Цікава історія: Звідки взялася на Закарпатті "мережа" магазинів ABC

407
12

Часто туристи з інших регіонів, особливо які вперше на Закарпатті, здивовано запитують: "А що це у вас за мережа міні-магазинів ABC? Хто власник?"

Редакція Mukachevo.net вирішила пошукати відповідь на це питання, і знайшла його у блозі ужгородського письменника Банди Шолтеса.

"Ті, хто приїжджає в Ужгород і на Закарпаття, часто не розуміють, чому тут так багато магазинів, які називаються АВС. До того ж місцеві читають і вимовляють це як "АБЦ", на угорський манер. Неодноразово чув, як приїжджі говорили - а що це у вас тут на кожному кроці "авеес", "авеес"?

Так ось, слово це прийшло до нас з Угорщини на початку дев'яностих. Тому що у 1989-му відкрили малий прикордонний рух, типу локального безвізу, і люди почали масово їздити до Угорщини.

Пам'ятаю, наприклад, що на одну людину тоді дозволялося міняти "ліміт" - 30 радянських рублів. Не пам'ятаю, чи то раз в день, то чи раз на тиждень. Всі розпоряджалися форинтами по-різному, але найпоширеніша схема була наступною.

Їхала, наприклад, сім'я або компанія з трьох осіб, за 90 рублів отримували 1620 форинтів, або близько того. З форинтами відразу ж йшли до поляків, які цілодобово торгували біля кордону на угорській стороні, і міняли у них 1000 форинтів на 100 рублів. А 620 форинтів несли в АВС і купували великий пакет угорських смаколиків.

Профіт.

А коли на початку дев'яностих у нас почали відкривати приватні продуктові магазинчики, їх по аналогії з угорськими стали називати АВС. "Абецешкамі" тобто.

Причому з тих пір часто навіть не "абецешкі" також називають "абецешкамі" - вже за звичкою.


І ось днями я випадково дізнався, що означає ця абревіатура угорською. Одна з версій - Altalanos Beszerzesi Cikkek. Що важкувато перекласти, але якщо спробувати, то можна так - універсальні закупівельні товари.

У самій Угорщині перший магазин з назвою АВС відкрився в 1964 році. Хто б міг тоді подумати, що цю назву масово стануть використовувати в Україні в кінці двадцятого і початку двадцять першого століття.

Така ось вона, Центральна Європа."


Слід додати, що в Угорщині ABC (abece) називають абетку. Тобто в цих малих магазинчиках можна було купити майже все необхідне - від А до Я, всі види товарів, які задовольняють повсякденні потреби.

Маленький АВС зазвичай має площу до 600 квадратних метрів, але є і великі АБС-універмаги - з торговою площею понад 1200 квадратів. Характерною особливістю є те, що у цих магазинах клієнти ходять по рядам з кошиком і самостійно обирають продукти, які їх цікавлять. Потім прямують до каси і товари викладають на спеціальний конвеєр.

М’ясні продукти зазвичай продають у окремій зоні - свіже м'ясо нарізають м'ясники, а розфасоване і запаковане знаходиться у холодильниках.

Тепер такі магазини також називають супермаркетами. А у радянській час у більшості продуктових магазинів неможливо було обрати товари без участі продавця у стійки. Відповідно, створювалися черги - незмінний атрибут того часу. Тому багато угорських жінок ходили на ринок, щоб скоротити час і обрати лише свіжу продукцію.

Перші магазини ABC справді офіційно відкрилися у Будапешті в 1964 році. Але до цього, у 1963-му відбулася "репетиція" - відкрився магазин з 5 тисячами видами товарів в районі Вац. За іншою інформацією перший магазин самообслуговування в Угорщині відкрився 1 квітня 1963 року в індустріальному районі Дунаі-Цемент.

До 1988 року було введено в експлуатацію 1426 таких магазинів. До кінця 1995 року в Угорщині було вже 4911 продуктових магазинів цієї категорії.

Нові типи магазинів стали чудовою новинкою, оскільки вибір був набагато ширшим, черг стало менше, новація дозволила пришвидшити обслуговування та зменшити кількість зайнятих співробітників.

Пізніше відкривалося все більше магазинів самообслуговування, які офіційно не називалися ABC, але ця назва стала звичною і використовується досі.

Насправді мережа продуктових магазинів в Угорщині офіційно називалася Coop (скорочено від кооперація) і існувала до 1991 року, згодом її придбала австрійська приватна компанія Meinl. Саме з цього часу з'являються перші великі супермаркети та гіпермаркети, в яких представлено іноді сотні тисяч видів товарів. Про таке у радянський час навіть мріяти ніхто не міг. Це було щось з різновиду фантастики.

До речі, магазини з назвою ABC тепер можна зустріти не лише на Закарпатті - їх почали відкривати і у інших регіонах України. Вже за прикладом підприємливих закарпатців.


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!



Коментарі

Б
Бульба

АВС і АТБ то різні маркети, АТБ прийшли з України недавно до нас

Z
Zoltan

Помню в вначале 90-ых в Ужгороде по улице Мукачевской открыли магазинчик. Мне очень нравилосъ название: Вшитко. Это - по смыслу - удачный перевод АBC!

Ы
Ыстык

Не на окраіні, а на Закарпатті

Й
ЙОУШКО

БОЖЕ ДЕ ВАС ТАКИХ ТУПИХ БАРАНІВ НА ЗАКАРПАТТІ ЗОБРАЛИ!

Ш
Шшшш

Типирь доста магазинів лиш толку від них ноль, люди туди просто зодят поникати. Ліпше би виробництва відкривали з такою інтенсивністю

Д
Дюк

До СССР. Чуєш, йди у других місцях переказувати свої ФСБшні методички. Помнить він... Я помню, ош у магазинах у 80ті нихера не було, мене коли з садика мама вела, та я молився, щоб по путьови щось не продавали, бо тоді треба було в черзі стояти годинами. Телевізор не мож було без блата купити, біціглі не мож було без блата купити, а сесе чудо Єльціна тицяє. Йди своїм ФСБшникам потицяй дагде.

Т
Тарас

Бульба, зато в нас боло доста маркетів Барва, а тепер ще майболо маркетів Alma, де у нас дуже боло много (і є) просрочених продуктів. А по суті, із фантазією у наших газду гет пюдло, бо не годні назву придумати, та най буде "абеце"

Т
Троцкій

До сссср. Ти, я бачу знавець совка по фото. А я їздив у 80 році в Москву дивитися на олімпіаду. Вже при Брежнєві почало все щезати. Пральний порошок, цукор, гречка. Потім талони і ходячі маразматики генсеки. А Горбачова поставили щоб спас союз. Бо всі розуміли - сссср валиться.

N
Nagyszolos

ABC=Altalanos Bevasarlo Centrum.=загальний торговий центр

С
СССР

Не пишіть дурниць про радянські магазини.Подивіться на фото кінець 70-х початок 80-х.Все достойно,привабливо і в достатку.Я пам‘ятаю. Вахканалія почалася,коли горбачови,ельцини і всі запроданці почали процес руйнації країни.Штучні дефіцити,розгул базовиків і торгашів,які припрятували товари в складах. Щодо обміну 30 крб..Це спочатку так міняли на одну особу при перетині кордону,тобто раз за поїздку.Далі вже почали міняти лише по 10 крб.Заповнялася декларація на кожну особу і по ній робили обмін.Ділки пристосувалися герб 2-ох копійок використовувати,як печатку і таким чином обмінювали великі суми.Але це одиниці. Народ,дивлячись на разючий контраст торгівельної сфери,почав вивозити в Угорщину електротовари,ляльки,вироби з алюмінію,посуд,стільці……,щоб більше отримати коштів. В авто набивали по 6-7 чоловік,пересікали по декілька разів,щоб отримати певну суму. Так, там побачили перші АВС,це факт!

Б
Бульба

У нас так само николи не боло маркетів АТБ, а після майдана начали рости як гриби

ПЕ
Проктер енд Гембл

А що то у вас за Persil та Ariel на фото? Імпортний?

Читайте також