Одразу після закінчення Другої світової війни американська розвідка на чолі ЦРУ починає активно моніторити ситуацію на західних кордонах СPСP, вивчаючи криміногенну ситуацію, матеріальне забезпечення громадян та дислокацію військ.
Про це йдеться у розсекречених архівах Центрального розвідувального управління США (CIA - англ.), де у документах та звітах інформаторів описується будівництво військових об'єктів у Східній Європі та CPCP, уніформа солдат різного роду військ радянської армії, їх місця дислокації, стан доріг та ін.
Серед архівів можна знайти документи і про Мукачево, яке мало стратегічне значення на умовному кордоні Заходу та Сходу. Тут розвідники ЦРУ, у першу чергу, вивчали місця постійної дислокації військових, партійних лідерів КПPС, які були делеговані у Мукачево, об'єкти інфраструктури, економіку та, навіть, ціни на споживчий кошик, алкоголь.
У спільному звіті ЦРУ та Міністерства оборони США, який потрапив у список розсекречених документів, є матеріали аерофотозйомки Мукачева 1964 року, підготовлені National Photographic Interpretation Center, нацагенством, яке відповідало за аеророзвідку.
- Два військові бараки з невеликою кількістю солдат розташовані ближче до центру міста. У місті не відмічається великої кількості військових чи військової техніки, в основному, тут розміщені штабні командні будівлі, - йдеться у короткому описі до документу.
Аерофотозйомка Мукачева. Вересень 1964 року.
D1, D2 - військові бараки у Мукачеві
У ЦРУ звітували й про сучасний аеродром у Мукачеві, який, на випадок війни, може приймати військові винищувачі та бомбардувальники різних класів та розмірів.
- Аеродром знаходиться приблизно за 5.5 км від центру міста. Найбільша злітна смуга аеродрому, за моєю інформацією, має 2300 метрів. Стан - ідеальний. Смуга оточена полями... Весною 1951 року тут базувались МіГ-15. Аеродром постійно охороняють військові, - посилаються у ЦРУ на слова інформатора, який володіє ситуацією на місці.
Схема аеродрому у Мукачеві
Американська розвідка також активно вичала і криміногенну ситуацію в області. Відмічається, що до закінчення Другої світової війни засуджених з Мукачева та району відправляли до в'язниці в Ужгороді, так як у місті її просто не було.
Радянська влада переобладнала старі бараки чехословацької армії у Мукачеві під тимчасову в'язницю на 5 тисяч чоловік. У звіті вказується, що рівень злочинності на Закарпатті підскочив не через спротив місцевих жителів приходу нової влади, а через складну економічну ситуацію у країні загалом.
Протягом 1947-49 рр. відмічається зростання кількості убивств, як через словживання алкоголем, так і партійних лідерів області націоналістами-партизанами у Карпатах.
ЦРУ аналізувало ціни на їжу та алкогольні напої в області на початку 50-х років ХХ століття. Спецалісти відзначають середні ціни на сніданок, обід та вечерю. Ціни, скоріш за все, вказані дещо завищені у порівнянні зі спогадами літніх людей. Можливо, інформатори західних спецслужб подали не зовсім об'єктивну інформацію. Так, пляшка пива, за інформацією ЦРУ, коштувала на Закарпатті 4 рублі, а пляшка дешевого вина - 15-18 рублів.
Свого часу, по Мукачеву могли нанести ядерний удар у разі загострення "холодної війни" США та СPСP.