Турбогаз: Завод, довкола якого росло місто. Частина ІІ: пісня металу і полум’я (ФОТО, ВІДЕО)

71
12

Минулого разу ми розповіли про те, як познайомилися з директором заводу «Турбогаз», чи то пак нині ПАТ «Ужгородський Турбогаз» Михайлом Качуром. І про те, як він запросив нас на очолюваний ним завод. Наша розмова про економіку Закарпаття, машинобудівну промисловість, технологічні підприємства, перспективи неминучої євроінтеграції, близьких і далеких закордонних сусідів вийшла цікавою навіть для «чайників» у економіці.

А ще ми розмовляли про те, чим нині живе підприємство, які має плани, потужності і мрії. Про все це можна почитати ТУТ. Однак, цікава розмова вийшла випадково і спонтанно. Головною ж метою нашого візиту на завод було показати вам роботу ливарного цеху.

Як виявилося, одного із двох діючих на Закарпатті.

Отож, закінчивши розмову, ми взяли білі захисні каски – кожен свою і попрямували мимо постів охорони у «ливарку». До речі, про пости. Один з них – на вході у адміністративну будівлю підприємства. Другий – на прохідній заводу. Ще кілька – по всій території.

Охороняють підприємство не дідусі-вахтери, а браві підтягнуті молодці у формі. Забачивши директора, виструнчуються, по-військовому віддають честь і доповідають про стан справ. Рапорт Михайло Качур вислуховує теж стоячи струнко.

Прямуючи у ливарку, минаємо кілька цехів. У них вже закінчилася робоча зміна, вони порожні. Тільки готові вироби, ще не упаковані повністю, нагадують про життя, яке вирувало тут ще годину тому. Директор показує: «Ось цей агрегат коштує 55 тисяч гривень. Хоч і поміщається на робочому столі. Нічого особливого на перший погляд. Ціна – у високій технологічності виготовлення.» У наступному цеху – на підставках пофарбовані жовтим агрегати. На перший погляд – просто труби. Однак, це точний вимірювальний прилад для газопроводів. І хоч кожен комплект (а тут їх три) коштує 600 000 гривень – на них є свій покупець, готовий віддати такі гроші. Бо при об’ємах і тискові газу, які є у трубопроводах, такий комплект окуповується за два роки суто на похибці вимірювання.

І ось нарешті «ливарка». Цех, у якому плавлять метал, розливають його у форми і виймають звідти готові вироби. Тут складено частину вже готової продукції: опори для перил, які ми можемо бачити на ужгородських набережних, люки і «основа» для них, зливові решітки… Все це – чавунне литво. Та найбільше мені подобаються кулі. Вони нагадують кулі для петанку, гри популярної в Ужгороді та Мукачеві. Однак, важать у 10 разів більше за спортивний снаряд. Вага кожної цільночавунної кулі – 7 кілограмів. Виготовлена з високотвердого чавуну і використовується як дробильний елемент у «млинках», які перемелюють руду. Як виготовляються саме ці вироби – ми побачимо зараз, обіцяє Михайло Качур.

Ще два десятки метрів і ми входимо у «гарячий цех». Тут вже запустили індукційну піч. Кран завантажив у неї металобрухт. Ми прийшли саме на стадію додавання «присадок», що виводять готовий чавун у потрібну твердість. Отримуємо прозорі захисні окуляри і піднімаємося на місток, з якого добре видно жерло печі. Сюди завантажується металобрухт, а у цей момент – сталева стружка і марганець. Стружка, відходи виробництва цього ж заводу – виконує роль легуючої присадки, підвищує якість сплаву. Її обережно пропихають у жерло печі, вона поступово плавиться. Марганець у вигляді руди кладуть на край печі і зіштовхують туди довгими металевими жердинами. Грудки падають у розплав, летять густі іскри. І хоч на нас окуляри – все одно страшно. Знімаю здалеку.

За деякий час розплав «заспокоюється». Поки йде процес – Михайло Качур дає помацати температуру води, яка проганяється через індукційну котушку, вкладену у піч. Вода ледь тепла, а це означає, що процес йде нормально.

Згодом на поверхні розплаву з’являється «піна». Плавильник спеціальною лопатою-важелем знімає її з поверхні, очищуючи таким чином розплавлений чавун. Коли сплав очищено, ківшиком на довгому держаку беруть трохи гарячого чавуну і наливають у спеціальну форму. Це «проба». Її зараз віднесуть у лабораторію. Там після аналізу видадуть сертифікат, який буде дійсний для усіх виробів ось із цього звареного на наших очах чавуну.

Поки чавун пішов на аналіз – спускаємося східцями з печі у цех. Тут вже приготовані форми для заливки. За деякий час краном до печі підносять ківш. Сюди поміщається шість тонн чавуну. Піч починає нахилятися і сліпучою цівкою наливає чавун у ківш. На розлив? Ні! З ковша чавун виливають назад у піч. Виявляється, це був «прогрів ковша». Щоб метал у ньому не вистигав надто швидко. Бо утвориться «козел» -- велика грудка чавуну. І щоб її дістати – доведеться розбирати ківш. Робота довга, марудна, важка. Ну і ресурси буде втрачено. Розплавити шість тонн металу – треба багато енергії.

Перелили, налили у ківш ще раз. І поніс кран ковшик на розлив. Одна за одною заповнюються форми. Двоє ливарників і кранівниця керують ковшем. Зрідка летять іскри, ще рідше – трохи сліпучого чавуну вихлюпується. На довгому фокусі все це вдається фотографувати. Ближче підійти страшно. І лише коли чавун розлито, він трохи застиг і форми починають одна за одною відкривати – підходжу ближче. Драконячі яйця!! Саме на них дуже схожі готові кулі, які поки що малинові. Їх кувалдами з форм вибивають просто у залізні скрині. Тут вони охолонуть. Потім їх ще заміряють на твердість. Продукція. Цього разу – така.

Михайло Качур дорогою назад розповідає про те, що у планах є відновити ще цього року сталеплавильну піч, показує її – тиху, темну і неробочу. Розповідає про те, скільки і «басейні» під цією піччю залишилося невикористаного металу, який поступово пішов «у діло». Відому фразу «якщо вам дістався лимон, то зробіть з нього лимонад» на Турбогазі переробили на свій лад: «якщо вам дістався лимон, то ви повинні зробити з нього малиновий сироп, тому що лимонад з нього зробить кожен, а ми повинні бути кращі» -- каже директор. На малиновий сироп схожий розплавлений метал. Справді, якщо зазирнути у жерло печі, то саме так він і виглядає.

На прощання Михайло Качур дарує одну «кульку», яку в руках непросто й понести – сувенір з заводу. Тепер я знаю, як їх роблять. І запрошує приходити ще, коли кулька «зноситься». Або коли запустять сталеплавильну піч. Прийдемо. Сфотографуємо і покажемо вам.

Коментарі

В
Вартан

Для %. Давайте без фанатизма относиться к Концепции Общественной Безопасности, несмотря на много здравых мыслей, изложенных Петровым и Зазнобиным. Недавно появилась плеяда интереснейших русских мыслителей. Среди них - Николай Стариков и Андрей Фурсов, к которым также нужно относиться без фанатизма. В любом случае эти исследователи на 2-3 порядка выше, чем "совгеменные политологи", зависящие от заграничных грантов и сознательно либо несознательно способствующие уводу общественного мнения в сторону.

D
Doc

Феликс пишет: "...Это канализационные люки высокотехнологичные???" Так это написал я (Doc)про высокотехнологичную продукцию, а не Качур, я даже не знаю, кто он такой и откуда на Турбогазе он появился. Зато я знаю, какого качества продукцию мы на Турбогазе выпускали, и на что этот завод может расчитывать. Ты что, выпускаешь продукцию уровня "Турбогаза"? Финансируешь "Турбогаз"? Конкурируешь? Нет? Что ж так эмоционально про люки написал? "МиГ" тоже ночные горшки выпускал - выжить надо было.

Ф
Феликс

"Турбогаз" - должен сохранить высокотехнологичность своей продукции... Это канализационные люки высокотехнологичные? Постыдились бы выставлять такие фото своей продукции!!!!! И это завод, который должен выпускать оборудование для газовой и нефте-газовой отрасли! Чем следующим порадуете, господин Качур, мусорными бачками???

С
сусід

який ЕС про шо ви тут пишите? хтось з вас був на цьому заводі? кому він на фіг треба? і не зможете бо поламаете колеса ще на підїзді до нього. а з таким директором, який як він каже "фанат" своєї справи, то ми всі його знаємо, і "радіємо" за нього, як він фанатично благоустраює свій дім, бо на криші старого побудував ще один будинок, і машини міняє тільки на кращі. то на зарплату директора? з такими директорами нічого цій бідній країні не світить. харе піаритися

%
%

Вартан - має рацію! Но в это смутное время глобальной информационной войны, нацеленной в будущем на оккупацию проигравших в ней пост советских государств,Украина находящаяся в плену алкогольной,табачной,наркотической мафии, зомбированная тв шоу и пропагандой лживой истории и современной политики, уже терпит поражение,генетически вырождаясь, здесь нужно каждому подключаться к борьбе за будущее Родины и наших детей, кто не знает как может начать с методологических материалов "КОБ"(Концепция Общественной Безопасности) единственной на сегодняшний день которая может противостоять, дает понимание глобальных процессов и обучает как управлять этими процессами. (информация является достоянием всех и каждого, не имеет авторских прав, доступна для изучения без ограничений для всех кому небезразлична судьба страны, ибо другой у нас нет..)

D
Doc

Русин пишет: "...знаком с продукцией этого завода - садовыми лавочками (типа Итальянских)..." Ты смотришь на ту продукцию, какая тебя интересует - "садовые лавочки". Нагнетатели-то тебе зачем, что ты ими нагнетать у себя в саду будешь? Вот поэтому ими ты и не интересуешься. И даже не знаешь, что их тоже производят. И при этом выводы глобальные делаешь о возможностях Украины. И какая-такая мощь была в СССР? Все толковое оборудование на заводе было западное, немцы это оборудование устанавливали сами, не доверяя "невиданной мощи СССР".

В
Вартан

Олександру. Нові члени ЄС стикнулися з конкретною проблемою. В країнах Центральної Європи майже повністю знищено сільське господарство та власна промисловість. Національні уряди мають все менше влади. Стара добра Європа перетворилася на кольорове чорно-жовте стадо. Події в Греції, Португалії, Іспанії лише перші ластівки. Якщо Україна вступить в ЄС, в недалекому майбутньому про неї лишиться тільки згадка. Почитайте умови асоціативного членства в ЄС України, згідно яких нас тупо перетворять на колонію та ринок сбуту. Олександре, не вірте яскравим обгорткам телебачення, яке контролюється не нашими людьми.

Р
русин

Остатки былой мощи государства СССР - судя по картинкам, это производство ничего общего с понятием "высокотехнологическое" не имеет, впрочем как и всё остальное на "теренах" этого государства... знаком с продукцией этого завода - садовыми лавочками (типа Итальянских)- з

О
Олександр

Вартан, а чому Ви такі впевнені що не залишиться? Як практика показала, то саме за роки незалежності всі потужності Нашої країни були закриті та розкрадені. Європа навпаки вкладує кошти у те, щоб розвивати та модернізувати об'єкти даної категорії.

В
Вартан

Якщо Україна вступить в ЄС, у неї не залишиться навіть таких заводів, щоби не сказати більше.

Б
Богдан

Цікаво. Я працюю на компанію яка виготвляє дробилки шо використовують ці металеві кулі.

D
Doc

Автор, завод "Турбогаз" - это не литейный цех. Вы второй день нас в этом убеждаете. Это место, где добавленная стоимость имеет цену равную - труду: вспомогательных рабочих, токарей, фрезеровщиков, шлифовальщиков, зуборезчиков, слесарей, литейщиков, технологов, конструкторов (простите кого забыл). Мало кто думает сейчас о производстве, где добавленная стоимость имеет реальное воплощение в труде. "Турбогаз" - должен сохранить высокотехнологичность своей продукции.

Читайте також