У ексклюзивному коментарі порталу «Мукачево.net» закарпатський експерт натякнув на змову проти України за принципом «розділяй і володарюй».
За інформацією окремих ЗМІ, щопівгодини в угорських консульствах з’являється новий пакет документів на отримання угорського громадянства.
Хоч і галас навколо цієї теми дещо вщух, та це не означає, що зникла загроза. Тим паче, коли до кінця не відомо, хто саме каталізує її розростання.
У цьому, разом із закарпатським експертами, продовжує далі розбиратися портал «Мукачево.net».
«Геополітичної загрози, що стосується закарпатських угорців собі, виходячи з масштабів (видачі посвідчень громадянина – ред.) я не бачу. В Україні проживає 140 тис. угорців. Ну що вони можуть диктувати? Тим паче угорці – члени ЄС і НАТО. І якщо вони десь переступлять межу європейських принципів і світоглядів, то їх дуже швидко поставлять на місце», – запевнив керівник Закарпатського інституту політичних досліджень Віктор Пащенко.
«В Угорщині тепер відсутні настрої реваншизму, – навів зайвий доказ правоти експерта ужгородський угорець, що не поспішає змінювати українське громадянство, головний редактор Kárpáti Igaz Szó Елемир Кевсегі. – Уявити собі, що надавши громадянство своїм громадянам вони будуть прагнути перекроїти кордони – це нонсенс. Угорці мирний народ. Ви пам’ятаєте, щоб вони колись бунтували, щось підірвали, когось побили?»
Та, водночас, не слід недооцінювати ситуацію. «Цей прецедент таки несе загрозу, але саме як прецедент. Не слід забувати, що проти 140 тисяч українських угорців, в Україні проживає 11 млн. росіян. І вразі чого тут уже буде реальна загроза конфліктів», – наголосив В.Пащенко.
Політолог запропонував згадати історію Північної Осетії та Абхазії, коли спершу місцеві жителі отримували там паспорти, а потім росіяни почали «качати права» щодо захисту своїх громадян.
«Це конкретний приклад державної експансії, – пояснив Пащенко. – Росія претендує на так званий Русский мир. В силу економічних, географічних, демографічних ознак, ця гігантська країна претендує на ключову роль у світовій політиці. І у демагогічній боротьбі, що на сьогодні розгортається, цей фактор може дуже активно використовуватися. Якщо коротко, то невдовзі можуть пролунати заяви на кшталт: «От чому угорській стороні можна давати паспорти своїм громадянам, що проживають на Україні, а нам ні?». За тією ж схемою росіяни свого часу в якості аргументу приводили приклад Косово: «Чому Європа визнала право Косово на відокремлення від Сербії, а у випадку Пн. Осетії це право не визнають?».
За словами Віктора Пащенка, небезпека таких питань в тому, що маса людей не буде розбиратися, що таке Косово і що таке Осетія, вивчати тонкощі, бо не мають для цього ні часу, ні інтелектуальних бажань.
«Скоріше за все, такий механізм буде використовуватись і в угорській історії. Технології зацікавлення подібних меншин розпалювати певні національні конфлікти, а потім проводити аналогію на свою користь розробляються на високому рівні. Я б навіть сказав – на рівні державних спецслужб. Свого часу подібними справами займалось і КГБ», – підсумував експерт у ексклюзивному коментарі порталу «Мукачево.net».