Сухий посол та холодне копчення: секрети приготування закарпатського шовдаря (ФОТО)

367
10

На пасхальному столі кожного закарпатця обов'язково повинні бути 3 продукти: Паска, домашнє вино та шовдарь.

Mukachevo.net вирішило поцікавитись, чи є якісь секрети приготування шовдаря на Закарпатті, які спеції використовують та як правильно коптити м'ясо.

Свою справу добре знає мукачівець Микола Едмундович, який вже багато років вдома для себе та друзів готує справжні закарпатські шовдарі. 

- У кожного є свої невеличкі секрети приготування шовдаря. Хтось для початку маринує його у соляному розчині, хтось використовує сухий посол.

Від цього залежить потім сам смак шовдаря. За багато років практики я переконався, найкращий спосіб - це сухий посол сирого м'яса зі спеціями: різні види перцю, кмин, часник, лавровий лист.

Цією сумішшю добре посипаєте м'ясо і ставите у холодне місце. Закарпатці тому і готують в основному шовдарь зимою, щоб було холодно і м'ясо не зіпсувалось, - розповідає пан Микола.

За його словами, у солі і холоді м'ясо повинно стояти майже місяць. Дехто тримає його так до 2-х тижнів.

- Після місяця у солі, шовдарь поміщають у спеціальний розчин, який закарпатці називають "пац". Пац варять для того, щоб вивести із шовдаря зайву сіль.

Як розчин охолоне, туди поміщають шовдарь і залишають на 2-3 дні. Після цього можна приступати до процесу копчення, - додає закарпатець. 

У процесі копчення важливо визначити для себе, який колір повинен мати шовдарь після коптіння. Від цього залежить чим і скільки коптити м'ясо вдома. 

- На мій погляд, нормальний колір шовдаря після копчення - золотистий, ближче до коричневого. Бажано коптити на дровах фруктових дерев (яблуня, слива, груша) до 2 днів.

Закарпатці, як правило, коптять м'ясо "холодним димом" до 35 градусів, на Галичині - гарячим в бочках, до 110 градусів, - уточнює мукачівець. 

Микола Едмундович наголошує, що не треба боятися імпровізувати. 

Дивіться також кумедне відео про закарпатську гастрономію

Коментарі

А
Анекдот

- Діду, зашто вас посадили совіты? - За націоналізм. - Штось"те вчинили? - слово москва та київ писав"им з малої буквы, а Шовдарь з великої...

А
альтруїст-кофеман

та я не за себе переживаву, мені люди шкода-п'ють помиї, а платять як за екстра кавій

ДГ
До гурмана

Не переживай, пуд брендом "львівська кава" дале наливавуть помиї...

Г
гурман

щі пару року і Закарпатський Щовдарь стане львішькою шовдрою(аба якісь так).Точно так, як ся стало із закарпатським кавільом, нико нигде за нього нич не знав у Саюзі, лем туй мож боло вупити фіньжочку запашного закарпатського напитку, всягде инде ти наливали замість кавію гранчак кавійових помий, включая сталіци-Мацкву і Куйов, вже не кажучи про дістрікт Галіційен. А тепирь львівшька кава -фірмовий бренд і попробуй шось докажи, же там, кроме бурячівки, нигда нич не знали.

С
Сміхарь

Чувим про полтавські галушки но такого як ШОВДАРЬ николи- і вообще такого смаколика як *ЗАКАРПАТСЬКИЙ ШОВДАРЬ* в Україні ніде неготують.

Р
Руснак

До 12:13. Не сміши, Шовдарь у Полтаві? Грушки сушині,може быти,но Шовдарь-перебач!На Закарпатті-Шовдарь настоящі русины пишуть із заглавнуї буквы.

К
Кн

Нись шовдарь має боти зварений і уже остивати має! Стаття непогана але запізніла мімнімум на 1,5 міс.! Продублюйте перед наступним великим постом. А то шо Едмундович справжній мештер по мнясу то знає вшитко Мукачево! Усіх кого стосується з прийдешнім Великоднем! Споживайте відповідально!! Гастроентерологи теж люди, дайте їм відпочити! )))

Б
Босс

Микола Ігмундович-Профі в своїй справі! Майстер шеф !!!

ДД
для до що перший

Не переживай, таке саме робили мої прадіди, і дід, і батько на Полтавщині в Бутенках. Я ще встиг посмакувати. А от полтавські груші особливого сорту сушені на печі (які стають зимою як мед) - не чув я від Закарпаття. Доречі домашнім шовдарем і вином пригостився декілька років назад у Виноградові. з Великоднем, з Пасхою вас УКРАЇНЦІ!

ДМ
до Мукачево нет

Ви що продаете Закарпатськй бренд це секрет.

Читайте також