"Це фантастика!": на Закарпатті провели 1-й етнотур до ромського табору (ФОТО, ВІДЕО)

86
18

Перший етнотур до ромського табору у Великому Березному зібрав чимало охочих. Адже така можливість випадає не завжди - прокатитися на справжньому циганському візку по території поселення, почути запальні пісні, побачити яскраві танці, доторкнутися до зовісм іншого життя.

Табір має неофіційну назву "13-й район", а ще має не дуже добру славу серед інших місцевих. Роми переважно заробляють тим, що збирають металобрухт, буває і таке, що потягнуть щось комусь потрібне. Однак роми живуть своїм окремим життям вже не одне століття.

Зараз, у період карантинних обмежень, заробляти стало важче. Важче їздити і на заробітки. Тому такі етнотури могли трохи допомогти мешканцям табору. Адже туристи купують у них, наприклад, сувеніри - переважно кошики, зроблені з кукурудзяного листя. Плюс просто підтримують гривнею за пісні-танці.

"Це фантастичний досвід, враження залишаться на довго!", - каже один з учасників туру Віктор Чебі-Погань.

У селищі Великий Березний живе приблизно 2,5 тисячі ромів. Це майже третина населення Березного і сьома частина усіх ромів Закарпаття. Невідомо, відколи табір прийшов до Великого Березного, але місцеві кажуть, що він там вже більше ста років.

У кожній родині табору - п’ятеро-шестеро дітей. На запитання "Скільки у вас дітей?" чоловіки відповідають, що не у них, а у жінок.

Діти з табору ходять до двох шкіл: звичайної та інтернату. Раніше допомогу від держави можна було отримати і без довідки про навчання. Зараз усі діти з табору вимушені ходити до школи. Восени до шкіл селища підуть півтори сотні ромських першокласників.

У таборі немає барона, але є греко-католицька церква. "Їхнє церковне життя закінчується тим, щоб похрестити чи поховати. Але були деякі такі, що я їх учив молитися, вони дітей своїх водили. У циган така організація: коли прийдуть, коли не прийдуть", - розповів отець Василь.

Основний прибуток жителів табору - від збору металобрухту та виготовлення глиняної цегли. Чоловіки підпрацьовують у господарствах, дехто їздить на заробітки на Львівщину.

Згідно з паспортами, роми у цьому поселенні - українці. Раніше багато чоловіків з табору їздили на заробітки до Росії.

У побуті жителі табору дещо відрізняються від кочівних ромів. У цьому поселенні більшість будинків цегляні, у значній частині з них є електрика, вода та газ. Територію жителі поселення забудували самовільно. Багато будинків - незавершені.


І хоча більшість тутешніх ромів пересіли на автомобілі, у господарстві все ще є багато коней. Іноді коні тікають з табору і гуляють Березним.

Жителі селища ставляться до ромів переважно недобре, звинувачуючи їх у більшості власних бід. Батьки скаржаться на поганий вплив ромів на їхніх дітей.

Чужинців у таборі називають "ґаджо", що означає "білий". "Джаморе" на противагу - "засмаглий"", - йдеться про цей табір у матеріалі для ВВС Україна.

Більше про перший етнотур до табору ромів у Великому Березному - дивіться у відео.


Коментарі

М
Місцевий

До "Може хто знає". Сосід з такою "словачкою" одружився. Поступово деградує.

P
pampamamerikano

12.05 - шикарний аналіз

МН
Мойша на троні .

До 23:24.Циганки в 10 років мають вже дітей , дурню ти цнотливий .

М
Монька

23:24 некажи про мудрість циганок , подивися на ті фото...і незахочеш у такій мудрості жити .

МЦ
Мудрість циганок

Тільки мова заходить про дівочу цнотливість, як дівчатам відразу про АТО хочеться говорити, Угорщину, Румунію. Майте совість в кінці кінців, вчіться бути целомудрими у дівчат-ромів, хто вас учить розпусті?

С
Світланi

в Угорщину не повертаються, звідки прийшли? Ко вам такоє нерозумноє казав? Прийшли з Індії - і то нико не памнятать коли й як. А по-мадярські говорять з діда-прабаби, бо влада тогди колись така била, а они з прогресом не цімборують. А у Румунії їх йо-йой кулько. А от кому краще допомогти - тут з вами дуже згоден!

С
Світлана

Дійсно фантастика ! Жоден циган в АТО не воює ,у війську не служить , за злодійство і розбій поліція ніжно відпускає... Плодяться з 10 років і живуть приспівуючи ! Чому в Угорщину не повертаються ,звідки прийшли ? Бо там порядок , там працювати треба !? А тут у пенсіонерки можна останню гривню вирвати! Краще допоможіть дітям атовців , або медикам на Закарпатті !

МХ
Може хто знає

Чи може український парубок узяти собі в жінки дівчину-ромку? Наші усі поюзані до весілля і не по одному разу.

V
Vaclav

Dat jim kone a vuz to jim staci.

Z
Zoltan

Уявіть собі дітей. Як вони можуть вирватися з таких обставин? У жодному разі! У момент їх народження написана їхня жалюгідна доля.

Г
Гукан

Божі люди! А які радісні діти! Це майбутнє України. Люди пишуть в інтернеті, що після індійської вакцини усі діти будуть народжуватися циганами.

В
Василь

Це не фантастика , а помийна яма.

МН
Мойша на троні .

Провели людям екскурсію у зоопарку.

Б
баламут

На Словаках дали ціганам одремонтавані етажки з усіма зручностями. Через декілька місяців вони привели вшиткой до розуму. Точно як на цих фото, точніше , як на цих свитлінах

НР
Няньо Рема

Так вони на мусорку і їздили .На людську мусорку.

М
Моніка

Дуже добрий час(оранжевий) знайшли до "Джаморе" в етно гості ходити....а в mukachevo.net можете теж пропагувати етно тур на мусорку.....

Ч
Читач

Їду в автобусі березнянському, циган повно, насмерділи так, що нема чим дихати.

М
Місцевий

Згадався кліп Рамштайна "Auslander". Адаменко, лови ідею туристичного маршруту.

Читайте також