24 березня у Будапешті відбувся форум угорських депутатів від країн Карпатського басейну. Серед головуючих на засіданні були присутні спікер парламенту Угорщини Ласло Кьовер, міністр закордонних справ Петер Сійярто, держсекретар з питань національної політики Арпад Янош Потапі та інші. Серед учасників була й депутат Європарламенту із Закарпаття Андреа Бочкор.
У заключній заяві депутати вітали збільшення числа виборчих альянсів, утворених місцевими угорськими партіями у сусідніх країнах за останні кілька років. І висловили тверду впевненість в тому, що за рахунок більш тісної співпраці угорських організації в регіонах є можливість більш рішуче наполягати на інтересах угорських громад.
Учасники назвали вкрай важливим, щоб прагнення до автономій угорських громад в країнах Карпатського басейну розглядався на порядку денному Європейського парламенту. У тому числі з підтримкою та посиланням на інших держав-членів, де є успішні моделі автономій.
Депутати закликали уряд Угорщини використовувати всі можливі засоби для захисту прав угорських громад в регіоні з особливим акцентом на використанні їх рідної мови. А також вітали програму угорського уряду щодо суттєвого збільшення кількості пунктів пропуску на кордонах, необхідних для зв'язку з сусідніми країнами та програму з розвитку мережі дитячих садочків, де освіта відбувається рідною мовою.
У свою чергу депутати висловили стурбованість і засудили акти дискримінації проти угорської громади в Румунії та закликали винести це питання на розгляд в угорському парламенті, а також у Раді Європи, Європейському парламенті, Європейській комісії та ОБСЄ, а також інформувати про це уряд США.
Що стосується Словаччини, то учасники запропонували ініціювати двосторонні переговори з урядом Угорщини, аби вирішити «чутливі питання», такі як подвійне громадянство тощо.
Міністр закордонних справ Петер Сійярто підкреслив важливість довіри між сусідніми країнами для вирішення проблем етнічних угорців.
– Ми могли б обрати стратегію, що не будемо співпрацювати до тих пір, поки ми не побачимо реального вирішення проблемних питань; однак наш уряд вирішив працювати спільно з ними для загального успіху, щоб забезпечити можливість для вирішення проблем, які найбільше впливають на життя етнічних угорців, – сказав він.
Нагадаємо, що минулого понеділка віце-прем’єр Угорщини Жолт Шем’єн на презентації книги в Будапешті заявив, що закордонні угорці повинні прагнути автономії, і ці його слова викликали неабиякий резонанс в Україні, відреагували навіть у МЗС.