19 березня у Берегові відбулося 2-ге засідання міськрайонного громадського люстраційного комітету. До нього увійшли активісти Майдану на Закарпатті та Києві, представники громадських організацій та партійних осередків, які мають чітку патріотичну позицію.
Цього разу було вирішено запросити на засідання кандидата на посаду голови Берегівської РДА Іштвана Петрушку, кандидатуру якого запропонував нещодавно голова Закарпатської ОДА Валерій Лунченко. Представники громади хотіли дізнатися про суспільно-політичну позицію кандидата, про його минуле та плани на майбутнє, зокрема щодо подальшого розвитку Берегівщини, про заплановані кадрові питання тощо. Зустріч відбувалася у неформальній обстановці, запрошувалися представники громади міста та району.
Іштван Петрушка, представник ВО "Батьківщина" розповів, що очолити державну адміністрацію Берегівщини йому запропонував сам Валерій Лунченко. "Ми мали зустріч, яка тривала близько десяти хвилин. Наразі у такому форматі відбуваються зустрічі, адже часу в голови ОДА просто не вистачає. Нині влади у районах Закарпатті практично нема - тому потрібно якнайшвидше затвердити голів адміністрацій. Домовилися, що наступного тижня в нас буде більш довга і плідна бесіда. В тому числі з проблем Берегівщини, які потребують вирішення вже у найближчий час".
Сам Іштван Петрушка має досвід роботи у Берегівській районній раді та адміністрації. З 2005 року працював радником голови РДА Бейли Чізмара. У 2006 році був обраний районним депутатом від "Нашої України". Згодом призначений заступником голови райради. "На цій посаді працював до жовтня 2010 року. Коли до влади прийшли «регіонали» змушений був піти. Хоча мені і пропонували певні посади - я категорично відмовився, бо не підтримував їхню політику. Пішов у бізнес, мешкав у Києві. Там брав участь в багатьох мирних мітингах на Майдані Незалежності».
Серед позитивних рішень, які вдалося досягнути на роботі в райраді вважає розробка та подання європейського гранту на будівництво сміттєпереробного заводу у с. Яноші, підтримка розвитку туристичної інфраструктури у с. Косино. Має стосунок і до початку роботи на території Берегівщини фірми "Фішер", якою керує його брат і де працевлаштовані 90 чоловік.
Щодо першочергових завдань. Іштван Петрушка вважає, що потрібно буде насамперед готуватися в районі до виборів Президента України, що відбудуться 25 травня 2014 року. Аби вони пройшли організовано, демократично та без ексцесів. «Я маю відповідний досвід. Адже разом з Валерієм Лунченком, тодішнім головою обласного штабу Об'єднаної опозиції працювали під час виборів до Верховної Ради у 2012 році».
Щодо призначення заступників голови РДА, то це питання нині поки що не розглядалося. "Поки моя кандидатура не затверджена, про це мови не може бути. Однак знаю, що нинішні заступники мають піти. Дуже важливо для мене знайти людину, фахівця з економічних питань. У разі мого призначення розглядатиму всі кандидатури".
Однією з проблем буде формування більшості у районній раді. "Це основне питання, яке потрібно буде вирішити одразу. Адже без підтримки більшості неможливо буде працювати у нормальному режимі".
Вважає, що нинішній голова районної ради Юрій Кноблох таки має піти у відставку. "Він має зрозуміти, що зворотного шляху не буде. Я не буду казати про його якості як керівника, однак членство у Партії регіонів - це вирішальний фактор. Це йому треба чітко усвідомити, а не відкликати свою заяву про звільнення з посади".
Сподівається на підтримку фракції Єдиного Центру та КМКС. Нині у раді 62 депутати, з них лише 28 перебували у опозиції. Тому хоче шукати компроміс з іншими депутатами. Обирати доведеться між УМДС або розформованій фракції Партії регіонів. "Звісно цього робити не хочеться, особливо з останніми. Але інакше більшості в раді не буде - і голова постійно буде перебувати під загрозою прийняття депутатами рішення про недовіру".
Зміни на керівних посадах. "Обов’язково будуть - в першу чергу мають змінитися керівники управління освіти, можливо охорони здоров’я та земельного управління".
А загалом не бачить майбутнього у такій структурі як РДА. "У майбутньому всі адміністрації мають бути розформовані. Всі питання мають вирішуватися на виконкомах про сформованих радах".
Досить різко висловився про діяльність правоохоронних органів, в тому числі на Берегівщині. Зокрема відчув і на власному досвіді. У 2012 році мав судову справу щодо неправомірного нарахування йому зарплати, за висновком КРУ. "У мене в Ужгороді у відкриту вимагали хабар у 1500 доларів, аби справу закрили. Однак я надав всі необхідні довідки про мою зарплату".
Має свою думку і щодо районної прокуратури. Зокрема притримується думки, що прокуратурою має керувати місцева людина, яка знайома з реаліями району.
Має думки і про реформування районної газети "Вісник Берегівщини". "Вважаю, що районка має стати повністю незалежною від влади.
Скажімо я у 2012 році не міг там, як представник опозиції, розмістити жодної статті. Такого більше не можна повторювати - преса має стати максимально вільною. Для цього слід розробити новий статут, створити громадську раду про редакції, яка б і затвердила кандидатуру редактора. А потім редакції укласти договір з районною радою та адміністрацією про надання платних послуг на розміщення статей та офіційної інформації. А редактор має розуміти, що газети - це підприємство, яке має також заробляти гроші".
Іштван Петрушка розповів, що має вищу освіту, окрім економічної, також незакінчену юридичну, навчається також у столичному вузі, де готують державних службовців.
Щороку подає декларацію про доходи як районний депутат. У 2013 році працював помічником народного депутата Андрія Пишного (ВО "Батьківщина"), якого сьогодні, 20 березня 2014 року призначено головою правління "Ощадбанку" (- Мукачево.net).
Відкинув і деякі плітки. Наприклад, про родинні зв’язки та дружбу з Іштваном Гайдошем. "Ні ми не родичі, хоча його мама і моя мають однакове прізвище. Два роки ми взагалі не бачилися. Тому про дружбу не йдеться. Коли я працював у районні раді нерідко зустрічалися по робочим питанням. Зокрема відстоювали історичне приміщення управління Березького комітату, в якому нині перебуває медичне училище - його планували забрати на баланс області. Нині воно має спільну власність міста та району".
"Нині головна моя мета - це забезпечити спокій та стабільність у Берегівському районі. Адже зараз у такий непростий період, що проживає країна, маю інформацію, що деякі сили мають намір і в нас здійснювати провокації. Як це було скажімо нещодавно зроблено на
Верецькому перевалі з угорським пам’ятником. Ми не маємо подібного допустити, розсварити людей на національних почуттях. Я бачу, що ці сили діють ззовні, бо всередині в нас жодних конфліктів нема - всі один одного знають. Знаю позицію "Свободи", представників угорських партій - ніхто не хоче дестабілізації на Берегівщині. Тому саме спокій в регіоні - це питання номер один для всіх нас і особисто для мене".
Також Іштван Петрушка сказав, що готовий при потребі зустрітися і з іншими представниками громади. "Готовий до відкритого діалогу.
Також готовий вислухати всі запитання та дати на них вичерпні відповіді".