Різдвяний фестиваль-ярмарок у Берегові: під дощем, але душевно (ФОТО)

11
3

"Це у вас тут рай на землі", - дуже серйозно каже Юрій, колишній мешканець Харкова, інженер у минулому, нині пенсіонер. Ми з ним куштуємо смажену картоплю з ковбаскою і квашеною капустою в шатрі у пані Єви Філеп з села Вари.

Де рай, чому рай? Я намагаюся розібратися чи це не порожні слова, не просто балачки. "Ви може і самі не розумієте, що живете у прекрасному краї. У вас все є - чудові люди, дуже гарна природа, унікальний історичний спадок та багато чого іншого. Можна лише по-доброму позаздрити", - продовжує Юрій.

Від таких слів кожному закарпатцю стає тепліше на душі. Від них гріє ще навіть краще, ніж від паленки-слив'янки у морозний ранок. Звісно, трохи шкода, що Різдвяний ярмарок, перший такого плану в Берегові, нині відбувається під дощем. Тому гостей-туристів поки що обмаль. Але ж погоді не накажеш.

Тим не менше, свято розпочалося. Відбулося традиційне офіційне відкриття за участі організаторів та представників влади. А запрошені підприємці, народні майстри, винороби розгорнули свої намети, привезли товари, свою власну продукцію, розклали триноги, аби смажити, пекти, варити щось смачненьке. Є все, що потребує душа - й їсти-пити, прикупити сувеніри на свята, а ще жива музика - молодь співає у наметі різдвяні пісні угорською мовою. Хоча на головній сцені поки що порожньо - все-таки дощ.

"Але непогода нам не завадила, - каже Йосип Торпоі, організатор різдвяного ярмарку в Берегові. - Незважаючи на природні умови, все що запланували вдалося втілити у життя. Всі учасники поставилися дуже відповідально, майже всі приїхали, як і обіцяли. А це народні майстри, які обов'язково проведуть і сьогодні, і завтра свої майстер-класи. Очікуємо, що більшість гостей приїде все-таки на вихідних. Тому завтрашній день, коли виступатимуть колядницькі колективи з усієї області - це кульмінація нашого ярмарку. Чекаємо всіх - і святковий настрій гарантуємо!"

Ярмарок у Берегові триватиме ще два дні. Приваблюють насамперед помірні демократичні ціни. Наїстися сповна можна за 25-30 гривень. І це за домашні угорські страви, які підготували спілки сільського туризму. Вино - гаряче (глінтвейн) або звичайне у пляшках від місцевих виноробів – таких як Шандор Якоб та Елемір Кейс - також не надто дороге (близько 40-50 гривень за літр). При бажанні можна спробувати і паленку.
Наприклад, Єва Філеп та її колеги зі спілки сільського туризму "По горам і долинам Закарпаття" приготували настоянку з цинторію (відомий як золототисячник).

"Ця рослина має лікарські властивості - допомагає при розладах шлунку, гастритах тощо. Росте у нас на пасовищах, але про неї мало хто знає. Кажуть, що ще древні греки знали про те, як її застосовувати. Тому напій-настоянку слід вживати як лікарський засіб - перед їжею, по 50 грам. Лікарі-гомеопати рекомендують його при підвищеній кислотності шлункового соку, хворобах печінки".

Поруч продають пряники-медяники. Це продукція із села Шаланки. Скажімо, сухе тістечко у вигляді шару має назву "Шаланківський футбольний м’яч" (це у перекладі з угорської). Коштує всього 5 гривень. А ось будиночок з пряників - 50. Це ручна робота - всі візерунки традиційні.

Загалом на ярмарку можна побачити і закупити у якості подарунку чимало цікавого. Маєте шанс завітати до Берегова і побачити все це на власні очі.
А ще тут дуже люблять спілкування. Будь-якою мовою - українською, російською, угорською, англійською.
"Мене вражає ваша гостинність, і майже родинна приязність до кожної людини", - згадую слова харків'янина Юрія. Він каже, що тепер він має ще одне ім'я - Дьордь. Це угорською мовою.

Звісно, різдвяні свята тривають, але й не забувають в Берегові й про тих, хто нині захищає незалежність та кордони України на Донбасі – для учасників АТО та їхніх родин теж збирають гроші. Серед тих, хто нині захищає східні кордони України чимало мешканців Закарпаття, в тому числі угорців з Берегівщини. Всі вони – справжні герої. Наші прикордонники нині отримали 10-денну відпустку. Відсвяткують Різдво (за католицьким чи реформатським календарем) – і знову повертаються на свої блок-пости у Луганській та Донецькій областях . Тому якщо є можливість – підготуйте подарунки і для наших хлопців. У них також має бути свято.

Олександр Ворошилов, фото автора, Мукачево.net

Коментарі

to баблаку

як це сталося - напишіть будь ласка. це цікаво.

Б
баблаку

Ваша ялинка ледь не упала на нашу голову, будьте обережні в центрі города.

У
ужгородець

Молодці, з цим мала би і влада займатися...

Читайте також