Утім встановлювати смітники біля своїх закладів власним коштом не поспішають.
Наприкінці тижня на адресу редакції Мукачево.net надійшов лист, у якому підприємці міста Ужгород, які мають заклади, крамниці, салони послуг, поскаржилися на дії ужгородської муніципальної поліції м.Ужгород. У статті, вкладеній у лист, йдеться про те, що представники організації «Комунальне підприємство «Інспекція з благоустрою «Муніципальна поліція» (саме така офіційна назва згадуваного органу) доймають підприємців Ужгорода штрафами. Штрафи їм, мовляв, виписують за сміття, що його, за словами авторів листа, самі ж, нібито, і підкидують на прилеглу територію об’єктів, де підприємці ведуть свій бізнес. На докладених до листа фото є свідчення того, що сміття і справді розкидане на східцях магазинів, переважно тих, що знаходяться на проспекті Свободи в Ужгороді.
Наведемо надісланий лист повністю, після чого висловимо кілька міркувань на тему, побудованих на журналістському дослідженні:
На поклін до Царя, або Для чого Ужгороду муніципальна поліція?
6 червня цього року під головуванням мера міста Погорелова, адмінкомісія при ужгородському виконкомі розглядала протоколи про порушення правил благоустрою Ужгорода.
Ці протоколи на мешканців міста та підприємців були складені муніципальною поліцією. Зокрема, мали місце такі порушення правил благоустрою, як не прибирання сміття, розміщення реклами у невстановлених місцях, мало місце і таке порушення, як спалення лози на власній земельній ділянці.
Настрій у міського голови був хороший, тому він «помилував» від штрафу 850-1700 грн. тих ужгородців, які визнали свою провину.
Однак, один із підприємців насмілився спробувати довести свою невинуватість, а саме: просив ознайомити його із протоколом, оскільки такий у порушення закону складався без нього, просив надати час для підготовки аргументованих письмових заперечень, а також висловив підозру про причетність муніципальної поліції до неодноразового підкидання сміття під його магазин з метою примусити укласти договір на прибирання та вивіз сміття.
Така «непокора» надзвичайно розлютила нашого мера, який одразу запропонував оштрафувати «непокірного» підприємця на максимальний штраф у 1700 грн., за що і було одразу проголосовано.
А на подані підприємцем клопотання мер відповів, що йому не потрібні жодні пояснення. В таких «виховних» діях міського голови, на думку адвоката підприємця, є порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»
Слід зазначити також, що працівники муніципальної поліції в порушення власного положення неодноразово навідувались до «непокірного» підприємця із різного роду перевірками: починаючи документами на підприємницьку діяльність та закінчуючи вказівками про необхідність виходу на роботу у вихідні дні для прибирання території, що підприємцю не належить. Такі дії «муніципальщиків» супроводжувались, зрозуміло, погрозами складення адміністративних протоколів.
Але згідно ПОЛОЖЕННЯ про управління муніципальної поліції її функціями є зокрема: забезпечення чистоти та порядку на вулицях, площах, набережних, місцях відпочинку; збереження озеленення та земельних ресурсів; додержання тиші в громадських місцях; доставлення до міліції осіб, які перебувають у стані сп’яніння; контроль за розміщенням реклами; забезпечення громадського порядку; контроль або заборона проведення ремонтно-будівельних робіт.
То чому ж муніципальна поліція замість виконання своїх функцій так опікує підприємців? Можливо підприємці є більш «цікавим» об’єктом для перевірки?
Сподіваємося прокурор міста дасть належну оцінку таким діям міської влади…
Олександр Пересоляк
Чи все насправді так, як описано у цьому листі?
Ми спробували розібратися у проблемі і опитали деяких підприємців. Як тих, що перебувають у «проблемній» зоні, так і тих, які конфліктів з муніципальною поліцією через чистоту на прилеглих територіях не мали.
Віталій Тороні – представник івент-агенції Comedy.org, яка має свій офіс на проспекті Свободи. Ще минулоріч перед своїм офісом «камеді-оргівці» встановили смітник, який оголосили смітником №1.
Він справді був першим на проспекті Свободи. І донедавна – єдиним. Донедавна, бо його цієї весни переобладнали на квітник, посадивши туди кущ самшиту. Переобладнали через зловживання своїх сусідів по бізнесу. Бо не просто ніхто з підприємців, які ведуть свій бізнес поруч, не пішли за позитивним прикладом «камеді-оргівців» і не встановили жодного смітника, а ще й стали зносити власне сміття у «безкоштовний» смітник. Залюбки користувалися ним і пішоходи. Тож, смітник №1 був завжди повним. Терпець співробітників івент-агенції луснув і смітник перетворився на квітник. (Про це нещодавно писав сайт «Varosh»).
Підприємці ж, які не мали інцидентів з «муніципалами» через сміття, бо ретельно опікуються власною прилеглою територією, розповідають на умовах анонімності наступне:
– Так, ми чули про такі випадки. Бувало таке, що дехто з підприємців не хотів прибрати довкола свого «бізнесу». Це міг бути вхід до магазину, східці чи просто прилегла частина тротуару. До них підходили представники муніципальної поліції і просили прибрати. Ті – відмовлялися. І тоді «муніципали» ловили першого-ліпшого циганчука і давали йому «бойове завдання» – принести пакунок сміття і розкидати на території, прилеглій до підприємця, щоб мати привід оштрафувати його за злісне небажання тримати територію у чистоті і заодно помститися за непокору. Ми чули про неодноразові такі випадки, тож, віримо, що факти, які ви наводите з листа, мали місце і є правдою. Утім, – кажуть самі добросовісні підприємці – згадайте, як та сама міліція, не маючи формального приводу затримати злочинця, про злочини якого точно відомо, влаштовує йому «підставу», підкидаючи наркотики, зброю чи щось таке. Тут – схожий приклад. І ми гадаємо, що виклик на адмінкомісію розумному допоможе. Він просто зрадіє, що відбувся тільки викликом і читанням моралі, але уник штрафу і надалі робитиме усе, щоб не «нарватися» ще раз. Таким чином наше місто буде чистим. А хто хоче сваритися і «качати права» – отримає штраф заслужено. Ми знаємо підприємців, які справді вболівають за чистоту в Ужгороді, бо люблять не тільки свій бізнес, а й місто, у якому його ведуть. Ось неподалік, на вулиці Фединця, підприємець почав приведення у порядок звичайного міського контейнерного сміттєзбірного майданчика, який хоч і не є його територію, але прилягає до неї. Робить це власним коштом, хоч майданчик належить місту і обслуговується компанією АВЕ. Такого не штрафуватимуть точно.
Від редакції на завершення. Виглядає, що у місті настає певне протистояння між тими, хто не бажає прибирати сміття далі власного порогу і тими, хто бажає покарати гривнею таких. Можливо, іноді аж занадто запопадливо і суворо. У найближчі робочі дні ми візьмемо коментарі щодо цієї ситуації у самої муніципальної поліції. І, здається, у такому невеликому місті підприємці здатні порозумітися з комунальниками, які назвалися себе поліцією, і без прокуратури.