Коломийченко: Закарпаття не стане енергонезалежним при будівництві вітропарків

179
31

Вже кілька років триває обговорення доцільності будівництва вітрових електростанцій у Карпатах, їх перспективу, користь чи шкоду. Сумніви екологів та заклики громади досі гальмували дії інвесторів, але вже у листопаді минулого року в мережі з’явилась інформація про початок будівництва основи Нижньоворітської ВЕС. Вже на цій стадії підприємство кардинально принесло шкоду природі.

На оприлюднених світлинах видно, що було знято рослинний покрив майже на 2 га землі. Поряд буде прокладено траншеї під кабелі, а під’їздні дороги зруйновані спецтехнікою.

Про шкоду вітряків писав і професор Львівського національного університету імені Івана Франка Андрій Бокотей. За його словами спорудження ВЕС на полонинах і хребтах завдасть значної шкоди екосистемі.

Та чи вартує цих втрат такий багатомільйонний проєкт?

Mukachevo.net поспілкувалось з енергетичним експертом Миколою Коломийченком.

На скільки Закарпаття перспективне щодо ВЕС?

— Перспективність Закарпаття, як й будь-якого регіону України, для розміщення об'єктів відновлюваної енергетики визначають попередні дослідження. Що стосується ВЕС, то це мапа повітряних потоків, їх сила, потужність ефективність, місцерозташування, доступ до мережі тощо.


— Чому компанії обирають будувати ВЕС на важкодоступних, високозатратних щодо монтажу та доставки полонинах? На такий монтаж іде значний відсоток вкладень, збільшуються стартові затрати.

— Як правило, вибір інвестора ґрунтується на попередньо проведеній роботі, а саме: дослідженнях, ТЕО, проектній документації, бізнес-плану.

Цю роботу проводять спеціалізовані організації.

Бувають випадки, коли недостовірна інформація та недоброчесно підготовлена проектна документація приводили до провалів інвест-проєктів та подальшої недовіри до компетенції українських проєктантів та консультантів.

Як приклад, можна привести будівництво Іванківської ТЕС на біомаси, яке фінансував EBRD, на суму близько 16,5 млн.євро.

Попередня, передпроектна розробка та у подальшому проект, ТЕО не врахували ситуацію з складнощами паливного забезпечення ТЕС. Як наслідки, станція на сьогодні майже не працює, а інвестиції не повертаються.

Така сама ситуація зараз спостерігається й з реалізацією проєкта Боржавської ВЕС. Турецький інвестор доброчесно мав намір інвестувати гроші у сектор ВДЕ України. Деякі українські компанії та посадові особи вирішили заробити на цьому гроші. Були підготовлені попередні висновки щодо будівництва, вирішені патронатні питання на рівні уряду, отримані гроші, занесені де слід та стався форс-мажор. А саме, опір місцевого населення, екологів та ін. Таким чином, інест-проект під загрозою, а гроші турецькій стороні повертати доведеться. Та кому ж хочеться повертати гроші? Тому й задіюють адмінресурс. Від голови до п'ят.

Питання, яке дійсно актуальне, чи стане Закарпатська область енергонезалежна, якщо спорудити тут, скажімо 500 МВт потужності ВЕС?

Звісно. Закарпатська область не стане енергонезалежною, завдяки будівництву 500 МВт. У вільному доступі є інформація щодо енергоспоживання кожного регіону України. Мають також значення пікові навантаження, коли всі споживачі максимально використовують електроенергію. Плюс фактор того, що заявлена потужність 500 МВт є максимальною за певних умов експлуатації електростанції. А саме, сили вітру, його стійкості та ефективності у часі.

Для того, щоб казати про якесь стале забезпечення, потрібно мати/будувати energy storage, тобто акумулювати енергію для її подальшого постачання.

Інше питання, що вся електроенергія, яка генерується чи то на Закарпатті, чи у іншій області потрапляє у єдину енергомережу, де відбувається балансування оператором, а вже тоді розподіляється по споживачам, відповідно до навантажень.

Інвестору не цікаво продавати електроенергію побутовому споживачу в селі біля вітрогенератора, адже ми платимо за спожиту вдома електрику лише 2 гривні 64 копійки за кВт. А гарантований покупець за "зеленим тарифом" купує по 9 євроцентів, тобто +- 4 гривні.


По-простому, чи є таке поняття, як енергонезалежність регіону? Зараз в Україні діє єдина система енергомережі. Немає області чи району в яких була б своя закрита мережа.

— Є таке визначення, як регіональна енергетична політика. Це коли регіон чи область самі вирішують скільки, та якої саме енергії їм потрібно для підтримки життєдіяльності всіх верств населення, промисловості, бізнесу, соціальних сфери тощо. Вирішують, що вони мають на сьогодні та на перспективу розвитку регіону.

Вирішують, чи варто та які саме об'єкти генерації їм потрібні. Які необхідні мережі, які тарифи, умови підключення та порядок дій у разі надзвичайних ситуацій.

Такі енергополітики діють у Німеччині, Швеції, США та ін. Тобто, по факту Україна мусить централізовану енергосистеми у яку подаються залишки виробленої електроенергії або з якої бореться енергія у разі нестачі у регіоні. А також регіональні мережі зі своєю генерацію, системами розподілу, диспетчеризації, оперативним контролем та іншими факторами.

Людям розповідають, що вітряки живитимуть електроенергією їхні села. Чи правда це?

— Живити енергією найближчі населені пункти цілком можливо. Для цього будуються окремі мережі, системи розподілу енергії, її обліку, диспетчеризації та обслуговування.

Що для цього потрібно, щоб громада, яка дозволить встановити вітряки мала з цього енергетичний зиск?

— Скоріш за все, інвестор що будує ВЕС не погодиться на розподілену генерацію та створення smart мережі. Це додаткові інвестиції, відповідальність тощо. Та й в нас законом заборонено генерувати та постачати енергію одним власником. Тобто, системи розподіленої генерації, це вже зовсім інші інвест-проекти за якими зараз майбутнє. У всьому світі.

Чи є на Закарпатті мапа потоків і сили вітру?

— Ні, наскільки мені відомо карти повітряних потоків регіонів України на сьогодні ще немає. Можливо, є спроба використовувати старі показники СРСP 60-70-х років минулого століття, але наскільки це коректно, мені невідомо. Є окремі місцеві локації, де проводилися дослідження. Над мапою зараз працюють, але це складна та трудоємка робота. Хоча й необхідна.

— Чому обов'язково дертися в гори, а не встановлювати ВЕС на відносних низовинах? Є достатньо низьких, легкодоступних гір, де можна встановлювати.

— Як я й казав, для ефективної роботи ВЕС потрібні декілька чинників. Не факт, що саме в горах вони мають найкращі показники. Якщо брати кількість ВЕС у світі по рельєфному місцерозташуванню, то на мою думку, гірські ВЕС не мають навіть й 5%.

Цікаво, чи є перспективними в плані вітру низовини, скажімо, від Ужгорода до Мукачева і до Берегова?

— Щоб вирішити перспективність будь-якої місцевості для будівництва ВЕС потрібно провести дослідження, виміряти та отримати показники.


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!Коментарі

Т
Троцкій

У Німеччині, коли сильний вітер, електроенергія має від'ємну ціну.

Л
Лоцій

Всягди в горах стоять - і в Альпах, і в Карпатах(Румунських). А в нас туйкава людий пуджають із вітряками...

ЗК
заінтересованому клієнту:

потя аж файно увлажнене та нич му не буде, тєм болєє оно ся розтягує туди-сюди

ЗК
заінтересований клієнт

а потятам і журавлям не зашкодить вітряк?

3
369

Індуси воюють із китайцями десятиліттями за вододільні хребти, бо то мать його важливо, а туй ни... інвестор.... бабки пох і нах, похерити розкопати, закопати, головне пару $ в карман покласти, а дальше хоть пустиня

ТЦ
та це експерт з енергетики 80-го рівня

На всі запитання журналіста - "дєжурна" відповідь "На це впливають різні чинники, потрібно проводити дослідження, наскільки мені відомо, такі дослідження ще не проводилися, блаблабла" Ох..єнний блін "експерт".

Б
Борка

Я бих си хоть єден вітряк дала покласти у кишкирті, так ми са любить.

К
коментатор

повторюю до прихильників вітряків - ваша платіжка за електроенергію не зменшиться завдяки побудованим тут вітрякам, так само як вона не зменшилась після побудови тут цілих полів сонячних батарей(для прикладу гектари цих батарей побудованими вже з років десять між селами Теребло та Дулово Тячівського району). А от вплив вітряків на екосистему краю - буде, і це не буде позитивний вплив. Чи потрібна буде туристам ваша "родзинка" у якості вітряків - сумніваюсь, у європі цього "добра" повно, а от в Закарпаття люди точно не за такими "родзинками" їдуть. Шось я не бачу щоб наприклад поляки умудрилися вікряки покласти десь наприклад біля Закопаного. Або словаки - в своїх Татрах. Ви ще скажіть що ви в Альпах бачили багато вітряків, особливо на туристичних маршрутах.

КД
коментатор до нижнього

пак йо, на ціґаретликы ніґда гроший ни было, мамка з няньком жили в нидустатках, та мы з цімборами мусілисьмеся выкручововати ко як годен. Саракый букварь..

ДК
до коментатор 14.01.2024 10:37

Ти букваря на самокрутки пустив?

C
citizen-ку

Не бійся, вітряки ніяк не зіпсують краєвиди, Гарні, білі. високі - придадуть родзинки нашим карпатам. Нічого ся з горами не стане.

КІ
коментаторови і сітізенови

Так, хочу жити ги у Європі з повагою до усього-усього! З судами, чиновниками, людьми, які робліть свою справу так як книжка пише. Який то « тип енергії» виробляють атомні електростанції? Чи не електричну? А чи враховано у кошторисах зупинки та ліквідації можливих наслідків аварій? Автомобілі тоже проектують так як треба, айбо усе якісь « конструкторські» недоробки вилізають…. Бо пропозиція побудувати у нас замість вітряків атомну електростанцію, така собі пропозиція…..

C
citizen

Тим, хто пише, що нічого не побудують. Десь 2 тижні тому в ґРакошині були затори, бо везли великогабаритні елементи для вітряків. Чи не саме для згаданих у статті вітряків їх везуть?

C
citizen

Вітряки, як мінімум, зіпсують незаймані краєвиди наших Карпат. Крім того, очевидно нашкодять екосистемі. Нарахунок того, що і крім вітряків нищать природу (вирубка лісів і т. д.) - це правда, але ж з цим потрібно боротися, а не далі погіршувати ситуацію. Тим, хто пише про вітряки в Європі: так вони і зіпсували там краєвиди, шкодять птазам і т. д. А головне, що, наприклад, Німеччина має намір знову запустити атомні електростанції, бо як не крути, це найдешевший на данний момент тип енергії і вони можуть забезпечити достатню кількість енергії. На рахунок пересторог по безпеці ядерної енергетики - просто потрібно робити все фахово і якісно.

К
коментатор

бодай вам коло хыжі вітрякы наклали - та будите як у Європі жити, ціґано-турішты-гуканы мля..

И
интересно

Покладуть вітряк і шо, турішта накладе у штани? Ци ми перестали по Європах їздити через вітряки? То лем Санчо Панса з ними войовав, бо малінько ку-ку бов.

І
Іван

Ті, хто пишуть про "незайманість Карпат" - ви давно в горах бували? Місцеві гукани майже всі хащі під корінь повирубували , а новий ліс навіть і не думали насадити. Тепер від цього і потічки попересихали, і грунт в горах зсувається аж до глибочезних тріщин, і річки гірські замулюються - а псевдоактивістам на це глибоко пох, тільки від вітряків підвозбудилися.

ДМ
до Михайла

і платіжка ваша або моя за світло - ни зменшиться за рахунок вітрових станцій, як це показав досвід сонячних батарей

ДМ
до Михайла

туристи залишають свої гроші окрім в готелях та садибах -ще й в магазинах - а це наповнення місцевих бюджетів. Вітрові станції - це буде лише наповнення кишень олігархів і нарушення екології

В
Вадим

Вся чиста, акуратна Європа на вітряках ,а ми калхозники , ще дискутуємо тут, подивіться і вийдіть на вулицю , там всяде болото , побитий асвальт і цураві пятиетажки , в нас всьо розвалюється , мости провалюються, ліс ріжеться доларами в кармани депутатів- бізнесменів , а ми туй про вітряки говоримо чи вони нам треба , а газ нам треба російський , який ми до тепер у росії купуємо через треті руки?

М
Михайло

Туристи, доречі, приносять прибуток тільки дуже вузькому прошарку населення. Вітряки- це можливий прибуток для держави. Не хотілося б бачити вітряки на наших полонинах. Якщо будуть їх все-таки ставити то хотілося б побачити чітку бугалтерію: наскільки це вигідно, скільки за це ми заплатили, хто обслуговує, які обмеження навколо і так далі. Акумулювати енергію це якраз в інтересах місцевих тож ліпше би зараз про це не думати, а знати і розписати читачам чи це можливо і що для цього потрібно.

О
О

Люди заспокойтеся,нико тут нич не построїть тепер,нич ся з горами не стане і так пилять риють без вітрякив-тут уже строіли аєропорт,смітьтезаводи та "космодром Нью Борк Телеп",ко буде строїти-мобілізують табор,уже Нас пужали Пістряловов,мясокомбінатом та военними заводами-ние живемо у казці...,інвестори коли видять вишиванку на якомусь начальству,тікають від нього.біда в іншому вони роблять-мавуть ресурс 7 років та файно горять-не еден у світі вітряк не застрахованний їх не страхують,хосена Нам з них не буде (людям простим)

К
коментатор

люди добрі - майте розум тай совість ! Наша "незайманість" Карпат - є нашою ізюмінкою для туристів. Після побудови вітряків- ми станемо лише такими як і другі "з вітряками", і нічим не будемо відрізнятись, але так само залишимось регіоном де немає роботи для основної частини свого населення. Думай -ТЕ! ps.Краще б будували заводи й ефективні підприємства в долині й на низовинах(можна й вище - там де проживають люди - там і будувати робочі місця).

ДМ
До Микола

Вітряки є всюди. І у нас мають бути. Але не на полонинах і хребтах. А так як там де ви бачили на невисоких хорах і горбах - де найменша шкода для природи. Бо через пару років води не буде з такими 30 метровими фундаментами вглубину

М
микола

їхав намашині до войни в хорватію там всі гори вітряках інепаряться углям менше дихавуть.

К
кукумбер

а партія зелених нашто? най прослідкують аби кабелі глибоко закопали, травичку посіяти, короче восстановити а не сидіти в депутатах чи в .....

МВ
мукач варош

та не переживайте .ніякі вітряки не побудують ,максимум гроші роздерибанять

*
*****

Ніяких вітряків на Боржаві! Це злочин проти природи і людей!

Й
Йой

Які ті дурні що то оправдують,нерозуміють що родзинка закарпаття то незаймана природа більше ніде в україні такого нема і нам треба то берегти а не давати компаніям наживатися на нашуй природі

ЕХ
електро хакер

брати з центральної мережі - так ай....... а оддавати - фіг вам!

В
Віктор

по факту Україна мусить ---- може правильно: по факту Україна має.... ?

Читайте також