Мешканець Мукачева Іван П. 12 років тому постраждав від повені. Його помешкання стало непридатним для проживання, тому його сім’я оселилася у квартирі так званого фонду з відселення. Аж раптом вони опиняються разом з сім’єю… на вулиці.
Виявляється, наші чиновники тишком-нишком ініціювали їх виселення з квартири, так як у на неї не було оформлено документів. Таке рішення заочно виніс Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області.
Шокована сім’я почала шукати допомоги де тільки можна. Зрештою, їм порадили звернутися до «Мукачівського правозахисного центру». Юристами цієї установи було встановлено, що сім’я справді не мала жодного документу на користування цією квартирою, у тому числі ордера. Хоч вимушені квартиранти і зверталися з проханням узаконити їх проживання. Конституція України та Житловий кодекс Української РСР передбачають, що у разі втрати квартири через стихійне лихо постраждала сторона має право на отримання житла та вкладання договору найму.
Іншим важливим моментом є факт заочного розгляду справи. Відповідачі повідомлені про це не були і не мали змоги надати суду свої заперечення на заявлений позов. Тож юристи Центру підготували Іванові зустрічний позов. У ньому були викладені вимоги про зняття статусу відселенського фонду з квартири, надання дозволу на право найму та укладення договору найму.
До честі суду, він визнав, що попередня постанова про виселення п. Івана з сім’єю із займаної квартири була винесена без права на надання іншого житла. Також було вияснено, що невидача ордеру та неукладення договору найму у викладених вище обставинах є безпідставними та такими, що не відповідають вимогам закону.
Отже, під час розгляду справи було встановлено, що вимоги по зустрічній позовній заяві є підставними та обґрунтованими, і підлягають повному задоволенню.
Таким чином, рішенням суду було зобов’язано міську раду зняти статус відселенського фонду квартири та надати дозвіл на право найму, а житлово-ремонтне підприємство – укласти договір найму.
В даний момент щаслива сім’я Івана П. до оформлює відповідні документи. Тож зимують вони не на вулиці чи на вокзалі, а вже у власному законному помешканні.
Схожі випадки трапляються досить часто, але людей, які залишились без даху над головою та без грошей на адвоката, ніхто не поспішає захищати. Тому сім’я пана Івана звернулась до нашої редакції, щоб висловити подяку «Мукачівському правозахисному центру» – єдиному, хто відгукнувся на їх біду, не згадуючи про гонорар.
(Імена у матеріалі змінено – ред.)