Історичним можна назвати рішення Закарпатської обласної ради від 7 березня ц.р. про визнання на території Закарпатської області національності „русин” та внесення її у перелік національностей області.
Історичним можна назвати рішення Закарпатської обласної ради від 7 березня ц.р. про визнання на території Закарпатської області національності „русин” та внесення її у перелік національностей області.
Історичним можна назвати рішення Закарпатської обласної ради від 7 березня ц.р. про визнання на території Закарпатської області національності „русин” та внесення її у перелік національностей області. За це рішення проголосувала переважаюча більшість народних обранців (71 „за”, 2 „проти”, 2 „утримались”), які блискуче продемонстрували, що вміють цінити волю русинського народу, стоять на сторожі завоювань демократії, шанують європейські надбання у питанні гармонізації міжнаціональних відносин та поваги титульних націй до недержавотворчих народів та національних меншин сучасної Європи. Це рішення як політична воля депутатів різних партій та національностей, є також даниною русинській громаді краю, яка протягом двох десятків років наполегливо, але й толерантно, інтегруючись у суспільно-політичне життя Української держави, не ображаючі національні почуття своїх історичних сусідів у карпатській домовині, відстоює своє право бути народом, відібране у карпатських русинів у часи сталінізма та тоталітаризма.
Русинські громади краю висловлюють подяку депутатському корпусу Закарпатської обласної Ради за це рішення, яке надасть нових імпульсів у питанні визнання русинської національності, а, відповідно, і русинської мови не лише в Закарпатській області, але й в Україні в цілому.
Разом із тим, необхідно вже сьогодні наповнити реальним змістом, зрозумілим людям нашого краю та за межами області, всю роботу по визнанню русинської національності: 1) підтримати діяльність русинських недільних шкіл, яких, завдяки старанням Світової Ради Русинів, в області налічується 27, але яких уже в близькій перспективі може бути значно більше; 2) допомогти у створенні при вищих учбових закладах області (УжНУ, ЗакДУ, Мукачівського педліцею тощо) кафедр русинської мови та культури з метою формування кваліфікованих вчителів русинських шкіл; 3) шляхом видання науково-популярної літератури, проведення конференцій, фольклорних свят, урочистих міроприємств з нагоди ювілеїв визначних діячів русинської культури та історії сприяти ширенню об’єктивної інформації про русинський народ, його історію, мову, традиції, культуру, які є повноцінним та повнокровним надбанням культурної спадщини Центральної Європи.
З чого почати? Ужгородське Общество ім.Александра Духновича протягом двох останніх років ініціювало та підготувало серію кольорових портретів визначних діячів русинської історії та культури, літератури та мистецтва. Вже підготовлено перших двадцять портретів, їх виконав заслужений художник України Василь Скакандій. Роботи отримали високу оцінку мистецтвознавців, істориків та громадськості краю під час нещодавно проведеної (21.03.2007 р.) презентації галереї в Русинському Народному Домі, яку широко висвітлювали засоби масової інформації, зокрема телебачення. Планувалося, що з часом ці портрети, відтиражовані незначним числом, стануть елементом наочності в русинських класах. Але рішення Закарпатської облради про визнання русинів вносить суттєві корективи у ці плани духновичівців. Важливо, щоб галерея визначних діячів русинської історії та культури вже завтра була б у кожній (!) загальноосвітній школі в Закарпатській області. Щоб діти наші з дитинства знали про А.Бачинського, І.Базиловича, М.Лучкая, А.Духновича, А.Добрянського, А.Павловича, І.Сільвая, А.Кралицького, Є.Фенцика, Г.Жатковича, А.Карабелеша, І.Гарайду, Г.Костельника, А.Годинку, Й.Бокшая, А.Ерделі...
Ужгородське Общество ім.А.Духновича готове виставити ці портрети (оригінали) у фойє Народної Ради в Ужгороді під час наступної сесії Закарпатської облради для широкого огляду. Разом із тим Ужгородське Общество ім.А.Духновича (голова правління В.Падяк, к.ф.н.) звертається до Закарпатської обласної ради, до голови облради п. М.Кічковського з пропозицією розглянути питання підготовки друкарським способом копій з оригіналів портретів визначних русинів для подальшого надання їх кожній школі в Закарпатській області. Віримо, що цю ініціативу схвально зустрінуть як вчителі та широка громадськість краю, так і наші діти та їхні батьки, що її підтримають меценати та спонсори. Нехай поруч із портретами Т.Шевченка та Лесі Українки в школах краю завжди будуть образи видатних русинів і, в першу чергу, Александра Духновича, який свого часу висловив національне кредо свого народу під Карпатами: „Я русин был, єсмь и буду!".
Прес-центр Ужгородського Общества ім.А.Духновича
Репортер