Мешко: Лікарня св. Мартина має всі показники, щоб отримати статус надкластерної. Що це таке? (ВІДЕО)

53
0

Директор мукачівської Лікарні святого Мартина Євген Мешко розповів на якому етапі зараз перебуває медична реформа та що наразі нового відбувається у медичній сфері. Мешко пояснив, що таке надкластерні та кластерні лікарні, і у чому їх суть.

Пройшло вже 5 років з дня створення Національної служби здоров’я України, завдяки якій було зроблено багато корисних речей. За словами Євгена Мешка, реформа - це не те, що відбувається, зараз, вона формується роками, тобто вчора, сьогодні та завтра.

Стан речей наразі такий, що в Україні розширюється доступність ліків, тобто збільшується кількість препаратів, які держава гарантує. Разом з тим у нас відбувається мережування системи охорони здоров’я, на госпітальні округи, кластери, поділ лікарень, по їхньому принципу, та по їхній функціональній значимості.


Що ж таке кластерні та надкластерні лікарні?

Місяць тому була опублікована нова постанова кабінету міністрів про мережування. Тобто система охорони здоров’я ділиться на госпітальні округи, під якими варто розуміти систему закладів охорони здоров’я, які знаходяться на території одної області.

Тобто Закарпатська область – то є госпітальний округ. Зараз стоїть задача перед медичним середовищем аби поділити цей госпітальний округ на частини, які називаються кластерами.

«Ідея полягає в тому, що статус закладів охорони здоров’я, зокрема спеціалізованих, тобто лікарні, районні чи обласні має бути визначений відповідно до цієї постанови: Або це лікарня загального типу, або кластерна, або надкластерна», - розповідає Мешко.

Суть цієї диференціації полягає втому, що надклас терні лікарні - це найпотужніші лікарні в області, вони повинні обслуговувати населення саме всієї області. Передбачається, що на базі цих лікарень буде надаватись найбільша спеціалізована допомога.

Кластерні лікарні – це лікарні по принципу районних, і їх задача надавати допомогу по, близько, 20 різних напрямках. Вони не такі потужні, як надкластерні. До прикладу, лікування інсульту, лікування інфаркту, терапевтична допомога, неврологічна, і т.д.

Третій тип лікарні – це загальні лікарні. Це менш потужні лікарні, ніж кластерні. Ці лікарні повинні закривати базові потреби населення. Поліклінічна допомога, терапевтичні чи невеликі хірургічні маніпуляції.

«Ідея цього поділу полягає в тому, щоб перерозподілити ресурси в систем охорони здоров’я, та інвестувати у потужні центри більше. У середні вкласти, скажімо, помірно, а в загальні лікарні менше ресурсів. І цене призведе до того, що якась лікарня помре, чи закриється, а навпаки відбудеться маршрутиризація допомоги», - зазначає директор Лікарні святого Мартина.

До прикладу, пацієнт з переломом кінцівки звернеться до лікарні де є травмпункт, але якщо це буде якийсь багато уламковий перелом, який потребує остеосинтезу з дефектом кісток, то цей пацієнт поїде по маршруту далі, де є спеціалізована допомога.

«Саме завдяки цьому пацієнт має право вибору, матиме змогу поїхати у більш спроможну, потужну лікарню…Це досить яскравий приклад наших колег з-за кордону», - каже Мешко.

Наступний етап мережування надкластерності має відбуватись у департаменті охорони здоров’я.

«Мабуть було б по дурному не скористатись тими можливостями, які є в експертному середовищі обласної ради, тому, що у нас є круті управлінці, які мають і бачення і стратегічне розуміння, мережування області. Потрібно врахувати їх думки та долучити до роботи комісії з мережування. Тому, що це завжди більш якісно і більш ефективно….­», - каже Мешко.

Щодо Закарпаття, тут відповідно постанови немає бути чіткої кількості надкластерних, чи кластер них лікарень. У ній зазначається, що органи місцевого самоврядування мають надати пропозиції в департаментохорони здоров’я, як вони бачать свій кластер.

Мешко каже, що можуть бути багато надкластерних лікарень в області, зокрема одна дитяча лікарня, і кілька багатопрофільних для дорослих, чіткої кількості у постанові не вказано.

«Так само по кластерах, є певні вимоги, у регіоні має бути як мінімум одна кластрена лікарня, але можуть бутикілька, якщо є кількість населення, 120 тис на 1 кластерну лікарню. Тобто якщо умовно в районі 240 тис. населення то тут могло б бути 2 кластерні лікарні. Але треба багато чого враховувати паралельно», - зазначає Мешко.

Разом з цим це створює конкуренцію серед кластерних лікарень. При ній покращується доступність, якість та сервіс, адже лікарня починає думати про свій імідж. По факту зараз йде боротьба за пацієнта.

Що стосується Лікарні святого Мартина, то керівництво подавало до департаменту своє бачення щодо її кластерності.

«Ми подали у пропозиції нашу лікарню як надкластерну. І це є логічно, адже на сьогоднішній день ми відповідаємо всім вимогам згідно постанови. У постанові є 28 спеціальностей, які є у нашій лікарні. Причому у нас близько 50 різних спеціальностей, тому ми пішли набагато далі», - каже Мешко.

Днями відбулась зустріч голів громад та керівників закладів Мукачівського району, на якій одноголосно було прийнято позицію, щоМукачівська лікарня буде надкластерна, Свалявська лікарня кластерна, а Воловецька лікарня – лікарня загального лікування.

«У будь-якому випадку, якщо нашій лікарні не дадуть статус надкластерної, то ми будемо кластерною, а Свалява втратить статус кластерної. І через рік ми все одно відвоюємо свій статус, але Свалявська лікарня за цей час втратить буд-які можливості розвиватись і дай Бог, аби вона не померла», - додає Євген Мешко.

Зараз важливо підтримати і Свалявську лікарню аби жителі району отримували доступну якісну медицину.


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!



Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також