З кінця серпня пасічники Закарпаття активно відкачують мед з медових рамок, який другу половину літа так старанно робили карпатські бджоли.
Мukachevo.net спеціально для вас вирішило показати весь унікальний процес цієї роботи. Саме для цього, ми зустрілися з закарпатським пасічником, який не лише розказав, а й показав, як квітковий нектар став золотистим медом у вашій банці.
Разом з бджолярем ми розділили нашу подорож на 5 основних етапів відкачки літнього меду.
Відбір медових рамок
Весь процес починається з того, коли пасічник бачить, що мед дозрів. Тобто, коли рамки менш, як на половину, заповнені медом.
Прибувши на пасіку, бджолярі одягають костюм та починають відбір рамок лише з зрілим медом. Не зрілий мед містить багато вологи, через що мед може забродити.
Дістаючи рамки з вулика, пасічник акуратно змітає бджіл та кладе рамку у спеціальний бокс. Дивіться як це відбувається:
Розпечатка медових рамок
Відібравши медові рамки, пасічник починає їх відкривати та вскривати. Що це значить? Соти у яких знаходиться мед, закриті воском, і його потрібно зчистити «вилкою». Так ми відкриємо мед у сотах.
Завдяки воску мед у сотах зберігається дуже довго, в нього бджола закладає спеціальний фермент, який надійно ховає мед у сотах. Зрізаючи воскові «кришечки» з поверхні сот, пасічники отримують бджолиний забрус.
Погляньте відео цього процесу:
Відкачування меду
Після відкриття медових рамок, їх закладають у медогонки. Це середнього розміру бочка, у яку в спеціальні касети вкладають рамки та швидко розкручують їх. Силою «центрифуги» мед з сот витікає на стінки бочки. Цей процес змушує пасічників добряче попотіти.
Щоб не зіпсувати медову рамку, обертання барабану починають повільно, 30-40 обертів на хвилину, поступово прискорюючись.
Необхідно постійно стежити за наповненням бочки медогонки й вчасно зливати мед через сито у відро.
До речі, ви помітили золоті відблискування на стінках медогонки? Це і є наш мед.
Зливання меду по тарам
Коли бочка медогонки наповнюється, пасічники відкривають зливний краник, через який мед витікає у відро.
Дивіться як солодко:
Викладка рамок в бджолосім’ї
На останок, пасічники повертають бджолосім’ям їхні рамки для осушення, з яких бджоли переноситимуть мед, який залишився, у вільні соти. Як правило, ці медові рамки будуть використовуватися вже навесні.
Злитий з медогонки мед фасують по банкам. І вже у такому вигляді він потрапляє до вас.
Тепер ви знаєте, який непростий шлях проходить саме закарпатський пасічник, аби дістати цю солодку смакоту, але дякувати потрібно, звісно, насамперед, бджолам.
Нагадаємо, незабаром, 23-24 вересня у Парку Перемоги в Мукачеві відбудеться традиційне свято меду. Тут, вже 14-й раз кращі бджолярі та пасічники представлять свій мед та продукти бджільництва.