Микола Мартиненко під прицілом швейцарських слідчих через підозру в мільйонному хабарництві

14
1

Один з наймогутніших політиків українського урядового апарату знаходиться під звинуваченням щодо отримання хабара в розмірі декількох мільйонів через цюріхський Банк Хоттінгер. Близько 30 млн. франків заблоковано на рахунках. Позов стосується Миколи Мартиненка – політичного партнера П. Порошенка і близького соратника А. Яценюка.

Цим кримінальним провадженням прокурор Міхаель Лаубер фактично позивається до частини уряду в Києві. Швайцарські слідчі отримали шикарні подробиці справи – йдеться про таємні мільярдні угоди в ядерному секторі, безпосередньо у владних змаганнях між Києвом та Москвою.

Кримінальні розслідування проти високопосадовців є рідкістю. Зазвичай політично експоновані особи (публічні політики) при відкритті банківських рахунків використовують посередників й таким чином так професійно ховають кінці у воду, що потім їх практично неможливо знайти. Але не у випадку з Мартиненком. Він мусив почуватися дуже впевнено коли у 2011 р. відкривав через фінансового представника рахунок на власне ім’я в Цюріхському банку Хоттінгер. Після того слідували 6 (шість) наступних рахунків, частково для панамських фірм чий покровитель є очевидним. Експерти припускають, що йдеться про рахунки для консультаційних договорів (в оригіналі договори, що надають поради). Зазвичай саме так відбувається відмивання грошей. Банк прийняв Мартиненка як клієнта незважаючи на те, що йому уже в 2005 р. публічно закидали звинувачення в корупції. Проте, швайцарські банкіри були насторожі. У липні 2013 р. вони помітили, яскраво помітні платежі – трансакції стали значно частішими, а внески стали значно вищими. Як стверджують різні джерела на рахунках українця раптово опинилися мільйонні внески.

Як хамелеон він пристосовується до політичної конюнктури

М. Мартиненко у своїй країні є дуже могутня, впливова людина. Він диригує (керує?) тамтешньою атомною індустрією. Незважаючи на постійну зміну урядів у Києві 54-річний Мартиненко з 2006 р. є головою комісії з енергетики, ядерної політики та ядерної безпеки (атомної енергетики). Як хамелеон він пристосовується до політичної кон’юнктури в Києві  - то за, то знову проти росії. Так він був на цій посаді за часів коли друг росії – Віктор Янукович був прем’єр-міністром, а потім й президентом України. Він лишився на цій посаді й після протестів на Майдані, коли через корупційні звинувачення [Янукович] втік з країни, а Петро Порошенко перейняв керівництво. Крім того Мартиненко близький друг керівника державного атомного концерну Енергоатом. Відповідно, хто хоче увійти в український енергетичний сектор не може пройти повз нього.

Влітку 2013 р. в Києві приймалися надскладні рішення в яких був задіяний Мартиненко. Країна стояла перед дилеммою – в ядерному секторі Україна та Росія є тісно повязані попри те, що тепер вони воюють одна з одною. Москва в часи економічної кризи не хоче втратити бізнес що повязаний з мільрдними ядерними технологіями. Український уряд в той же час мусить показати себе перед населення як незалежний від росії, а такоє ЄС здійснює тиск щоб країна в атомному секторі дистанціювалася від москви. Проте, Київ залежний від російських технологій. Всі 15 українських реакторів побудовані за російськими стандартами й без регулярних поставок російських технологій, включаючи ядерне паливо, вони б просто зупинилися. Отже, уряд в Києві й комісія Мартинена у 2010 р. вирішили продовжити час використання старих реакторів. Тепер вони повинні бути переобладнані. Величезна справа для тих фірм-постачальників, які отримують контракт. Саме в той час, коли на цюріхських рахунках зявляються сумнівні трансакції, приймається це рішення. Контракт було надано, без оголошення конкурсу, фірмі «Skoda JS», що знаходиться у власності країни ЄС Чехії. Тому виглядало так ніби росія витіснена з цього ринку. «Уряд в Києві хотів цим договором створити враження у власного народу та ЄС, що Україна в атомному секторі орієнтується на Захід» - стверджує Ян Хаверкамп, експерт в галузі атомної енергетики від Грінпіс в Празі. Проте, є докази того, що це омана: за «Skoda JS» насправді стоїть російський концерн «OMZ» як субпідприємство державного російського атомного концерну «Росатом», тобто – Москва. Обидві сторонни домовилися про тримання деталей договору в таємниці.
Основний банк (Центральний офіс банку в оригіналі Bank Kader основний власник) блокує мільйони й повідомляє про випадок в Берн.
В ці приховані бізнесові відносини на найвищому міжнародному рівні тепер втручаються швайцарські слідчі бо є припущення, що вони повязані із сумнівними грошовими потоками в Цюріху.Банк Хоттінгер в середині липня 2013 р. відреагував коли було оголошено про підозру. Центральне відділення цього банку блокувало мільйони та проінформувало про цей випадок відділ по боротьбі з відмиванням коштів у Берні. 15 серпня 2013 р. фелеральна прокуратура відкрила кримінальне провадження щодо відмивання грошей та хабарництво цара енергетики Мартиненка й заморозила 30 мільйонів франків. З того часу слідчі дії відбуваються на найвищому рівні. Повістка на допит високопосадовцю прийшла минулої осені лише після того, як Швейцарією було надано гарантії щодо вільного пересування для цих цілей. Федеральна прокуратура знайшла докази - зв?язки з «Skoda JS». В будь-якому разі за три місяці 10 грудня 2014 року надійшов великий запит чеським структурам безпеки – спостерігачі говорять про 50 поліцейських та державних прокурорів – щодо внутрішнього розслідування чеської фірми в Плзні. Згаданий вище Лаубер (федеральний прокурор) попросив про це через міжнародну правову поміч. Туди були допущені також 2 слідчі швейцарської федеральної поліції. Поліцейські ґрунтовно попрацювали й доставили до своїх швейцарських колег матеріали у 5 вантажівках. Тепер фінансові аналітики Лаубера працюють над документами. Швайцарський адвокат фірм Мартиненка не хоче висловлюватися щодо слідства. Він вимагав щоб йому виплатили із заблокованих грошей відшкодування у розмірі 100 тисяч франків. 

Переклад з європейської преси

Коментарі

Я
яяя

вот туби и чесни цимборы нашых вышестоящых!!!кажи,ко твий цимбор и я пувим ко ты....а люде най кладуть свои головы за такых шакалив...

Читайте також