
Нещодавно у християнському світі багато вірників традиційно відсвяткували день святого Йосипа.
Навіть один із центральних каналів телебачення показав репортаж про цю урочисту подію в Іспанії. Це їм’я також досить поширене і популярне на Закарпатті, проте якихось спеціальних ритуалів місцеве населення активно не тримає.
Певним збігом обставин можна назвати цьогорічне відзначення дня цього християнського святого у Чинадієві, де орендатором відновлює художник Йосип Бартош. Днями він, скориставшись вдалою нагодою, організував у середньовічному замку «Сент-Міклош» концерт класичної музики скрипаля Остапа Шутка разом із мукачівським ансамблем «До.М.А», яким керує Сергій Добош.
- Ми не мали змоги раніше пошукати належні умови і великої нагоди пошукати належні умови для нашого виступу. – Такими словами розпочав свій коментар відомий скрипаль Остап Шутко після свого виступу у залі замку «Сент-Міклош», що у Чинадієві. – Кожний артист повинен на початку свого концерту прослухати те місце, де виступатиме. Від цього залежить і якість виконання тих, творів, які він привіз для прослуховування. Тепер ми уже краще знаємо, що, де і як треба попрацювати з живою акустикою зала, щоби та чи інша музика лунали краще в живих умовах середньовічної фортеці. Але я сподіваюсь, що відтепер ми ще не раз завитаємо до гостинного Закарпаття і виступатимемо тут із нашими кращими творами.
- Ви грали перед різною публікою. Які перспективи, на вашу думку, є в Чинадіївського замку?
- Так. Мені неодноразово доводилося грати у різних замках Італії, Іспанії, Німеччини, Польщі, Франції. Вони постійно притягували артистів своєю історичною таємничостю. У Європі нормою вважаються подібні виступи. Раніше замки дуже пасували для подібних заходів. Вельможі могли запрошувати до себе і відповідних музикантів. Мені дуже приємно, що тут, у закарпатському Чинадієві, де я виступаю уперше у місці, яке, переконаний, не поступається подібним місцям в інших країнах. Для мене це сталося величезною несподіванкою. Я думав раніше, що замок мав обов’язково утримувати якийсь олігарх, багатій, а тут – художник, майстер, людина творча, енергійна, підприємлива. Він віддає всього себе відродженню цій справи. Мене одразу спокусила ця місцевість, та теплота, яка довкола тут присутня. Вона передається не лише слухачеві, але й музиканту. Я грав особливо, сподіваюсь, люди пам’ятатимуть цей мій виступ.
Для мене цей виступ також буде незабутнім. Виступатиме музикантам у таких місцях – також дуже почесно. Декілька років тому під час відкриття концертної зали виступали одразу три хори. У людей, які уперше почули місцеву акустику, було незвичайне враження. Цього разу ми з дружиною грали з відомим місцевим гуртом «До.М.А.» (скрипаль Сергій Добош, гітарист Євген Мусіець, піаністка Вікторія Алмашій).
Якби ми, артисти, були одягнуті в середньовічний одяг, я вповні повірив, що ми перенеслися у якесь таємниче середньовіччя. Тут інакше сприймаються реалії. Навіть музику, світло – навіть такий старовинний елемент як свічки, став незвичним явищем. Ті самі речі, які були колись давно, бачиш зовсім іншим поглядом. Воно тремтить, будоражить фантазію. Відповідно, й уява працює. А що, як не вона, потрібна художнику, музиканту для досягнення необхідного враження?
- Які особливості треба врахувати для покращення наступних виступів?
- Є нюанси, важливі для музиканта. Ми ще не знали точного місця до виступу. Це – певний творчий процес. Пізніше усі ці особливості ми обов’язково врахуємо наступного разу, коли знову приїдемо до вас із концертами. У вас лунатимуть Бах, Гендель, Моцарт…
Через день після вдалого музичного концерту, на другому замковому поверсі, який реставрується, відбулося відкриття персональної виставки мукачівського художника Йосипа Роглєва. На вернісаж, на якому були виставлені роботи останніх трьох років пленерної діяльності, прийшли й представники Мукачівської мерії. Поки що не кожний мукачівський митець здатний ризикнути і виставити свої роботи перед звичайними туристами-екскурсантами. 50 картин, які увібрали в себе різноманіття творчої майстерності живописця з яскраво вираженої болгарською манерою письма. Тут були відомі пам’ятки Мукачева, карпатські церкви, пейзажі, зимові види популярних туристичних місць Карпат, натюрморти і цікаві жанрові замальовки.
Заступники міського голови Мукачева Олександр Галай, Ігор Радиш привітали митця і подарували йому на згадку нещодавно виданий альбом про корифея мукачівського живопису – угорського реаліста Мігая Мункачі та фотоальбом з видами рідного міста.