Обережно, вас «слухає» СБУ: на Закарпатті розгортається скандал з прослушкою політиків, громадських активістів та журналістів

11
12

Здається, що на Закарпатті розгортається новий «шпигунський» скандал, пов'язаний з оприлюдненням таємних документів Служби Безпеки України. За ними виходить, що у період загострення подій на Майдані спецслужби слухали майже всіх, хто міг якимось чином вплинути на ситуацію та був політично «неблагонадійним» для режиму Януковича.

При чому, як з'ясувалося, прослуховували не лише політичних діячів та журналістів, а навіть дипломатів та іноземних громадян. З якою конкретно метою це робилося і чи «слухають» цих людей і надалі ще доведеться дізнатися. 

Згідно з оприлюдненими у пресі офіційними документами, голова Апеляційного суду Закарпатської області Микола Крегул впродовж останніх місяців своїми рішеннями узаконював прослуховування співробітниками СБУ закарпатських журналістів, політиків, бізнесменів та дипломатів.

Наприклад, у грудні 2013 року Крегул прийняв ухвалу на зняття інформації з телекомунікаційних  мереж (прослуховування) під умовною назвою «Журналіст». Завдяки ухвалі суду закарпатська СБУ прослуховувала представників центральних ЗМІ, що працюють в області, а також опозиційних журналістів Закарпаття. Закарпатських журналістів прослуховували за підозрою у скоєнні злочинів за статтею 114 Кримінального кодексу України – шпигунство. 

Також екс-очільник Закарпатського СБУ Феделеш дав вказівку на підставі рішення очільника Закарпатського апеляційного суду Крегула про негласні розшукові дії, тобто стеження щодо Юлії Дуб та Володимира Феськова, які є громадськими активістами. Цікаво, що за ними стежили на підставі ст.258 КК України – терористичний акт.

Окрім того пан Крегул дав «добро» на прослуховування дипломатів, які працюють на Закарпатті. Дипломатів було звинувачено у  розшукувально-підривній діяльності проти України. За цією підорою в області прослуховували начальника консульського відділу Генконсульства Словацької Республіки в Ужгороді Бабіану Громадову.

«Слухали» і представників угорських організацій на Закарпатті. Їх по ст.111 КК України – «Розвідувально-підривна діяльність проти України». Зокрема мова йде про керівника Тячівського осередку КМКС (Товариства угорської культури Закарпаття) Йосипа Саву та інших.

Також голова Апеляційного суду Закарпатської області прийняв чимало ухвал щодо прослуховування закарпатських бізнесменів та політиків.

Фактично у цих документах підтверджується, що суддя Крегул виконував замовлення злочинного режиму Януковича. Та попри це його знову переобрали головою суду ще на рік. А екс-очільник обласного СБУ Феделеш взагалі пішов на підвищення: його перевели на роботу в центральний офіс СБУ в Києві.

Варто зазначити, що скандали на рахунок прослуховування з боку СБУ розгорталися в Україні і раніше. Але з такою масою підтверджуючих документів – мабуть вперше.

Кілька років тому пристрасті розгорнулися навколо гучного скандалу з прослуховуванням телефонів, коли представники компанії мобільного зв'язку «Інтертелеком» заявили про тиск СБУ - нібито спецслужба нав'язує цьому оператору установку в її офісі устаткування для перехоплення розмов.

Однак згодом з'ясувалося, що вимога установки устаткування для прослуховування ... прописана в українських законах і воно є у всіх мобільних операторів. «Така система давно функціонує в інших компаніях мобільного зв'язку», – повідомили журналістам газети «Сегодня» і оперативники.

Адже оператор просто не отримає підпис голови Спецслужби при реєстрації документів, якщо не погодиться на установку прослушки. В СБУ зазначили, що вони діють відповідно до статті 39-4 Закону "Про телекомунікації". Саме в ньому і було закладено обов'язок всіх операторів купувати і встановлювати устаткування для систем прослуховування.

Моніторинг телефонних переговорів клієнтів нібито відбувається на цілком законному рівні - у тому випадку, якщо у правоохоронців є оперативно-розшукова справа, в якій фігурує особа даного громадянина. А також санкція суду на прослуховування його переговорів.

Сьогодні в Україні отримати законний дозвіл на прослушку можна щодо практично будь-якої людини. Для цього досить зробити якогось громадянина фігурантом оперативно-розшукової справи. А підставою може бути просто підозра на причетність до злочину – і судді зазвичай санкціонують таку «прослушку». А сам громадянин, якого слухають, може про це так ніколи так і не дізнатися ...

Прослуховуванням у Службі безпеки займається спеціальний підрозділ. Він працює з 8 ранку до 22.00 у дві зміни. Телефонні розмови зазвичай слухають не в режимі он-лайн, а в записі. Якщо є щось важливе – запис розшифровується, і роздруківка передається по інстанціях.

Специ кажуть, що силовому блоці є автономний підрозділ, який «слухає» виключно політиків. Тобто, займався збором компромату – хто з ким спілкується, про що говорить.

Іноді спецслужба відстежує переговори і за ключовим словом (наприклад, на прізвище якогось чоловіка). Спеціальний пристрій, що підключений до каналів мобільного зв'язку, автоматично реагує на ключові слова.

За неофіційними даними, число санкцій, які видаються на прослушку, щороку зростало. У 2007 році звернень від СБУ було менше 20 тисяч, в 2008-му - вже понад 25 тис., у 2009-му – ще більше. А найбільше – під час виборів. Наприклад, суддя лише одного з апеляційних судів розповів, що за шість місяців підписав близько 300 подань на прослушку. Жертвами прослушки в Україні ставали багато відомих людей, а найчастіше – політики.

6 ознак, що ваш мобільний прослуховують

А наразі – поради від фахівців як виявити чи ваш мобільний телефон прослуховують. 

Варто зазначити, що зараз можливість прослуховувати телефони є не тільки у спецслужб. Існують спеціальні шпигунські програми, які встановлюються на мобільні телефони і дозволяють іншим людям стежити за вами. Встановлена на мобільний телефон програма-шпигун здатна записувати телефонні розмови та перехоплювати смс-повідомлення, а потім направляти їх на потрібну адресу. Вона також може копіювати номери зі списку контактів, передавати дані про місцезнаходження телефону і навіть дає можливість іншій людині чути все, що відбувається навколо. Отже, які ознаки  того, що на ваш телефон встановлена прграма-«жучок»?

1. Телефон занадто швидко розряджається

Ознакою того, що на мобільному телефоні встановлена програма-шпигун, може бути занадто швидка розрядка батарейки. Якщо акумулятор телефону постійно гарячий , це теж не дуже хороший знак. Звичайно, проблема може бути в самому телефоні, особливо, якщо він вже не новий. Якщо температура батареї висока навіть при режимі очікування, то будьте певні – його хтось використовує. Адже коли мобільним телефоном користуються (тобто його прослуховують ), відповідно акумулятор  розряджається швидше.

2. Дивна робота телефону

Це спостерігається тоді, коли мобільний телефон починає жити своїм життям. Наприклад , самостійно загоряється підсвітка, самовстановлюються невідомі додатки або телефон мимовільно відключається або перевантажується.

3. Сторонні звуки в трубці

Якщо телефон прослуховується, під час розмови з іншим абонентом ви можете чути різні сторонні звуки, шуми і навіть чужі голоси. Дивний фоновий шум або перешкоди, що нагадують відлуння або клацання, коли використовується мобільний телефон у розмовному режимі. Також поява пульсуючого шуму під час розмови, можливо, є ознакою прослушки мобільного телефону.

4. Перешкоди

Приводом для занепокоєння може бути й те, що телефон, що лежить поруч з аудіоколонками або навушниками, створює перешкоди, коли ви їм не користуєтеся. Це може означати, що шпигунська програма вийшла на зв'язок з іншим телефоном і без вашого відома передає йому дані.

5. З'єднання з абонентом встановлюється довго

Якщо ви стали помічати , що коли ви телефонуєте кому-небудь , з'єднання з абонентом встановлюється довго, і точно також роз'єднання стало займати більше часу , це теж може бути ознакою прослушки . Пояснюється це тим , що шпигунським програмам необхідно якийсь час для того , щоб «вклинитися » в розмову. У даній ситуації краще всього показати телефон фахівцям.

6. Затримка при виключенні телефону. Зверніть увагу , коли вимикаєте мобільний телефон , якщо спостерігається значна затримка або підсвічування горить тривалий час, то прослушка даного мобільного пристрою не виключається.

Як не стати жертвою прослушки

Фахівці радять регулярно перевіряти розетки та подарунки і відключати всі телефони перед важливою зустріччю.

Перше: пам'ятати, що жоден, навіть самий захищений телефон не забезпечує таємності переговорів. Отже при розмові на серйозні теми радять використовувати  «езопову мову», не повідомляти по телефону важливих фактів. Є також старий прийом: у розмові запустити дезінформацію і відстежити реакцію людей, які могли б вас слухати.

Друге: негайно припиніть розмову, якщо вашого співбесідника раптово стало погано чути, або навпаки виразніше – це перша ознака, що вашу розмову взято під контроль. Теж саме слід зробити якщо співрозмовник раптово став гірше чути вас.

Третє: регулярно перевіряйте розетки, проводи, розводки, розподільні щитки, плінтуси, карнизи, меблі на предмет виявлення підслуховуючих пристроїв. До речі, таємно встановлений «жучок» може працювати як ретранслятор нескінченно довго.

Четверте: перевіряйте подарунки від ділових партнерів, колег і підлеглих. Під виглядом презенту вам можуть вручити «скриньку з секретом», що дозволяє тримати зловмисників в курсі всіх ваших планів і задумів. Точно так радять підозріло ставитеся до нібито випадково залишеним і забутим речам – ручкам, блокнотам та іншим дрібницям.

П'яте: перед початком важливої зустрічі подбайте про відключення всіх мобільних телефонів (бажано і стаціонарних) та включення фонової музики, що забезпечує перешкоди для прослушки.

Іван Романчук, для Мукачево.net

Коментарі

F
fgh

Jacsina..sluxaje...vsix....doxtoriv...i...norma...zato..bude...vichnm..glavvrachom...

П
Петя

Держслужб, СБУ не цікавить, яка у вас зарплата і чи маєте її взагалі! Їх зовсім інше цікавить...

7
765

В усі часи в усіх країнах спецслужби "слухали", "слухають" і будуть "слухати". Навіщо стільки емоцій? Нормальним чесним людям нічого боятися.

ЛВ
Лунченко В В

!!!!!!!!!!!!!УВАГА УВАГА в ДАІ вже всьо по старому, Бойчук Михайло Михайлович нормальна людина, але зарас по 500 доларів зібрали із працівників, які гроші видали з дому від дітей та сімї, а тому Бойчук та всі заступники повинні піти у бізнес покинути міліцію, бо люди готові робити за нормальну зарплату без корупції, але із старим керівництвом це ніяк не буде і Москаль Генадій Генадійович кум Бойчука не повинен його прикривати.

ПМ
Прибиральник Міша

СБУ немає потреби встановлювати на ваш телефон шпигунську програму, як будь-яка державна спецслужба СБУ має прямий вихід на мобільного оператора. Та й ніяких шумів ви не почуєте. Взагалі якщо за вами стежать професіонали, ви це навряд чи помітите. Програми-шпигуни справді існують, але в основному це актуально для телефонів на Android. Якщо переживаєте, берете простенький телефон за 200 гривень на кнопках і не паритесь, android-додаток ваші друзі чи конкуренти точно не встановлять.

В
Виконавець

Антересно! Как Анцю випирать будет без нас із насиженого міста.

Д
Даніла

А чо куму Фозікош гепнулі.Ай-я-яй! Нєхорошо коллєгі!

В
Віталія

Балоги таки нагнули голову крегула і призначили йому заступником свого зеленого чоловічка Павлюченка. Нікола мусиш призначити йому прослушку бо копати под тєбя буде страшно.

ВЯ
Візитка Яроша

Та цей підар суддя знову посаду вернув завдяки таким же як він. Де у нормальній державі судді-корупціонери самі собі знову обирають кришу? Шкода померлих хлопців, бо ці криси дальше жирувати будуть, нічого не зміниться.

НП
Не пергинайте

Завжди спецслужби в кожній країні проводили, проводять і будуть проводити літерні міроприємства в тому числі зняття інформації з каналів зв'язку. Головне щоб це робилось у відповідності до законодавчої бази. В Україні це Закон Про оперативно-розшукову діяльність і ряд відомчих підзаконних актів. Якщо слідчий суддя вбачав підстави для винесення ухвали, які питання? Чи можете довести зворотнє? А якщо по суті - БВІ не влаштовує Крегул, тому і мочать. Все решта фон.

В
вуйко

із цієї інформації випливає вмсновок, що суддя крегул тепер має реабілітуватися (вислужитися) перед теперішньою владою, але закрадаються похмурі сумніви, що це не будуть законні рішення, а буде дещо інше...

Д
Держслужб

Хай слухають, якщо э пiдстави? Я з своэю зарплатою 1600 грн. I менI подiбнI, на вряд чи цiкавимо СБУ? ????

Читайте також