Подорож у румунський Мараморош. Що варто побачити у південного сусіда? (ФОТО)

125
28

Закарпаття має з Румунією найдовший кордон, який тягнеться переважно по Тисі вздовж чотирьох районів – Виноградівського, Хустського, Тячівського та Рахівського. Однак до нашого південного сусіда закарпатець потрапляє куди рідше, ніж до західних – словаків чи угорців.

На перешкоді стає мовний бар’єр та візи. Адже Румунія ще не вступила до Шенгенської зони, тому в’їзд до неї потребує національної візи, яку видає румунське консульство у Чернівцях. Оскільки до самої Буковини дістатися не так легко (прямого потяга вже нема), а їздити треба двічі (здавати документи і забирати їх через два тижні), то й шлях до Румунії ускладнений цим суттєвим бар’єром. Щоправда, є ще одна «лазівка», яка уможливлює подорож на південь без румунської візи.

Сату-Маре

Шенгенська віза дає можливість перетинати Румунію транзитом. При цьому ви можете перебувати на території країни не більше п’яти діб. Цією обставиною і користуються «знаючі» закарпатці, адже українсько-угорський перехід «Лужанка» розташований неподалік українсько-румунського кордону.

Саме таким чином я і потрапив до Румунії: спочатку заїхавши до Угорщини з Берегова, а далі вже перетнувши угорсько-румунський перехід із несподівано рідною нам назвою «Петя» за 12 кілометрів від Сату-Маре. Заїхавши до Румунії з Угорщини, ви тепер сміливо можете мандрувати, пам’ятаючи, що повернутися додому слід не пізніше, ніж за 5 діб, але вже через румунсько-українські переходи у Дякові чи Солотвині. Транзит є транзит.

Сату-Маре, колишній Сатмар, стотисячне місто, яке має чималу історичну вагу. Саму воно було центром Сатмарської жупи, з якою закарпатські комітати не тільки сусідили, але й були пов’язані історично. До того ж, у нинішній Сату-марський повіт, який нараховує понад 300 тисяч мешканців, входять півтори десятки населених пунктів, що належали до Угочанської жупи з центром у Виноградові. Так що тут наша минувшина тісно переплелася. Сату-Марський повітовий музей досліджує закарпатські архіви і навіть уже видав два томи документів Мукачівської греко-католицької єпархії. А румунська дослідниця пише монографію про шляхту Угочанської жупи 13-15 століть.

Особливістю Сату-Марського повіту, який сусідить із Угорщиною та Україною, є значна кількість угорців. У самому місті їх близько третини. Не дивно, що повітову раду тут два строки підряд очолював мадяр. Так що, знаючи угорську, ви без проблем тут зможете  порозумітися.

Є в повіті і близько півтори тисячі українців, здебільшого переселенців із недалекого Марамороша. Місцева філія Союзу українців Румунії доволі активна. Завдяки їй у центрі міста нещодавно відкрили бюст Тарасові Шевченку – єдиний у Північній Румунії.


 

Повіт Марамуреш

На схід від Сату-Марського повіту лежить Марамороський (по-румунськи – Марамуреш). (Усього в Румунії 40 повітів і столиця Бухарест). Він також межує на півночі з Україною, тягнучись до межі між Закарпаттям та Івано-Франківщиною. Далі простягається Сучавський повіт, колишня Південна Буковина.

Як відомо, Марамороська жупа у 1919 році була розділена по Тисі. Північ відійшла до Чехословаччини ( а згодом -- і до України), а південь – до Румунії.  До історичного Марамороша належали Міжгірський, Хустський, Тячівський, Рахівський і гірська частина Іршавського району. Центром комітату був Мараморош-Сигіт (теперішня румунська назва -- Сігету-Мармаціей), який розташувався на протилежному боці Тиси.

Чехи не морочили собі голову з тим, що частина румунських сіл опинилися на правобережжі, а частина українських – на лівобережжі. Кордон у 1919 році провели у найлегший спосіб – по річці, таким чином близько 30 тисяч румунів опинилися на Закарпатті, і стільки ж українців – у Румунії. Оскільки й одні, й другі жили компактно при Тисі, то кордон цілком можна було зробити більш національно відповідним. Требу було лишень його кілька разів перекинути з одного боку річки на інший. Але оскільки чехам було все-одно: що українці, що румуни, то в підсумку обидві країни отримали закордонні діаспори.

Марамороську жупу розділили таким чином, що 60% території відійшло до Закарпаття, а 40%  – до Румунії.   Нині повіт Марамуреш має дещо видозмінений вигляд, адже до нього долучили місто Бая-Маре ( по-угорськи -- Нодьбань), який і став повітовим центром. Як і Сату-Маре, це відоме історичне місто з населенням у сотню тисяч мешканців. Зокрема, саме тут процвітала славна Нодьбанська школа живопису, засновником якої є похований у Тячеві Шімон Голоші. Під стінами Бая-Маре скінчив свій земний шлях і відомий опришок Пинтя, про якого ходить чимало легенд на Закарпатті.

На відміну від Сату-Марського повіту, у Марамороському значно менше угорців. Зате майже 7% півмільйонного краю складають українці. За останнім переписом їх тут 31 тисяча. Живуть вони у 15 селах вздовж кордону з Україною – переважно навпроти закарпатських поселень Тячівського та Рахівського району. Тисячу українців мешкає і в Сігеті-Мармацієй, колишній столиці Марамороської жупи. Між іншим, Мараморош – один із найгірськіших регіонів як України, так і Румунії.

За якусь годину ви доїдете автом від Сату-Маре чи Бая-Маре до  Сигота (саме так вимовляють назву тутешні українці) і опинитеся на лівому березі рідної Тиси. Траса тут тягнеться вздовж річки, як і на закарпатському боці, і ваш мобільний телефон стане знову досяжним для українських абонентів. По мобільнику тут можна навіть вивчати географію протилежного боку Тиси: МТС Тересва змінить МТС Біла Церква, далі буде МТС Солотвино, МТС Великий Бичків і так далі. Одне слово, ви тут, як вдома. Тільки на кілька сотень метрів південніше.

Сигіт

Куточок Сігету-Мармаціей

Нинішній Сігету-Мармацієй має 35 тисяч населення. Але на відміну від нашого Хуста, це значно впорядкованіше місто. Румунам вдалося зберегти історичний вигляд Сиготу, тому тут є що подивитися. Для закарпатців це місто є історичним без будь-яких натяжок. Саме тут народився відомий художник Гаврило Глюк, учився в препарандії (учительській семінарії) засновник закарпатської школи живопису Адальберт Ерделі, тутешню гімназію закінчував ще один закарпатський інтелектуал Антоній Годинка.

Тут проходив і відомий Мараморош-Сігетський процес у 1913-1914 роках над першими новонаверненими православними на Закарпатті. Тут судили велику групу закарпатців-антифашистів і в роки Другої світової війни. (Тоді дві частини Марамороша знову об’єдналися в угорській державі).

До слова, нині у знаменитій Сигітській в’язниці, де колись мучилися і закарпатці, відкрито унікальний меморіал жертв комуністичних репресій. Адже саме у цю тюрму звезли у 1950-1955 роках усіх, кого запідозрили в антикомуністичних поглядах. Тут помер колишній прем’єр-міністр Румунії, каралися чимало відомих політиків, інтелігентів, військових. Не дарма, цю максимально віддалену від Бухареста в’язницю назвали «тюрмою міністрів». Нині тут діє єдиний у Румунії музей комуністичних репресій. Відвідування цього триповерхового тюремного комплексу, спорудженого ще за Австро-Угорщини у 1897 року, нікого не залишає байдужим. Здається, тут самі стіни волають про біль і кривду.

Румунський комуністичний режим нещадно боровся з церквою. Окрім ікони Алексія Карпаруського, який тут теж сидів в ув’язненні, ви побачити в одній із камер перелік майже двохсот православних священиків, репресованих комуністами, і сотню греко-католицьких. Знайшли свій земний кінець у цих мурах і єпископи.

Серед історичних споруд Сигота привертають увагу церкви – найдавніша реформатська, якій уже понад 500 років, барокова католицька,  румунська православна у неоготичному стилі і двохсотрічна українська православна. Останні дві колись споруджувалися як греко-католицькі, але комуністичний режим це віросповідування заборонив, тож абсолютна більшість тутешніх українців нині вже православні.

Колишня учительска семінарія в Сиготі, де навчався Адальберт Ерделі

Цікаво, що і при православній румунській церкві і при греко-католицькій існують українські вікаріати, що об’єднують українських священиків. Тож українці в Румунії моляться рідною мовою і зустрічають свята за старим стилем, на відміну від угорців та румунів. Останні перейшли на новий календар ще у 30-х роках ХХ століття.

Базар у Сиготі

Усі визначні споруди розташовані в центрі, так що Сигіт дуже вигідний для пішохідної мандрівки. В самому серці міста – на центральному майдані, в колишній будівлі вищої дівочої школи нині працює Український ліцей імені Тараса Шевченка. Тут навчаються після восьмого класу протягом чотирьох років 180 учнів.  Це єдиний україномовний навчальний заклад на всю Румунію.  Ще в трьох універсистетах працюють відділення української філології.

Нещодавно ліцей імені Тараса Шевченка відзначив 15-річчя, хоча й досі перебуває в перманентному ремонті. Окрім того, в Сиготі ще працюють чотири румунські ліцеї і один угорський. На відміну від України, де румуномовні школи працюють в усіх румунських поселеннях, в українських селах Марамороша лише вивчають українську мову і літературу, решта предметів у школі викладають румунською. Це створює значні труднощі для повноцінного засвоєння всіх пластів рідної мови і сприяє поступовій асиміляції.

Українсько-румунські паралелі

Українців можна зустріти і на Сигітському базарі, який теж розташований у центрі. Наші товари тут користуються попитом, адже чимало з них -- дешевші за румунські. Принаймні п’ятилітрові бутлі з олією нам не раз потрапляли на очі.

Слід відзначити, що загалом румунський бік Марамороша виглядає краще за наш. Видно, що влада тут ліпше піклується про свої міста і села. Таких розбитих доріг, як у Хусті, і такого сміття, як в Ужгороді, тут не побачиш.

Та й люди живуть багатше. Кожен хоче збудувати двоповерхову віллу. Пов’язано це в першу чергу із заробітками в Євросоюзі. Нині мараморошани масово працюють в Італії, Іспанії, Португалії, Бельгії. (Кажуть, кількість румунів там вже вимірюється кількома мільйонами).

На ці гроші і підіймають свій гірський суворий край. Ще один яскравий приклад, чому нам також треба прямувати в об’єднану Європу.

Коли ваша туристична жага буде втамована, ви прямуєте до пропускного пункту Сігету-Мармаціей – Солотвино. Радимо вам зробити це пішки, бо так буде значно швидше. За якихось 15 хвилин ви, подолавши реконструйований історичний дерев’яний міст через Тису, пройдете прикордонні пости і опинитися на рідній землі. Ще двадцять хвилин прогулянки через центр соледобутку Закарпаття і ви -- на трасі.

А невдовзі старий ікарус «Чернівці-Ужгород» за 50 гривень мчатиме вас до рідної домівки. Через чотири години ви будете вдома і згадуватимете Румунію як сусіда, до якого обов’язково варто навідатися ще не один раз.

 

Коментарі

A
Anders

Въ настоящее время, Южноруссы, Малоруссы, или, правильнЂе, Русины, живутъ, въ Россіи, сплошною массою, въ губерніяхъ: Полтавской, Харьковской, Кіевской, Волынской и Подольской, а также въ землЂ Черноморскихъ Козаковъ. КромЂ того, Русины занимаютъ мЂста въ Черниговской губерніи, къ югу отъ рЂки Десны, (къ сЂверу отъ Десны живутъ БЂлоруссы), въ Курской губерніи къ югу отъ рЂки Сейма и весь Суджанскій уЂздъ; въ Воронежской, къ западу отъ рЂки Дона; въ Екатеринославской и Херсонской составляютъ главную массу населенія; Азовскіе козаки (бывшіе Запорожцы, вышедшіе изъ Турціи въ 1828 году), въ Азовскомъ градоначальствЂ; въ Таврической губерніи къ сЂверу отъ Перекопа; въ Бессарабской Области заселяютъ Хотинскій уЂздъ; въ Люблинской губерніи Царства Польскаго составляютъ д†трети населенія (всЂ Уніаты); въ Гродненской губерніи заселяютъ Пинскій уЂздъ (Пинчуки).

A
Anders

Въ Галиціи, Русины составляютъ сплошную массу населенія къ востоку отъ рЂки Сана; въ Венгріи сплошною массою занимаютъ Мармаришскую, Беречскую, Угочскую и Унгварскую столицы (комитаты) и большую часть Сукмарской, Саболчской и Землинской, а также часть Шаришской столицы. Въ БуковинЂ, Русинское племя составляютъ треть населенія. P.S. Ще муй дідо повів, же ми русини, а не українці. А він то був з польської Лемківщини (заперевалля). Я не проти русинів. Я просто хочу, аби ця назва культивувалась по всій Україні. І ніхто не ділить підкарпатських, галицьких русинів і дніпровських русинів, котрі насправді є українцями

A
Anders

Гуцу?ли – Русины, живущіе по Карпатамъ, (у туземцевъ называемыхъ: Горбы, Верхи и Бескиды). – По венгерски гуцулъ значитъ разбойникъ. Это названіе дано русинскимъ горцамъ за ихъ отчаянную защиту православной вЂры, въ то время, когда Венгры вводили у нихъ унію. ВпослЂдствіи, когда со словомъ Гуцулъ стало нераздЂльно понятіе о храбромъ человЂкЂ, эти горцы съ гордостью начали сами называть себя этимъ именемъ. Въ Венгріи, живующіе въ горахъ Русины называются Лишака?ми, а въ долинахъ – Лимака?ми, по часто-употребляемымъ ими въ разговорЂ частицамъ лишъ и лемъ. Сотаки, живущіе въ Шаришской столицЂ, составляютъ переходъ отъ Русиновъ къ Словакамъ. Бойки – жители юговосточной части Галиціи. Шля?хтичами называются Русины-католики, въ Кіевской, Волынской и Подольской губерніяхъ. Михаилъ Левченко. Ноябрь 1860

A
Anders

Русины, по происхожденію, быту и языку, представляютъ одно племя, но по мЂсту жительства носятъ различныя наименованія, а именно: Гетма?ньці – жители Черниговской губерніи, или, вЂрнЂе южной ея части, потому что живущіе къ сЂверу отъ Десны извЂстны у сосЂдей подъ именемъ Литвиновъ. Степовики? – жители Полтавской и Екатеринославской губерній. Украі?ньці – жители Кіевской губерніи, которая называется Украиною. Польщаки? – жители Подольской губерніи, называемой у простонародья Польшею. Поліщуки? – жители ПолЂсья. Патлачи? – Русины, живущіе въ Бессарабіи и БуковинЂ; названіе получили по длиннымъ волосамъ (патли), ими носимыхъ, Пинчуки? – жители Пинскаго уЂзда Гроденской губ. Южноруссы Люблинской губерніи сохранили свое древнее названіе Русиновъ. Въ Галиціи, жители плоской ея части также называются Русинами, или Русняками.

R
Rusnak

2Anders Знаєте,світ дозволяє ділити сербів на балканські серби(або просто - серби)та лужицькі серби.Так і з русиними - чому не можуть співіснувати як подкарпатські русини так і галицькі русини-українці.В чому проблема? Так само і Русь не одна.Ви щось маєте проти Білої Русі?Це тоже квазіутворення?

A
Anders

Ви що, хочете сказати, що ми маємо бути з мадярами в в одній державі? що Русі бувають різними? що Русь не одна?

4
455

To Comandante: +100500%!!!!!!!!!

C
Comandante

to Anders - цитую - "в Україні тоді проживають три народи" - коментую - мене не цікавить які народи проживають в Україні. не цікавить мене чи галичани мають шось спільного з хохлами. Підкарпатська Русь - не Україна. Більше тисячі років було Угорщиною. Тисячоліття спільної історії неможливо стерти радянськими танками і українізаторським промиванням мозгів. зверніть увагу куди течуть наші ріки. в один прекрасний день квазідержава україна розвалиться. і тоді все буде так як і було тисячу років.

A
Anders

І ще одне: я би не хотів звинувачувати угорців, але саме угорська інтелігенція хотіла, аби цей перевальний кордон був і щоб галицькі русини і закарпатські чим поменше спілкувались. А утворення спільних рухів і організацій вважались або прихильністю до Росії, або національною образою щодо угорців. P.S.Ще раз вибачте, не хочу робити тут дискусію з образ, а просто дискусію, у якій має народитись істина.

A
Anders

Але чомусь русини з обох боків Карпат позначені одним кольором. По-друге, врешті і були деякі контакти. Навіть той же Андрій Бачинський міг би стати першим загальноруським греко-католицьким митрополитом. Якщо брати до уваги вплив державних утворень, то, за Вашою логікою, в Україні тоді проживають три народи: русини-закарпатці, русини-галичани (разом з буковинцями) і русини-українці (тобто наддніпрянці). Галичанам теж до 1918 року дуже важко було звикнути до поняття українства. P.S. І ми русини не святостефанівські, а підкарпатські.

R
Rusnak

Взагалі,Андерс,ви зможете відрізнити чеську мову від словацької?А там різниця набагато менша ніж між "нашим язичієм" і "солов"їною".Ти ви все рівно, скалопевно будете твердити що "этого небыло,нет,и не может быть никогда"!Знайома реторика.

B
Brunn

to Anders: Австрийцы никогда не назовут себя немцами. И наоборот. А понятие "люксембургский язык" вам знакомо? А ведь все, вроде бы, из одного корня вышли...А немецкоязычные швейцарцы- не немцы, люксембуржцы- бОльших патриотов поискать, австрийцы, немцы- о них уже сказано...Что вы на это скажете?

C
Comandante

Білі хорвати - діло дуже темне. занадто давно то було. згадки про них є. але неясні. де матеріальні сліди їх присутності? але навіть якщо русини наші (святостефанські)й походять від тих самих білих хорватів що й галицькі русини, то що тут такого дивного що вважаються окремими народами? Римська імперія розвалилась і з латинської культури повстали окремі народи романської мовної групи. нічого дивного - століття окремого існування зробили своє діло. адже не забувайте що навіть за часів Австро-Угорщини Закарпаття і Галичина(Східна Малопольща) жили окремо. Транслейтанія і Цислейтанія мали повністю інакші закони.Контактів як таких інтенсивних не було (хіба шо гукани з обох сторін пасли отари овець на тих самих полонинах). тому й не дивно, що народи різні.

A
Anders

Але вона теж там називалась русинською. А не як інакше. І люди там себе русинами називались. На відміну від білорусів і москалів (нині росіян без образ). І ще: як від одного племені (білих хорватів) можуть походити два народи? Адже білі хорвати не лише на Закарпатті жили, а й за перевалом, де нині Галичина.

C
Comandante

Ну звичайно словянські мови споріднені. а східнословянські навіть досить споріднені. але...я був і в Східній Малопольщі і в Буковині - і жива народна мова дуже сильно відрізняється від нашої русинської. поїдьте в якесь буковинське село, а потім який-небудь занюханий золочів чи бережани, а потім в іршаву - і ви прозрієте. про центральнц україну я мовчу. Коли Лучкай писав свої твори то популярним були ідеї панславізму (він як і багато з духовенства помилково вважав що то круто долучитись до чисельнішого словянского народу). Взагалі неясно чи Лучкай хоч колись був в Малопольщі (чи центральній Україні), шоб перевірити свою теорію.

A
Anders

Може й інша, але славетний земляк Лучкай писав, що мова північних комітатів Угорщини майже та сама, що і в східній Галичині, північній Буковині та південно-західній Росії (нинішне лівобережжя)

C
Comandante

to Anders - за перевалом то зовсім інша мова. приїжджим українцям (які не виросли на закарпатті) потрібен перекладач. вони всі признаються, що спочатку нічого не розуміють. так шо не надо ля-ля.

C
Comandante

to Anders - за перевалом то зовсім інша мова. приїжджим українцям (які не виросли на закарпатті) потрібен перекладач. вони всі признаються, що спочатку нічого не розуміють. так шо не надо ля-ля.

A
Anders

Руснаку, якщо є такі слова,то це краще. Вони збагачують нашу русинську (українську) мову. Тим паче, о на відміну від тебе, Гаврош туди їдить і показує Закарпаттю і Україні тих людей,які мали би сподіватись на нас з Вами. І якщо є якісь слова, яких нема за перевалом, то це не означає, що це окрема мова.

R
Rusnak

2Istvan Безперспективна справа націоналісту в чомусь пересвідчити. а такі слова як - бортьовка,токан,ланц,гусляш,кантина - чисто українські.:-)))))

I
Istvan

Разве на раховщине говорят по украински?? Я мову прекрасно знаю, но то, что там говорят, ани слова не понял...

B
Brunn

Левый берег Тисы ЧСР отдала румынам в качестве подарка за подавление Венгерской советской республики. Вряд ли бы кто-то занимался тогда детальным разделением территории, когда нужно быто утешать румын, котрым никак не хотелось уходить из восточной части ПКР... А что в Румынии чище , чем на Украине...У любого из соседей, кроме России, чистота... О чем-то это свидетельствует. Или менталитет, или еще то-то...

Н
Невігласові

Дурний руснаку, я там якраз був, на відміну від тебе. І всі себе там вважають українцями і говорять переважно так, як в Рахівському районі. Запитай на Рахівщині, скільки там таких неуків-українофобів, як ти! То почуєш відповідь і про румунських українців!

R
Rusnak

Comandante Тото я знаю,суті то не мінят Україножерам Ти там бов?Пройдися по тых селах і послухай як люди бесідуют.Аж тота бисіда одповідає "солов"їній мові",тогды я Папа римськый.

У
Україножерам

За переписом населення, в Румунії 61 тисяча українців і аж... 200 чоловік русинів. Але й тих у Марамороші нема, а розсіяні по всій Румунії. Більшість із них у графу записалися, вочевидь, випадково, бо живуть в таких околицях, де ніколи слов'ян не було.

C
Comandante

Руснаку - то шо Гаврош часто бачить Україну там де її нема і бути не може - чиста правда. Але...ліцей таки імені Шевченка.

R
Rusnak

Там де Гаврош ступив там Україна ...LOL! У Словакії він українців знайшов з лупов,в Руськум Керестурі тоже.Правда они тоті "українці" не виділи што они українці,ай бо тото не біда.Типирьки на очереді Мораморош-Сігет.Прийшла очірідь Гаврошови і туйки українцю найти.А то што они себе руснаками називають - не ваді.Сись ресурс читати не будут і Сашка не поправлять.

ПБ
Пан Баклажан

Дякую, Олександре, цікава подорож в "терра-інкогніта", якою для нас все ще залишається Румунія. Справедливості заради: "Чехи не морочили собі голову з тим, що частина румунських сіл опинилися на правобережжі, а частина українських – на лівобережжі. Кордон у 1919 році провели у найлегший спосіб – по річці" Чехі були не об"єктом, а суб"єктом свого державотворення. Чехословаччину створювали з політичних міркувань Британія, Франція та США. Нарізали кордони нової держави поспіхом. Т.Г. Масарик та його колеги, коли починали мріяти про власну державу, в бік сучасного Закарпаття й не дивились, вони хотіли якось вийти до Адріатики, звідки їх пращурів колись погнали. Ну, що сильні цього світу їм дали, то й колонізували. Плодами до сих пір користуємось...

Читайте також