Лідер закарпатських «регіоналів» та губернатор Олександр Ледида виявився кепським прогнозистом. Як і очікували експерти, головна боротьба за перемогу на виборах у Закарпатті відбувається між Єдиним Центром та Партією регіонів.
Виборча кампанія на Закарпатті виходить на фінішну пряму: до дня голосування залишилося 10 днів.
Хоч спрогнозувати загальний результат по області вкрай важко, та вже зараз очевидно, які команди і на що претендують.
Окрім загальнодержавних тенденцій, зокрема непогані позиції Сильної України та адміністративні методи влади, в Закарпатті є ряд електоральних особливостей.
Найперші, – орієнтування виборців на конкретних осіб – регіональних лідерів, сильні позиції Єдиного Центру та відносна стійкість Батьківщини, порівняно з ситуацією в інших осередках.
З огляду на нинішню ситуацію, сценарій виборів диктуватиме протистояння між Єдиним Центром та Партією регіонів, які заявили про ціль – отримати загальну перемогу в області та одноосібно сформувати більшість в обласній раді. Решта політичних сил, таких як Батьківщина, Сильна Україна, Фронт змін – намагатимуться забезпечити собі пристойний результат, не втручаючись у сутичку важковаговиків.
На цьому наполягають також більшість провідних експертів Закарпаття. Так, директор Закарпатського інституту політичних досліджень Віктор Пащенко наприкінці вересня прямо зазначив: «Головне змагання під час місцевих виборів на Закарпатті відбуватиметься між Партією Регіонів і Єдиним Центром».
З такою тезою, очевидно, згодні і в Партії регіонів, інакше б не розмістили даний розлогий коментар політолога на сайті обласного партосередку.
Хоча ще у липні лідер «біло-синіх» краю Олександр Ледида був зовсім іншої думки. На останній прес-конференції літа він з упевненістю прогнозував Єдиному Центру не дуже світлі перспективи на виборах.
«Це моя суб’єктивна думка, але Єдиний Центр попробує, або рєзко дружити з Батьківщиною, або з Нашою Україною. Це я десь так можу прогнозувати, тому що це велика сміливість з таким стартовим рейтингом, який є у Єдиного Центру, йти на вибори. Хоча Закарпаття – досить специфічний регіон. Більше 2/3 – це сільські населені пункти. Тим більше це багато гірських районів, де купівельна спроможність наших громадян досить низька, можна багато покращити матеріальний стан», – зазначив тоді голова Закарпатської ОДА, а нині ще і перший номер списку ПР до обласної ради, натякаючи на можливі зловживання в майбутньому. Сьогодні ж поки скарги пишуть Президенту та правоохоронцям на тиск з боку представників місцевої влади Закарпаття.
Та менше з тим. Ще більш знаковими є останні рейтинги симпатії жителів Ужгорода – не гірського міста з достатньо високою купівельною спроможністю. Звичайно, сьогодні сприймати цифри на віру – безглуздо, але динаміку вподобань ужгородців прослідкувати неважко.
За даними опитування Карпатського центру полінгових досліджень за Партію регіонів в Ужгороді готові проголосувати близько 11,2%, за Єдиний Центр – майже 6,8%.
Приблизно такі ж дані (+/-2%) показують дослідження й інших інституцій. Якщо врахувати традиційну похибку соціологічних досліджень – до 3%, то рейтинги Партії регіонів та Єдиного Центру майже ідентичні. Це при тому, що:
- у Партії регіонів є власний офіційний кандидат у мери Ужгорода, в Єдиного Центру – немає;
- Партія регіонів – є партією влади;
- Єдиний Центр постійно фігурує в інформаційних провокаціях за давньою схемою протистояння між Ужгородом та Мукачевом з боку інших політичних сил.
Отож, головна інтрига виборів на Закарпатті – чи зможе Єдиний Центр довести свою першість в області, а Партія регіонів – виправдати статус правлячої партії в регіоні. Тим паче, що цю інтригу підживлює особиста участь у виборах колишніх «вчителя» (В.Балога) та «учня» (О.Ледида) на чолі списків власних політичних сил.