Редакція Mukachevo.net застерігає Геннадія Москаля від відвертих маніпуляцій у вкрай чутливих темах.
Сьогодні, 20 травня голова Закарпатської ОДА переповів власну версію інциденту з встановленням у 2-х районах Закарпаття стел з угорськими гаслами, і заявив, що він та його підлеглі навмисно не давали жодних коментарів. Попри це голова ОДА оприлюднив уже 2 заяви на цю тему.
У одній з них він інформує.
– В ніч на 18 травня на межі Мукачівського та Берегівського районів, а також у Виноградівському районі, були встановлені стели з провокаційними надписами угорською мовою. Стели моментально демонтували за вказівкою облдержадміністрації. Кілька учасників провокації затримані співробітниками УСБУ в Закарпатській області, вони вже дали покази, куди саме перекидали відзняте фото і відео, яке ФСБ використало для інформаційної диверсії проти України. До речі, один із затриманих, намагаючись знищити докази, навіть проковтнув флеш-карту з дрона. Спецоперація російських спецслужб, мета якої – провокування протистояння на міжетнічному ґрунті, не тільки зазнала повного фіаско, а ще більше згуртувала українську та угорську громади на Закарпатті, – йдеться у заяві Геннадія Москаля, яка за змістом ідентична до інформації, яку оприлюднила редакція Mukachevo.net, першою викривши провокацію на Закарпатті та давши бодай якусь ясність читачам.
Та попри це, у своїй заяві Геннадій Москаль, перераховуючи тих, хто «грає на руку ФСБ», назвав в тому числі Mukachevo.net:
– Ні обласна держадміністрація, ні силові структури, які брали участь у знешкодженні інформаційної диверсії ФСБ, зумисне не давали жодних коментарів із цього приводу. По-перше, роздмухування скандалу добивалися російські спецслужби, а, по-друге, ми хотіли визначити, хто саме грає на руку ФСБ, розповсюджуючи новини про провокацію на Закарпатті. Як виявилося, це зробили тільки кілька центральних інтернет-видань із малою відвідуваністю й прокремлівськими симпатіями, один «місцевий закарпатський» сайт, запущений кілька місяців тому мешканцем Росії, а також контрольований Віктором Балогою сайт Мукачево.нет, – йдеться дослівно у заяві голови Закарпатської ОДА.
Якщо наслідувати відомий всій країні епатажний стиль розмірковування Геннадія Москаля та зважити на те, що ця його заява з’явилася відразу після балу в ОДА, то можна було би припустити, що на формулювання губернатора могли вплинути затісний метелик на шиї, кілька зайвих бокалів ігристого вина або піруетів віденського вальсу, від яких запаморочилося в голові. Але редакція Mukachevo.net переконана, що посада голови ОДА зобов’язує до відповідної компетенції, у тому числі в публічних заявах. І в цій, на жаль, є відразу кілька очевидних маніпуляцій.
По-перше, редакція Mukachevo.net не береться оцінювати роботу особисто голови ОДА та його підлеглих у даній ситуації, але виходить, що вони мовчки дозволили спокійно привезти на Закарпаття виготовлені в Києві конструкції, встановити їх відразу в 2-х районах краю, відзняти з усіх ракурсів, в тому числі з дрону, та оприлюднити в мережі. Хіба це називається повне фіаско російських спецслужб? За версією Геннадія Москаля – так.
По-друге, і це вже в компетенції Mukachevo.net стверджувати: відсутність офіційної інформації з приводу інциденту, значно більше грає на руку ініціаторам провокації та породжує в рази більше зайвих домислів та спекуляцій.
Впевнені, це може підтвердити будь який аналітик інформаційного відділу Закарпатської ОДА, або навіть радник та речник Геннадія Москаля Ярослав Галас, який тривалий час дописував у видання Дзеркало Тижня під псевдонімом Володимир Мартин і добре розуміється на інформаційних операціях, провокаціях та їхньому поширенні в інтернеті.
Відтак, мовчання офіційних осіб та органів на Закарпатті з приводу інциденту з угорськими стелами значно більше зіграла на руку ФСБ, ніж усі публікації разом взяті на цю тему в мережі.
У якості прикладу наведемо останній аналогічний інцидент, який не також стався на Берегівщині: пошкоджений угорський прапор на горі під Береговом викликав різкі заяви уповноваженого уряду Угорщини в співпраці з Україною Іштвана Грежи та навіть міністра МЗС України Павла Клімкіна, які тоді назвали це актом вандалізму та засудили його, і тільки миттєва заява Берегівської РДА, що прапор пошкодили не вандали, а буревій, зупинив поширення неправдивої та маніпулятивної інформації.
Цікаво, що вже у суботу, 20 травня, Геннадій Москаль раптово перервав мовчання і зробив відразу 2 заяви з приводу інциденту з угорськими стелами на Закарпатті. При цьому, ці заяви майже ідентичні. Відтак, для чого така запізніла увага до інциденту, особливо, коли йдеться про те, що хтось через розголос грає на руку ФБС?
По-третє: редакція Mukachevo.net першою підготувала розлогу публікацію з викриттям провокації з угорськими стелами, зібравши до купи всю наявну фактичну інформацію, яку редакція ретельно перевірила (в тому числі у власних джерел у спецслужбах), оскільки офіційна інформація була повністю відсутня. Зокрема йдеться про коментар офісу КМКС, де офіційно заперечили причетність до цього інциденту. Якщо оприлюднення офіційної та перевіреної інформації, яка спростовує провокацію, – це гра на руку ФСБ, то як тоді назвати тривале мовчання офіційних осіб та посадовців?
По-четверте: майже синхронно з появою відповідного матеріалу Mukachevo.net з’явилася заява однієї з угорських організацій – Демократичної спілки угорців (UMDSZ), яка засудила інцидент та закликала відповідні органи розібратися в ситуації.
За логікою слів Геннадія Москаля, ця заява UMDSZ та коментар з офісу KMKSZ, яка наведена у згаданій головою ОДА публікації Mukachevo.net, також грають на руку ФСБ? Виглядає, що подібні маніпуляції з боку голови ОДА можуть спровокувати значно більше непорозуміння, ніж примітивні провокації ФСБ.
По-п’яте, у згаданій заяві Геннадій Москаль наполягає, що провокацію про угорські стели на Закарпатті поширили «кілька центральних інтернет-видань із малою відвідуваністю». Але From UA має щоденну аудиторію згідно з даними Bigmir близько 150 000 унікальних відвідувачів. Це стільки ж як у аваківського Еспресо TV чи сайту президентського 5 каналу. Тобто це далеко не сайт з малою відвідуваністю. Те саме і у випадку з сайтом Голос UA, який так само тиражував провокаційну інформацію про угорські стели: згідно з останнім рейтингом Інтернет асоціації України разом з From UA ці 2 сайти входять у топ-300 найпоплуярніших сайтів серед українців.
Більше того, подібні інформаційні провокації з сепаратистським шлейфом поширюються в українських ЗМІ вже не вперше, і часто до них причетні видання, з якими Геннадій Москаль особисто співпрацює. Додаємо скрін з сайту 112 каналу:
І саме Mukachevo.net системно викриває ці провокації, застерігаючи читачів, часто виконуючи роботу тих, хто має це робити в силу обов’язків. Ось кілька публікацій на цю тему:
- У мережі запустили «качку» про угорську автономію в Закарпатті
- Яке звернення до Києва насправді ухвалила Закарпатська обласна рада щодо статусу області
- Голова Народної Ради русинів Закарпаття: Заяви про з’їзд та автономію є провокацією
***
Насамкінець, хотіли би зазначити, що редакція Mukachevo.net велику увагу приділяє міжетнічному діалогу на Закарпатті, висвітлюючи теми на перетині українсько-угорських, українсько-словацьких та українсько-румунських відносин, а також інформуючи про спроби провокаторів негативно вплинути на цей діалог.
Ми розуміємо, що очікувати від Геннадія Москаля вибачень з приводу озвучених ним закидів – марна справа. Відтак, лише закликаємо ретельніше підбирати формулювання для своїх заяв з приводу вкрай чутливих та професійних тем. Це не тільки обов'язок Геннадія Москаля як громадянина, а в першу чергу як посадової особи.