Новини 50-70-х років: про що писали в закарпатських газетах в радянські часи? (ФОТОАРХІВ)

135
6

В руки журналістів Mukachevo.net потрапили кілька закарпатських газет понад пів столітньої давності. Найстаріше видання датується 1952-м роком.

В радянські часи влада суворо контролювала пресу заради насадження комуністичної ідеології. Люди в СРСP мали бути лише покірним "трудящим" народом про справи якого повністю дбала держава.

Все, що вимагалося від населення: працювати, не сумніватися у величі радянського союзу, ненавидіти "загнивающий Запад" й возвеличувати диктаторів Сталіна й Леніна.

У 1952-му році виходила газета "Советское Закарпатье". Писали там переважно хвалебні статті про розвиток колгоспів.


В газетах 1959-го року, окрім результатів посівної, йшлося й про проблеми мукачівської бібліотеки. Зокрема, невідповідність бібліотечного фонду читацьким запитам: на полицях була переважно художня література. Натомість, розділ «коммунистическое воспитание» працівники бібліотеки залишили не заповненим.


Була стаття й про концерт учасників художньої самодіяльності Ужгородського будинку культури, які завітали в хутір Дымиче (зараз село Демечі, Великодобронської громади). Та веселі вихідні в селах Ужгородщини, де читали доповіді й лекції про міжнародне становище та рішення червневого Пленума ЦК КПСС про виконання соціалістичних обов’язків колхозами району на антирелігійні теми.


В невеликій замітці писали про комісію партійного контролю, яка слідкувала за якістю виконання роботи на Берегівській швейній фабриці.


Та сміливий вчинок комуніста Юрія з Рахівщини, який будучи фельдшером колгоспу, взяв на себе відповідальність керувати фермою, щоб покращити графіки виконання надоїв молока.


Не обходилося в закарпатських газетах й без «ворожої» Америки. Зокрема, втручання країни в справи Китаю, невдалі спроби запуску ракети та мітинги й протести в США через масштабне безробіття.


В кінці 60-х років минулого століття закарпатські газети почали друкувати українською мовою, але зміст залишався незмінним. Найбільша увага була прикута до посівних кампаній та збору урожаю. Так, до прикладу, писали про проблеми весняно-польових робіт на Закарпатті та невиконання областю 5-тирічного завдання щодо виробництва й продажу державі картоплі.

Писали й про будівництво ртутного заводу неподалік села Вишково.


У 1976-му році в газеті «Прапор Перемоги» надрукували статтю про мукачівське товариство кролівників. Згадували імена Анатолія Чорія з Березинки, Золтана Дєрдя з Ключарок, Петра Швардака з Лавок, Юрія Чабані та Федіра Ковача з Мукачева


В газеті "Закарпатська правда" за 1976-й рік було оголошення про набір слухачів в університет марксизму-ленінізму Ужгородського міськкому компартії України. Зокрема, запрошували на пропагандистський факультет на відділення: економічне, наукового атеїзму, комсомольських пропагандистів філософії, міжнародних відносин та ідеологічних працівників.

У 1976-му році в газетах була замітка про «угорських друзів», які разом з радянськими садівниками працювали під час суботників. Тим самим знаменуючи «полум’яну дружбу двох братніх країн».


Нині, виглядають кумедно й дописи зі скаргами місцевих про різні побутові проблеми, зокрема: несвоєчасний ремонт приставки для телевізора, затримку з ремонтом холодильника та незаконне будівництво гаража у Мукачеві.


Проте, окремою колонкою писали й про тих закарпатців, ким треба пишатися. Зокрема, такою була Вереб Йолана Михайлівна – майстер промислового відділу Мукачівського радгосп-заводу, Симочко Тетяна Григорівна – працівниця Бобовищанського радгоспу та комсомолка Чечур Марія , яка працювала в пластмасовому цеху каблучно-колодкової фабрики.


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!



Коментарі

І
історик

Йовшко Сталін загнав до троцкого шпіона з льодорубом.... більше тот революціонер не виступав.... море крові на його руках, пейсатий подонок і прочая-прочая

Т
Троцкій

Коренізація була з 1926 по 1929 роки. Поки Сталін ще не мав повної влади і мусив вдавати друга всіх національностей. Коли Сталін зрозумів, що має достатньо сили з 1929 року почалась колективізація. І голодовки. І тоді вже почали розстрілювати за "буржуазний націоналізм".

ЧМ
часи міняються

А уявіть собі, якби по пару сюжетам, наприклад, про набір слухачів в університет марксизму-ленінізму був знятий тік-ток. Отоби були будюгови мокрі!

Т
Троцкому

Раніше це коли? Коренізація була в 30-х точно

Т
Троцкій

Читай уважно: в кінці 60-х почали друкувати українською. Раніше забронялося.

У
Упс

Як то мовою написано, а казали шо совєти мову забороняли

Читайте також