До традиційного свята українців - дня виборів - залишилося небагато. Менше, ніж за два тижні і ми дізнаємося про смаки електорату країни, що знаходиться на лінії вогню реальної війни.
І звичайно, в такі історичні моменти завжди є бажання звернутися до тих, чиї прогнози на попередніх виборчих атракціях були найбільш якісними, тому наше журналістське перо направило своє вістря в бік відомого закарпатця Сергія Мошака:
- Сергію Миколайовичу, як ви оцінюєте електоральні настрої напередодні виборів до Верховної ради України?
- Вдруге поспіль нашому народу навіюється думка, що після виборів все різко зміниться. Чимало взагалі роблять з виборів чи не панацею від усіх економічних і соціальних негараздів, думаючи, що вони вирішать проблеми суспільства. Насправді це не так. Не розумію, що заважало весь цей час новому керівництву держави робити реформи і покращувати життя людей. Так, на сході йде війна, але можна захищати країну і паралельно її відбудовувати. За весь час нова влада не провела жодної реформи, списуючи свою бездіяльність на військові дії на Донбасі. Що ми чуємо від теперішніх політиків: «ми обіцяємо», «нам потрібно», «ми переможемо». В такий реформаторський час годувати народ, який в тебе повірив, тільки обіцянками насправді дуже цинічно. В липні цього року я та понад дев’яносто позапартійних депутатів мали зустріч з президентом України, в ході якої запропонували свою допомогу та підтримку в прийнятті нових законопроектів та реалізації реформ. Адже всі ми розуміли, що позачергові вибори до ВР – це велика розкіш для країни в такий нелегкий для неї час. Передвиборча кампанія і власне самі вибори коштують величезних грошей, які могли б бути спрямовані на подолання ворога на сході. Але президент до нас не дослухався і прийняв інше рішення. Вогонь на сході продовжується, жодної реформи не проведено, а нова влада дбає про своє майбутнє.
- Чому ви особисто не балотуєтесь цього разу?
Якщо чесно, то багато моїх друзів та колег також щиро здивовані моїм рішенням відмовитися від участі у позачергових виборах. Хочу і вам повідомити, що з особистих міркувань відмовився від прохідних позицій в двох політичних блоках, що за даними соціологічних організацій стовідсотково проходять до нового парламенту. Крім того я мав непогані шанси знову стати народним депутатом від 70 мажоритарного округу, оскільки багато зробив для людей Великоберезнянщини та Перечинщини. Але йти зараз на вибори - це означає поставити свої егоїстичні інтереси вище суспільних і державних. Я не бачу жодних обіцяних різких політичних та економічних змін. А суспільство їх зараз неабияк потребує, адже ціна за оновлену країну заплачена тисячами людських життів. На нажаль багато наших політиків цього не розуміють і далі рвуться в парламент, щоб задовольнити свої власні амбіції. Поки ми будемо йти таким шляхом, шляхом відстоювання власних інтересів, ми нічого не доб’ємося для нашої держави. Але демагоги нічим не погребують заради влади та тичасових благ. Клановість та "кумівство" в лідируючих партіях досягло чи не найвищого свого апогею в українському політикумі, що однозначного вчергове відкидує нашу державу назад і обіцяє ще не один соціально-політичний вибух. Я дуже хотів би помилятися, але тим не менш вважаю, що оновлений парламент не буде кращим за попередній і погоджуюся з думкою експертів щодо недовгого його існування. Ну а працювати на благо України можна і не будучи народним депутатом. Я маю стільки важелів впливу і ресурсів, щоб зробити щось корисне для українського народу. І я обіцяю, що буду і надалі продовжувати допомагати людям, не будучи в складі оновленого парламенту. А от ніякої доцільності в проведенні позачергових виборів я не бачу.
- Сергію Миколайовичу, зараз в парламент балотується багато молодих людей. Це позитивна зміна, на Вашу думку?
Так, мене насправді тішить той факт, що в партійних списках тих чи інших політичних об’єднань з’являються молоді обличчя. Молодь завжди була рушійною силою у всьому. І я вважаю, що в майбутньому парламенті повинні бути люди з новим світоглядом та сучасним баченням розвитку країни. Але все ж таки тільки молоді люди, якими б активними та ідейними вони не були, не можуть керувати країною. Їм ще бракує професіоналізму, який є у політиків старшого покоління. Замало одягнути на себе вишиванку, викрикувати пафосні слова і добре знати англійську мову, щоб принести реальну користь країні. Молодому поколінню ще треба вчитися, набувати досвіду, а не тримати рупор в руках і дозволяти себе використовувати. Але якщо в оновленому парламенті буде симбіоз молодості, креативності, енергійності від ніші молодих політиків та досвіду, виваженості, мудрості від старшого покоління, то є шанс щось змінити на краще.
- Що ж ви побажаєте українським виборцям напередодні 26 жовтня?
- Як заслужений економіст рекомендую підготуватися до напруженої в економічному плані зими 2014-2015. Як двічі народний обранець визначитися з пріоритетами європейського вектору і державницьких позицій, а не тимчасової демагогії і окозамилювання. Як українець - берегти цілісність і незалежність України. Це питання мене зараз неабияк хвилює. Ні в якому разі не можна дозволити пошматувати країну. Саме про це зараз треба піклуватися в першу чергу, бо наша сила в єдності.