди І та ІІ групи, учасники ліквідації на ЧАЕС, воїни афганці інтернаціоналісти та прирівняні до даної категорії, учасники АТО, сім'ї загиблих в зоні проведення АТО, пенсіонери, вагітні, медичні працівники.
Калькуляція переглядається, пропозиції щодо зменшення цін за послуги будуть подані на засідання виконкому Мукачівської міської ради.
– Хто має платити за послуги у Мукачівській ЦРЛ?
– В першу чергу оплату за послуги надані лікарями Мукачівської ЦРЛ будуть платити іногородні громадяни, які виявили бажання обстежуватись та лікуватися в Мукачівській ЦРЛ. Також особи, які звертаються без направлення лікаря без первинного огляду на первинному рівні, і особи, які виявили бажання за власною ініціативою обстежитися без відома сімейного лікаря.
– Розкажіть про медичне забезпечення в лікарні?
– У цілому видатки на утримання галузі охорони здоров'я в Мукачеві на 2015 рік передбачені в сумі: 77 985 556 грн. у тому числі 25 млн. грн. для забезпечення надання медичної допомоги на другому рівні мешканцям Мукачівського району .
Кошторисом передбачено фінансування захищених статей: заробітна плата, нарахування, медикаменти харчування, енергоносії.
Поточних та капітальних видатків не передбачено, що змушує нас клопотати перед органами місцевого самоврядування (міською радою) про виділення додаткових коштів на утримання об'єктів.
Так, у квітні цього року розпочато капітальний ремонт цокольного приміщення хірургічного корпусу під установку апарату Ангіограф. Фінансування цього проекту проводиться за рахунок Фонду розвитку міста та коштів обласного бюджету.
– А як з ліками?
– На жаль, бюрократична машина працює, і закупівля ліків гальмується і через тендерні закупівлі.
Водночас, фінансування на ліки у порівнянні з минулим роком збільшилося. Якщо у 2014 році на медикаменти було передбачено майже 5, то цього року – понад 20 млн гривень. Все це в рамках державної субвенції. Хоча якщо врахувати інфляцію, то виходить не набагато більше.
Хай там як, працюємо над 100-відсотковим забезпеченням ліками пацієнтів стаціонару, що передбачені бюджетним коштом. Рятують також минулорічні запаси. Треба також розуміти, що ми можемо лікувати пацієнта тільки українськими препаратами та тими, що зареєстровані на сайті МОЗ. І ними ми готові забезпечити всіх пацієнтів. Водночас, є імпортні медикаменти, які є ефективнішими, і пацієнти можуть вибирати, чим лікуватися, за порадою лікаря.
– У якому стані медичне обладнання в лікарні, як плануєте покращити матеріально-технічну базу?
– Обладнання у нас, можна сказати, в задовільному робочому стані, але на жаль в 2015 році ми обмежені в коштах для придбання нового.
Ми змушені клопотати перед міською радою для виділення додаткових коштів для проведення поточного ремонту апаратури.
Що стосується матеріально-технічної бази , працюємо над її покращенням: плануємо провести капітальний ремонт фасаду поліклінічного відділення старого корпусу, приміщення моргу, пологового будинку.
Є домовленість з Банно-прачечним комбінатом Ужгорода про централізоване прання білизни, для цієї потреби уже передбачені кошти.
Силами завідувачів структурними підрозділів із залучення спонсорів проводимо поточні ремонти: так вдалося встановити металопластикові вікна в пульмонологічному відділенні, онкологічному відділенні, хірургічному відділенні №2.
Працюємо над питанням щодо ремонту санвузлів в приймальному відділенні, гінекологічному відділенні та в інших структурних підрозділах.
В аварійному стані знаходиться приміщення харчоблоку, та центрального стерилізаційного відділення, для цих об'ємних ремонтних робіт вишуковуємо кошти.
Постійно матеріальну підтримку нам надають меценати, за що їм велика подяка.
– Розкажіть про «Єдине медичне вікно» у ЦРЛ?
– Воно створено спеціально для учасників АТО. Як це працює? Якщо учасник АТО звернувся до нашого закладу і потребує обстеження або лікування , медичний персонал закладу всіляко сприяє з наданням медичних послуг даній особі.
Але хочу звернути увагу, що до нашого закладу багато звернень учасників АТО не має, так як вони звертаються до військового шпиталю, який знаходиться у місті Мукачево.
Зі свого боку ми на договірних умовах надаємо військовому шпиталю посильну консультативну допомогу, у тому числі проведення комп'ютерної томографії та МРТ.
– Які структурні підрозділити Мукачівської ЦРЛ плануєте реорганізувати?
– Акушерсько-гінекологічну службу, яка включатиме у себе об'єднання двох пологових відділень в одне загальне, з облаштуванням палат з покращеним перебуванням вагітних. Також плануємо перемістити жіночу консультації у приміщення поліклініки, що по вулиці Грушевського.
– Не можемо не запитати про боротьбу з корупцією.
– Це вічна тема, і досі актуальна, при чому не тільки в медицині. Корупція – це людський фактор. Повірте, робимо усе, що можемо. Закликаю усіх пацієнтів допомагати нам у цьому.
– Сьогодні соціальна інфраструктура Мукачева активно переходить на альтернативне опалення. Як щодо ЦРЛ?
– З Фонду розвитку Мукачева передбачено 8 мільйонів гривень для побудови альтернативної котельні на твердому паливі. Фірмою «Чернігів - Тепло» розроблено проектно-кошторисна документація, яка пройшла експертну оцінку. Відділом капітального будівництва міськвиконкому оголошені торги. Як буде оголошений переможець – приступимо до будівництва котельні.
– Чи вдається лобіювати інтереси медицини на рівні Мукачівської райради, депутатом якої ви є?
– Обов’язково. Так, на черговій сесії, яка відбулася 11 червня, ми виділили особам, які потребують оперативного лікування та важко хворим, 433 тис. гривень.
Разом з колегами активно працюємо в комісії по охороні здоров’я материнства та дитинства. У ній є чимало не тільки однодумців, а й відомих лікарів – Бабіля В.В., Мучичка І.Й., Старничук О.Ю., Могилевець В.Ф.
З нагоди Дня медичного працівника, який українці святкують 21 червня, головний лікар Мукачівської ЦРЛ Юрій Головчак звернувся до своїх співробітників зі словами вітань:
"Шановні колеги!
З нагоди нашого професійного свята, прийміть щирі вітання та безмежну вдячність за Ваші чуйні серця, за врятовані життя , за повернуте здоров'я!
Протягом тисячоліть люди, які рятують від хвороб і гоять рани, користуються постійно любов'ю та повагою. Ваші талановиті руки дарують людям радість життя, вселяють віру зцілення. Хай усе хороше, зроблено з душею та натхненням, повертається до Вас сторицею!
Нехай кожна мить життя радує своєю неповторністю! Зі святом Вас! Щастя Вам і добра!
І нехай клятва Гіпократа ніколи не буде обтяжливим обов’язком , а лише приємною місією!"
Довідково:
На сьогоднішній день у Мукачівській ЦРЛ працює 387 лікарів, з них 182 (47%) з вищою кваліфікаційною категорією, 49 лікарів (38%) мають першу кваліфікаційну категорію, 42 лікарі (11%) мають другу кваліфікаційну категорію.
Із загальної кількості медичного персоналу 794 медичних працівників, маю вищу кваліфікаційну категорію – 418 (52,6%), першу – 114 (14,4%), другу кваліфікаційну категорію 95 (11,6%).
За 5 місяців поточного року в поліклінічне відділення Мукачівської ЦРЛ зроблено 394522 відвідувань та 78511 відвідувань хворих вдома. У стаціонарних відділеннях отримали допомогу 9116 хворих в тому числі 4498 мешканці Мукачівського району та 272 мешканці інших міст та районів.
З метою поліпшення лікувально-діагностичного процесу в лікарні застосовуються новітні технології, зокрема малоінвазивні хірургічні втручання: лапаратомії, холецистектомії при жовчнокам'яній хворобі та гострому холецеститі, артроскопічні операції на малих суглобах при травмах і захворюваннях, трансулетральних резектоскопії при захворюванні предміхурової залози та сечостатевої системи, лапароскопічна гінекологія при неплідності, захворювання яєчникових труб, пухлина матки: використовуються сучасні методи фіксації переломів кінцівок- інтрамедулярні блокуючі імплантанти: на кісткові пластити з обмеженим контактом з кісткою: літотрипсія методом екстркорпоральної магнітної ударної хвилі; заміна кришталику при катаракті, сучасним методом без розрізу рогівки (факоемульсифікація), використання кисневої барокамери та плазмоферезу; використання препаратів для тромболізису та при інфаркті міокарду та ішемічних інсультах.
Роман Ленд'єл, Mukachevo.net